Všetci záhradkári si určite uvedomujú dôležitosť opeľovania rastlín. Niekedy sa o túto činnosť postará vietor a inokedy hmyz – opeľovače.
Keby nebolo opeľovania, prišli by sme o takmer všetku zeleninu a ovocie, keďže dnešné poľnohospodárstvo (a samozrejme divoká príroda) je 100% závislé na tomto jave.
Množstvo ľudí si pod pojmom opeľovač predstaví včelu medonosnú a tej pripisujú všetku tvrdú prácu. Na našej planéte pritom existuje približne 350 000 druhov hmyzu, ktoré sa podieľajú na opelení. Dnes si predstavíme niektoré druhy, ktoré žijú u nás a možno ste o nich ako o opeľovačoch nikdy nepočuli. Predtým sa ale pozrieme na podiel práce, ktorý odvedie naša domáca “Včielka Maja”.
Bez včely medonosnej by sme boli vo veľkých problémoch
Ako ukazujú niektoré analýzy, včely opeľujú približne 70% druhov našich plodín, od orechov až po maliny. Okrem toho sú zodpovedné aj za produkciu živočíšnych výrobkov, keďže opeľujú veľké množstvo kŕmnych plodín. Medzi včely však neradíme len včelu medonosnú, ktorá je určite zodpovedná za značnú časť i keď presné percento dodnes nie je známe.
Na samotárske včely často zabúdame
Medzi včely taktiež radíme včely samotárky, ktoré tvoria až 90% tejto skupiny. Žijú samotársky život, i keď podľa najnovších zistení sa niektoré druhy zoskupujú, no nikdy nevytvárajú úle. Často hniezdia v dutom dreve, stonkách alebo si vyhrabávajú diery do zeme.
Tieto malé sesternice známej včely medonosnej nikdy neprodukujú med, no častokrát vylietajú z hniezda skôr a zaliezajú neskôr, čo z nich robí efektívnejších opeľovačov. V dnešnej dobe sú bohužiaľ ohrozené ľudskou činnosťou v podobe ničenia ich životného priestoru. Moderné trendy stavania “hmyzích hotelov” sú však akýmsi svetielkom nádeje pre tieto usilovné opeľovače.
Čmeliaky sa zobúdzajú skorej, než včely
Aj keď čmeliaky nezriedka opeľujú rovnaké rastliny ako včely, niekedy sú rastliny závislé len od čmeliakov, keď ich včely opeliť nevedia. Sú to práve čmeliaky, ktoré sa postarajú o úrodu paradajok, z ktorej sa o tomto čase mnohí záhradkári tešia. Z toho dôvodu bývajú často nasadené do komerčných skleníkov na pestovanie paradajok, paprík alebo jahôd. Čmeliaky, podobne ako samotárske včely, vylietajú z hniezda v skorších hodinách ako včela medonosná, čo je druhým dôvodom pre ich popularitu v komerčnom poľnohospodárstve.
Chrobáky sú najväčšou skupinou opeľujúceho hmyzu
Chrobáky si často záhradkári spájajú s negatívnou emóciou, napríklad také pásavky zemiakové nám ničia zemiaky a nosániky ohrýzajú široké spektrum okrasných a úžitkových rastlín. Do tejto skupiny, ktorú tvorí až 400 000 druhov, však patria aj niektoré dôležité opeľovače.
Za službu pre rastlinu si však chrobák často berie nezvyčajnú daň – odhryzne si z lupeňov alebo inej časti kvetu. Svoju úlohu si však splní pri prechode na iný kvet, ktorý prenesením peľu opelí. Na opelenie chrobákmi sa často spoliehajú prastaré rastliny, napríklad magnólie alebo vavrínovité.
Zoznam opeľujúcich druhov sa stále rozširuje, no po čase sa môže skracovať
Medzi významné opeľovače radíme aj motýle a mole, ktoré sú v niektorých oblastiach zodpovedné až za 50% produkcie repky olejnej. Preto mnohí poľnohospodári prehodnocujú nočné postreky, ktoré majú za cieľ chrániť denný hmyz.
Do skupiny opeľovačom môžeme zaradiť aj rôzne druhy mravcov a ôs, ktoré pri presune z kvetu na kvet tiež prenášajú peľové zrnká. Všetkým týmto druhom však v dnešnej dobe hrozí nebezpečenstvo v podobe postrekov a likvidácie prirodzeného prostredia. Z tohto dôvodu vždy príde vhod spomenúť si na všetok užitočný hmyz pri rozhodovaní o použití pesticídov v našich záhradách.
Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…