Úžitková záhrada v januári: Čo teraz urobiť pred štartom novej sezóny?

V januári už začíname plánovať novú záhradkársku sezónu. Blíži sa obdobie predpestovania, ale nezabúdame ani na ovocné stromy a uskladnenú úrodu. Na čo ešte teraz myslieť?

Január v úžitkovej záhrade
Foto: Shutterstock

Plánujeme zeleninovú sezónu

Začiatok roka je vhodný čas na nákup semien úžitkových rastlín. Ponuka býva pestrá, vyberať si môžeme nielen z rôznych druhov, ale aj zo zaujímavých a menej známych odrôd.

Snažme sa nakupovať triezvo a sústreďovať pozornosť najmä na druhy, ktorým dokážeme poskytnúť vhodnú starostlivosť. Záplava vrecúšok so semenami všetkých možných zeleninových či bylinkových druhov je síce lákavá, no pestovať všetko sa nedá. Výber sa snažme prispôsobiť aj podmienkam záhrady.

V chladných januárových dňoch si môžeme rozvrhnúť jednotlivé úžitkové hriadky na nastávajúcu sezónu, naplánovať kombinácie jednotlivých druhov a správny osevný postup. Keď zvažujeme vybudovanie vyvýšených záhonov, už teraz si ich objednajme alebo sa postupne sami pustime do ich výroby.

Myslime aj na blížiace sa obdobie predpestovania zeleniny. Začína sa už čoskoro, v druhej polovici tohto mesiaca. Okrem osiva preto včas začnime aj s nákupom výsevných substrátov a nádob.

Pomôcky na predpestovanie zeleniny
Nákup pomôcok na predpestovanie si nenechajte na poslednú chvíľu. Foto: Shutterstock

Preberáme uskladnené ovocie a zeleninu

Uskladnená zelenina aj ovocie „dýchajú“, pričom sa uvoľňuje oxid uhličitý a voda. Nie je dobré, aby kvapky vody padali na uskladnenú úrodu, preto pivnicu v dňoch bez mrazu vetráme, inak sa voda vyzráža na jej konštrukcii.

Približne raz za dva týždne prezrieme zbežne uskladnené ovocie a zeleniny a aspoň raz za mesiac ich dôkladnejšie pretriedime, pri zemiakoch stačí menej často. Hnijúce kusy odstránime.

S väčším množstvom odpadu sa stretneme, ak sa medzi uskladňované kusy zamiešali plody poškodené alebo so začínajúcou hnilobou, prípadne ak sme pár rokov za sebou nedezinfikovali pivnicu dymom zo sírovej sviečky a vápenným náterom. Robíme tak pred uskladnením alebo potom, ako sme z pivnice vyniesli posledné kusy úrody, nie počas skladovania.

Vyskúšajte

Dali ste si niekedy urobiť rozbor pôdy zo svojej záhrady? Pomôže vám získať lepší obraz o pôde, ktorú máte k dispozícii na vaše záhradkárčenie, a na základe toho si môžete lepšie naplánovať pestovanie rastlín.

Staráme sa o ovocné stromy

V dňoch, keď je slnečno a nemrzne, môžeme pristúpiť k rezu ovocných stromov. Teraz režeme hlavne jadroviny a drobné bobuľoviny, teda ríbezle či egreše. Vhodným rezom podporujeme ich celkovú vitalitu, zvyšujeme úrodnosť a prispievame k ich lepšiemu zdravotnému stavu.

Veľmi dôležité je v rámci rezu najskôr odstrániť hlavne všetky suché, choré alebo poškodené konáre a tiež tie, ktoré rastú neprirodzene, napríklad krížom cez celú korunu. Rezné rany zatierame vždy stromovým balzamom alebo štepárskym voskom.

K ovocným stromom zároveň môžeme rozniesť preosiaty kompost. Ak dlhšie a husto sneží, snažme sa ťažký sneh z konárov striasať.

Rez ovocných stromov počas zimy
Postup rezu si vždy dobre premyslime. Foto: Shutterstock

Zberáme vrúble

Vyskúšali ste si už zavrúbľovať ovocnú drevinu? Určite sa to oplatí. Okrem podpníka však budete potrebovať aj kvalitné vrúble. Na ich zber je vhodný čas práve teraz – stihnúť by ste to mali do polovice januára.

Snažte sa jednotlivé výhonky odoberať z kvalitných odrôd, pokiaľ možno vždy zo západnej alebo z východnej strany dreviny. Odoberať môžete na prelome rokov vrúble jabloní, hrušiek, ale aj čerešní a višní. Odrezané vrúble si riadne označte, zviažte spolu jednu odrodu a zapichnite ich až do použitia do vlhkého piesku v chladnej pivnici.

Nazbierané, zviazané a označené vrúble
Odoberať vrúble môžeme z jabloní, hrušiek, ale aj čerešní a višní. Foto: Shutterstock

Využívame parapet na pestovanie byliniek

Čerstvú a voňavú bylinkovú vňať môžeme získať a využívať aj v zime. Stačí, ak si zadovážime sadenice byliniek, vyčleníme im slnečný a priestranný okenný parapet a vhodne sa o ne postaráme.

Ešte predtým by sme však mali vedieť, že viac než prekúrený priestor im ulahodí miesto, kde sa k nim nedostane sálajúce teplo. Ocenia aj pravidelný prísun čerstvého vzduchu zvonka. Vetrať však priestor, kde tieto rastliny pestujeme, môžeme len počas slnečných dní, keď nemrzne. Bylinky nezabúdajme na okennom parapete zavlažovať, no nie tak, aby mali premáčaný substrát. Prihnojovať ich nemusíme.

Pestovanie byliniek v kvetináči na okennom parapete
Životnosť interiérových byliniek je kratšia. Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

  • Skontrolujeme zimný kryt citlivejších druhov byliniek na záhonoch. Aj počas zimy k nim ešte môžeme nahrnúť suché lístie alebo ich zakryť netkanou textíliou. Dôkladnejšiu ochranu žiadajú najmä druhy pochádzajúce z oblasti Stredomoria. K takýmto patria napríklad šalvia či rozmarín.
  • Uskutočníme koncom mesiaca prvé výsevy zeleniny, napríklad papričiek čili, ale aj zeleru, papriky či baklažánu a aj zelenín na rýchlenie.
  • Drvíme konáre z rezu ovocných stromov. Drvinu môžeme umiestniť na chodníky v zeleninovej časti záhrady, kde zabránia tvorbe blata. Oceníme to pri prvých jarných prácach.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku