V máji záhrada bujnie životom a my záhradkári máme práce vyše hlavy. Spomedzi všetkých úloh nepodceňme rez vždyzelených drevín. Len tak budú v lete v top forme.
Záhradnícke nožnice v jarnom období nezaháľajú. Každý mesiac pribudne iná skupina rastlín, ktorým sa treba venovať. Približne v máji sú to napríklad vždyzelené kry, najmä tie, ktoré chceme tvarovať. Voľne rastúce stromy a kríky skontrolujeme tiež, ale najmä z dôvodu ozdravenia a udržania určitého tvaru.
Niektorým druhom, ako je krušpán, tis či bršleny, mimoriadne svedčí čistý geometrický tvar s jasne vymedzenými líniami. Tvarujeme ich cieleným obstrihávaním prečnievajúcich výhonkov minimálne dvakrát ročne, na začiatku a neskoro v lete. Vtedy je už drevina obrastaná množstvom nových výhonkov, ktoré pre udržanie tvaru odstraňujeme.
Na jar zrezávame dreviny ešte skôr, než začnú naplno rásť. Cieľom jarného rezu je upraviť základný tvar. V teplých polohách môžeme začať už v apríli, v studených, kde hrozí poškodenie zrezaných vetvičiek mrazmi, počkáme do mája.
Dostaňme vždyzelené kry do formy
Nielen krušpán alebo tis sa výborne hodia na tvarovanie. Vhodné sú aj cezmíny vrátane kultivarov s panašovanými listami, ale aj iné pomaly rastúce vždyzelené dreviny. Tajomstvo rovnomerne vytvarovaného kra tkvie v pravidelnom skracovaní novo narastených konárikov niekoľkokrát do roka tak, aby sa zachoval požadovaný tvar. Nový obrast skracujeme, v prípade už hotového tvaru celkom odstraňujeme. To podporí tvorbu nových pukov nižšie na vetvičkách, ich rozvetvenie a vytvorenie hustej masy listov.
Pri strihaní vždyzelených krov s väčšími listami dbáme na to, aby sme do listov nezastrihli. Rezné rany zhnednú a pôsobia rušivo pomerne dlhý čas. Najlepšie sa na túto prácu hodia ostré dvojčepeľové záhradnícke nožnice. Umožnia nám viesť precízny rez, čo je výhodné aj pri tvarovaní pichľavej cezmíny.
Pamätáme na to, že jar je obdobím hniezdenia vtáctva. Husté vetvičky kríkov a stromov im ponúkajú vhodný úkryt. Dreviny preto pred rezom skontrolujeme a ubezpečíme sa, že sa v hustom poraste neskrýva žiadne hniezdo. Ak zbadáme akékoľvek známky budovania hniezda, tvarovanie odložíme na neskorší čas, keď vtáčatá vyletia. Rastlinám oddialenie neuškodí a nám ulahodí pohľad na mladučké operence.
Dreviny, ktoré režeme práve teraz:
- Vavrín pravý (Laurus nobilis)
- Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens)
- Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus)
- Vavrínovec portugalský (Prunus lusitanica)
- Vtáčí zob (Ligustrum vulgare)
- Červienka ‘Red Robin’ (Photinia)
- Vždyzelené bršleny (Euonymus)
Ako rezať cezmínu
1. Než sa pustíme do strihania, dobre si obzrieme celkový tvar kra. V ideálnom prípade je jeho tvar rovnomerný. Ak rastie trochu nakrivo, zrejme niektorá časť kra narástla viac ako iná.
2. Ostrými nožnicami najprv odstránime minuloročné vršky výhonkov na vrchole rastliny. Odstrihneme výhonky k miestu, z ktorého vyrastali minulý rok. Na spodnej časti skrátených výhonkov ponecháme zo dva-tri lístky, aby sme nevytvorili dieru.
3. Pri panašovaných odrodách cezmíny niekedy vyrastajú výhonky s úplne zelenými listami alebo, naopak, celkom bledými, bez chlorofylu. Tieto odstránime úplne. Odrežeme ich na mieste, z ktorého vyrastajú.
4. Na vrchole kríka nájdeme slabé výhonky, ktorým sa až tak dobre nedarí. Skrátime ich a zabezpečíme silnejší rast z pukov položených nižšie. Takto sa koruna čoskoro zahustí a opticky vytvorí presvedčivý geometrický tvar.
5. Odstúpime a skontrolujeme svoju prácu. Z väčšej vzdialenosti ľahšie vidno vytŕčajúce konáriky, ktoré rušia pravidelný tvar. Ešte ich odstrihneme. Ak má cezmína kmienok, nakoniec prezrieme aj ten. Ak sú na ňom puky alebo výhonky, zbavíme sa ich, inak budú rásť a uberať rastline energiu.
Text: redakcia
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…