Začiatok leta je ideálnym obdobím na výsev dvojročných rastlín, teda takých, ktoré rozkvitnú až v druhom roku.
Takzvané dvojročné rastliny vytvoria v prvom roku pestovania listy, prípadne husto olistené trsy, prezimujú a v nasledujúcom roku na jar alebo začiatkom leta rozkvitnú. Po odkvitnutí vytvoria semená a odumierajú.
Výnimku predstavuje niekoľko druhov, napríklad topoľovka, ktorá po odkvitnutí a vytvorení semien pretrvá v záhone ďalší rok či dva. V treťom alebo aj štvrtom roku však býva rastlina slabšia a menej kvitne. Bežné dvojročky sa často zvyknú rozširovať samovýsevom. Aby sa tak stalo, je dôležité nechať dozrieť semená a neskôr pri odburiňovaní dávať pozor, aby sme nevytrhli mladé rastlinky.
Ak chceme mať istotu zachovania týchto druhov, dozreté semená pozberáme a z výsevu si do jesene dopestujeme životaschopné sadenice. Na konečné stanovište ich vysádzame na jeseň alebo na jar. Pri jesennej výsadbe rastliny chránime pred mrazmi zakrytím napríklad ihličnatými chvojkami.
Rôznorodá skupina
Dvojročné rastliny mávajú rôznu veľkosť, ich kvety rozličný tvar aj farbu. Niektoré príjemne voňajú, ďalšie lákajú včely a iný užitočný hmyz. Typickým, a dá sa povedať, chronicky známym zástupcom tejto skupiny sú sirôtky, ktorých kvety sú dokonca jedlé, čo oceníme pri príprave kulinárskych špecialít.
Na rozdiel od iných druhov môžu začať kvitnúť už na jeseň. Všeobecne ale dvojročky kvitnú od skorej jari do začiatku leta (sirôtky, prvosienky, nezábudky, sedmokrásky), prípadne od skorého leta až do jesene (divozel, náprstník, topoľovka). Odstraňovaním odkvitnutých kvetov si obdobie kvitnutia pri niektorých druhoch predĺžime.
Prehľad druhov
K najkrajším a aj najznámejším dvojročným rastlinám patria už spomínané sirôtky (Viola × wittrockiana) a (Viola cornuta). Vynikajú obrovskou rozmanitosťou, najmä veľkosťou kvetov, ich farbou a tvarom. Vďaka spoľahlivému kvitnutiu sú obľúbené aj nezábudky (Myosotis alpestris) a sedmokrásky (Bellis perennis). Najčastejšie sa predávajú na jar, dajú sa však veľmi jednoducho vypestovať zo semien.
Nádherné žlté, oranžové alebo lososové kvety sú typické pre cheiranty (Cheiranthus cheiri). Krásnymi kvetmi sa však vyznačujú aj ďalšie druhy, ako sú zvonček prostredný (Campanula medium), klinček bradatý (Dianthus barbatus), klinček záhradný (Dianthus caryophyllus), náprstník (Digitalis purpurea) a topoľovka (Althea rosea). Menej známe sú u nás mesačnica (Lunaria annua) alebo večernica (Hesperis matronalis), ktorej fialové kvety nádherne voňajú.
K dvojročným rastlinám môžeme zaradiť aj ďalšie druhy, napríklad pupalku dvojročnú (Oenothera biennis), šalviu muškátovú (Salvia sclarea) či starček prímorský (Senecio cineraria) s dekoratívnym striebristým olistením.
Kam ich vysadiť?
Sirôtky, prvosienky, sedmokrásky a nezábudky sa dajú vysadiť na záhon už na jeseň, keď zlikvidujeme odkvitnuté letničky. Tam ich ponecháme až do ďalšej, zvyčajne májovej výsadby kvetov. Osvedčené sú ich kombinácie s vyššími cibuľovinami kvitnúcimi na jar, ako sú tulipány, hyacinty a narcisy.
Vyniknú aj pri chodníkoch, pred skupinami kvitnúcich krov, v predzáhradkách alebo na dvoroch. Vysadiť ich môžeme aj do skaliek, do okolia jazierok a potokov, niektoré (nezábudky) môžeme nechať splanieť (čiže umožniť, aby sa opakovanie rozmnožili samovýsevom a ďalej rástli bez alebo len s minimálnym zasahovaním) pod stromami s redšími korunami. Väčšina z nich dobre porastie aj v kvetináčoch, či už samostatne, alebo v rámci kombinovaných výsadieb. Ich úlohou v záhrade je urobiť jarný efekt.
Kvety vyšších dvojročných rastlín rozkvitajú od začiatku leta a viaceré kvitnú priebežne až do jesene, čiže v záhone môžu ostať až do zimy. Stonky s kvetmi zvončeka prostredného, klinčekov alebo mesačnice sa dajú rezať a použiť na dekoráciu interiéru. Keď necháme mesačnicu dozrieť, získame z nej zaujímavé sušené striebristé oplodia.
Ako pestovať dvojročky
Väčšina z týchto rastlín potrebuje slnečné alebo polotienisté miesto s jemne vlhkou, priepustnou a výživnou pôdou. Viac vlhka znesie len nezábudka. Doplnkovou závlahou a prihnojovaním môžeme znásobiť počet kvetov sirôtok, nezábudiek, sedmokrások aj cheirantu. Skoro na jar (niektoré aj na jeseň) sa dajú zaobstarať sadenice týchto rastlín, bývajú v bežnej ponuke záhradníctiev a zoženieme ich aj na trhoviskách.
Dvojročky si však môžeme dopestovať aj jednoducho doma zo semien. Hlavným obdobím výsevu je koniec jari a začiatok leta, približne do konca júla. Vysievame ich do uvoľneného pareniska alebo na jemne prekyprený a urovnaný menší záhon. V lokalitách so suchšou pôdou radšej zakrývame výsevy netkanou textíliou.
Semená klíčia veľmi rýchlo, potrebné je pravidelné zavlažovanie, najmä počas teplých slnečných dní. Po vytvorení listov a spevnení môžeme rastliny jednotlivo rozsadiť na záhon alebo do zakoreňovačov a zhruba za dva až tri týždne ich aj prihnojiť viaczložkovým hnojivom. Počas celého leta ich zavlažujeme a dbáme na to, aby netrpeli suchom.
Do príchodu zimy sa rastlinky dobre zakorenia a v nasledujúcom roku skoro na jar si ich presadíme na vybrané miesta. Niektoré druhy znesú presadenie už počas jesene. Viaceré z týchto rastlín (sirôtky, sedmokrásky, nezábudky) znesú výsadbu aj v kvitnúcom stave. Pôdu v okolí rastlín kypríme a udržiavame v bezburinnom stave. Dvojročky obvykle nebývajú na vhodných pestovateľských miestach napádané chorobami ani škodcami.
Fotopostup výsevu dvojročiek krok za krokom nájdete v aktuálnom čísle časopisu Záhrada.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…