Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Včela medonosná patrí medzi čoraz ohrozenejší druh hmyzu. Jej poslanie je pre náš svet nesmierne dôležité.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Mnohí z nás si už zrejme všimli ich masové úhyny. Je teda zrejmé viac než kedykoľvek predtým, že chrániť tieto usilovné stvorenia musí byť prioritou nielen záhradkárov, ale aj bežných ľudí. Opeľovanie kvetov je totiž nesmierne dôležité pre udržanie biologickej rovnováhy.

Čo všetko máme vďaka včelám

Včelie produkty patria k prirodzenej forme potravy nielen pre ľudí. Od výroby medu, ktorý je azda najznámejším produktom včiel, môžeme prejsť na zoznámenie sa s peľom, propolisom, materskou kašičkou alebo včelím voskom. Dokonca tu môžeme zaradiť aj včelí jed, ktorý má tiež veľký význam.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Med a jeho vlastnosti


Med poznali naši predkovia oddávna. Používal sa predovšetkým ako sladidlo, až neskôr sa začal považovať za veľmi cennú surovinu s rôznymi výživnými látkami a antioxidantmi. Na výrobu medu používajú včely nektár z kvetov.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Med vydrží pri správnom skladovaní veľmi dlho. Suché, chladné a tmavé priestory sú na jeho skladovanie ako stvorené. Ak vám med kryštalizuje, nemusíte sa ničoho obávať, na kvalite určite nestratí. Kryštalizácia medu je jeho prirodzenou vlastnosťou. Med dostanete opäť do formy v teplom vodnom kúpeli, ktorého teplota nesmie prekročiť 39°C.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Použitie medu je všestranné. V domácnosti sa využíva najmä v kuchyni ako prísada do rôznych pokrmov, ktorým dodá sladkú chuť s typickou medovou arómou. Do čaju či kávy si ho nikdy nepridávajte ihneď. V horúcej vode totiž stráca niektoré biologicky aktívne látky a tak vám poslúži naozaj iba ako sladidlo bez zdraviu prospešných látok. Počkajte, kým bude nápoj mierne vychladnutý a až potom do neho primiešajte potrebné množstvo medu.

Peľ

Včelí peľ si včela nazbiera pri opeľovaní na svoje nohy a bruško a spolu s enzýmami vytvorí malé drobné guľôčky. Peľ je bohatý predovšetkým na bielkoviny, aminokyseliny a rôzne druhy enzýmov a vitamínov B, C, D, E a K.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Konzumácia peľu má veľmi blahodárne účinky pre naše zdravie. Obsahuje nízky obsah kalórií, znižuje cholesterol, zvyšuje imunitu a omladzuje organizmus. Pomáha pri astme, únave, neplodnosti ako aj kožných ochoreniach. Peľové granulky môžu mať žltú, oranžovú alebo hnedastú farbu a taktiež môžu mať sladkú alebo mierne horkastú chuť. Záleží to od jednotlivých druhov kvetov a nektáru. Pred samotnou konzumáciou si môžeme peľ namočiť do vody, aby sa peľové zrnká zväčšili a mierne rozpustili. Takýmto spôsobom bude peľ ľahšie stráviteľný. Pred užívaním peľu je dobré poradiť sa s lekárom, pretože vo väčšine prípadov nie je vhodný pre alergikov. Skladovanie peľu je najvhodnejšie v mrazničke, kde si ponecháva všetky potrebné látky.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Materská kašička

Mladé včely dokážu vylučovať svojimi žľazami zmes sekrétu, zloženého z medu, peľu a enzýmov, ktorým kŕmia v úli včelie larvy a samotnú matku – kráľovnú. Keď je ho pomerne dosť, včelári ho môžu zbierať, čím získavajú vzácnu materskú kašičku. Tá je vhodným doplnkom stravy najmä pre starších ľudí, pretože zvyšuje funkciu mozgu a pomáha pri problémoch súvisiacich zo starnutím všeobecne. Rovnako dobre pôsobí pri nespavosti, slabom trávení alebo vysokom cholesterole. Obsahuje vysokú koncentráciu vitamínov B5, B6 a aminokyselín a patrí k silným antioxidantom. Podporuje rast tkanív, regeneráciu buniek a svalov.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Propolis

Medzi veľmi zvláštne včelie produkty patrí propolis. Ide o akési prirodzené antibiotikum. Včely zbierajú živicu z pukov rôznych stromov a kríkov, ktorú následne žujú a miešajú s peľom a slinami. Preopolis chráni včelie úle pred vlhkosťou, vetrom a mikróbami. Včely s ním pokrývajú pravidelne celé vnútro svojich príbytkov. Pri užívaní propolisu sa môžeme stretnúť s tekutou formou kvapiek, alebo ako súčasť rôznych mastičiek, tabliet či roztokov. Propolis obsahuje veľmi silné antibakteriálne, antivírusové, protizápalové a antioxidačné účinky.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Včelí vosk

Vosk je produktom včiel robotníc. Tie produkujú svojimi žľazami bledú tekutinu, ktorá na vzduchu mení svoju hustotu. Aj vďaka tejto hmote vytvárajú plásty a utesňujú bunky, v ktorých je med alebo mladé larvy. Včelí vosk obsahuje obrovské množstvo prírodných zlúčenín. Čerstvý vosk je takmer biely, až postupom času získava krásne žltkastú farbu, ktorú poznáme bežne pri tomto druhu vosku. Včelí vosk krásne vonia po mede a je obľúbenou súčasťou kozmetického ale aj farmaceutického priemyslu. Tiež sa čoraz viac používa na výrobu prípravkov na leštenie nábytku a výrobu sviečok.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Včelí jed

Tak ako každý tvor v prírode, aj včela sa bráni pri pocite nebezpečenstva. Bodnutie včelou je veľmi nepríjemná záležitosť a pre alergikov môže ísť v niektorých prípadoch doslova o život. V medicíne sa včelí jed využíva predovšetkým na liečenie rôznych druhov alergií. V kozmetickom priemysle si zasa našiel svoje miesto pre pozitívne účinky v rôznych sérach, kde dokonca môže nahradiť botox.

Včely si musíme chrániť, pomáhajú nám nielen v záhrade

Včely nám dávajú naozaj veľa. Naložme s týmto pokladom rozumne, berme si len toľko, koľko naozaj potrebujeme a na oplátku im venujme záhradu plnú kvetov.

„Konať v súlade s prírodou je pre rozumného tvora to isté, ako konať v súlade s rozumom.“
(Marcus Aurelius)

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Pixabay.com, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku