V januári je prác v okrasnej záhrade pomenej. Na tieto však nezabudnime!

V prvom mesiaci roka sa zameriame na potrebnú vlahu pre rastliny,  najmä v dňoch bez snehu. Môžeme sa tiež pustiť do zimného rezu či plánovania novej sezóny.

Čemerice v januárovej okrasnej záhrade
Foto: Shutterstock

Dopĺňame vlahu

Počas dní, keď je slnečno a nemrzne, zavlažujme malé ihličnany a vždyzelené kríky vysadené vo vonkajších kvetináčoch. Aj v zime totiž potrebujú vlahu – najmä v obdobiach, keď chýba sneh.

S naplnenou krhlou sa v zime občas vyberme aj do záhrady, najmä k vždyzeleným drevinám, ktoré sme si počas jesene vysadili do voľnej pôdy. Dávku vlahy ocenia a pomôže im to zvládnuť náročné obdobie, keď ešte nie sú dobre zakorenené.

Zavlaženie žiadajú aj nedávno vysadené vresy, vresovce, a tiež mladé okrasné stromy či kríky. Dajme však pozor, aby sme túto zeleň príliš nepreliali.

Ihličnany a vždyzelené kríky v kvetináčoch v zimnom období
Nedostatok vlahy môže spôsobiť v zime uschnutie drevín. Foto: Shutterstock

Staráme sa o čemerice

Čemerica čierna (Helleborus niger) je krásna trvalka, ktorú si v kvitnúcom stave kúpime počas zimy. Kúpenú rastlinu môžeme využiť na ozdobenie exteriéru, v prekúrenom interiéri sa jej dariť nebude. Vonku jej vyhraďme svetlé a chránené miesto. Kvetináč s ňou umiestnime do prúteného košíka alebo inej nádoby, aby boli korene rastliny dostatočne chránené pred mrazom.

Okrem toho nezabudnime na občasné zavlaženie tejto odolnej krásky. Dajme však pozor, čemerice neznášajú dlhodobé zmáčanie substrátu. Nadmerná vlhkosť substrátu spôsobuje zahnívanie koreňov a následné uhynutie rastliny.

Nezabudnime, čemerice počas zimy nevysádzame do voľnej pôdy, počkáme s tým až na jarné mesiace, kým sa oteplí a pôda sa trochu zohreje.

Starostlivosť o čemericu čiernu v kvetináči
Pri pestovaní v kvetináči sa vyhnime preliatu rastlín. Foto: Shutterstock

Chránime dreviny

Pre mnohé lokality je v zime typická bohatá snehová nádielka. Hoci sneh z mnohých dôvodov tí, ktorí máme záhrady, vítame, niekedy v nich môže spôsobovať problémy. Ak napríklad pestujeme stĺpovité ihličnany, ale aj druhy a odrody s rozložitejším rastom, mali by sme ich pred avizovaným intenzívnejším snežením zviazať pevným špagátom.

Zaťažené ťažším snehom trpia, hrozí, že dôjde k ich zlomeniu. Okrem zviazania je prínosné priebežne sneh z jednotlivých konárov striasať. Použime na to napríklad metlu, snažme sa vyhnúť náradiu, ktoré by zeleň mohlo poškodiť.

Striasanie snehu z konárov stromov v záhrade
Ihličnany zaťažené snehom trpia, preto ho z jednotlivých konárov priebežne striasame napríklad metlou. Foto: Shutterstock

Začnime s rezom

V januárových dňoch, keď je slnečno a nemrzne, sa pustime aj do niektorých typicky zimných záhradných prác. Napríklad môžeme úplne odstrániť prestarnuté stromy, kry, živé ploty alebo porasty popínavých rastlín.

Zimné obdobie je aj vhodnou príležitosťou na presvetlenie opadavých kvitnúcich kríkov. Postup je jednoduchý. Z krov vždy vyrežme čo najbližšie k pôde všetky najstaršie, poškodené alebo suché konáre.

Realizáciu rez si však dobre premyslime a zistime, čo konkrétne vyžaduje drevina, ktorú sa chystáme upravovať. Ak sa napríklad bezhlavo pustíme do zmladzovania druhov kvitnúcich na jar, môžeme sa pripraviť o kvety.

Prerezávanie a presvetlenie stromov a kríkov
Keď je slnečno a nemrzne, môžeme sa pustiť do odstraňovania prestarnutých stromov, krov alebo porastov popínavých rastlín. Foto: Shutterstock

Pripravujeme zlepšenia

Nevľúdne zimné dni využime na zaslúžený oddych od sezónnych záhradných prác, ale aj na prípravy a plánovanie blížiacej sa novej sezóny. Skontrolujme, či máme všetko náradie a zariadenie; pripravme si zoznam semien, ktoré budeme potrebovať a postupne začnime s ich nákupom.

Môžeme si tiež doplniť odborné informácie, prečítať si o trendoch či spoznať nové druhy a odrody rastlín. Ideálne je tiež si počas zimy urobiť zoznam nových druhov, ktorým by sa v našej záhrade mohlo dariť a dokázali by sme im poskytnúť vhodné podmienky či priestor na rast.

Naplánovať si  v zimných dňoch a v pohodlí domova môžeme nielen drobné zlepšenia, ale aj väčšiu rekonštrukciu záhrady. Kvalitná príprava je aj v tomto prípade základom úspechu.

Plánovanie záhrady na novú sezónu
Kvalitná príprava na novú sezónu je základom úspechu. Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

  • Kontrolujeme v pivnici uskladnené cibule a hľuzy. Zároveň dozrime aj na rastliny pôvodom z teplejších oblastí, ktoré počas sezóny máme vonku a teraz ich máme zazimované. Doprajme im priebežne trochu vlahy a priestor, kde ich zimujeme, počas slnečných januárových dní vyvetrajme.
  • Priebežne odstraňujeme aj suché listy z rastlín, prípadne likvidujme uhynuté jedince.
  • Inštalujeme do záhrad vtáčie búdky a poskytovať vtákom vhodný druh potravy. Nezabúdajme na to hlavne počas mrazivých zimných dní.
  • Na trávnik teraz nevstupujeme, snažme sa mu vyhnúť hlavne počas dní, keď mrzne. Snažme sa tiež nehádzať naň odhrnutý sneh z okolia domu a nevytvárať na ňom snehové kopy.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku