Očaria množstvom krásnych i keď menších kvetov, hustými sýtozelenými listami a v zime plodmi s bielymi chumáčmi semien. Prečo prvé roky po výsadbe kvitnú málo?
Japonské veternice (Anemone) kvitnú v druhej polovici leta a počas jesene. Kvietky sú podľa odrody jednoduché alebo poloplné, lupienky ružové, biele alebo aj fialovobiele. Do tejto skupiny patrí niekoľko druhov a ich odrôd. V súčasnosti sú v ponuke predovšetkým krížence rôznych druhov.
V našich záhradách nie sú príliš rozšírené, čo je škoda, pretože ide o dlhoveké a takmer nenáročné trvalky. Uplatnia sa v tradičných vidieckych záhradách, v plnej nádhere sa ukážu aj v moderných výsadbách a tiež v záhradách vytvorených v ázijskom štýle. Zamilujú si ich aj romantici, kvety sú totiž pri pohľade zblízka až rozprávkovo krásne.
Pestovanie veternice
Počítame s tým, že sa postupne rozrastajú. Preto im vyhradíme dostatok miesta a nesadíme ich tesne k sebe. Nižšie druhy a odrody sú vhodné do plošných výsadieb na okraj záhonov, stredne vysoké a vyššie do pozadia zmiešaných kvetinových záhonov alebo pred dreviny s jesenným efektom.
Kým nás však prekvapia záplavou kvetov, uplynie niekedy 4 – 5 rokov. Dovtedy si budujú mohutný koreňový systém, ktorý je predpokladom dlhovekosti, vitality a bohatého kvitnutia. Čakať sa určite vyplatí.
Nedávno vysadené rastliny zavlažujeme. Každoročne na jar im doprajeme dávku kompostu alebo viaczložkového hnojiva pre trvalky. Na konci sezóny zoschnuté trsy nestriháme, suché listy počas zimy chránia listové srdiečka. Ostriháme ich až na jar. Novovysadené rastliny počas prvej zimy zakryjeme napríklad ihličnatými chvojkami.
Výsadba na vhodné stanovište
Ideálny je jarný termín, do úvahy však prichádza aj skorá jeseň. Rastliny sadíme s neporušeným koreňovým balom, pričom dodržiavame optimálne rozstupy. Na 1 m2 umiestňujeme v závislosti od mohutnosti daného druhu či odrody 3 – 5 kusov.
Vyhovuje im slnko až polotieň, napríklad aj pod riedko olistenými stromami s výživnou, dobre priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Nevhodná je piesočnatá a vysychajúca štrkovitá pôda. Na slnečnom stanovišti potrebujú rastliny intenzívnejšiu závlahu.
Bohato kvitnúce odrody veterníc
Veternica japonská ‘Honorine Jobert’ (Anemone x hybrida)
Nádherne kvitnúca odroda s bielymi jednoduchými kvetmi kvitne od konca leta do prvých mrazov. Tvorí husté a kompaktnejšie trsy. Uplatní sa pri okraji alebo v strednej časti záhona. Hodí sa do moderných výsadieb aj do výsadieb v kvetináčoch.
v × š.: 80 × 40 cm
Veternica japonská ‘Serenade’ (Anemone hupehensis)
Mohutná, osvedčená a bohato kvitnúca odroda. Väčšie ružové a jednoduché kvety sa otvárajú od konca leta a počas jesene. Čím je rastlina staršia, tým viac kvitne. Hodí sa do zadnej časti záhona, pred živé ploty a pred dreviny s jesenným efektom.
v × š.: 100 × 50 cm
Veternica japonská ‘Prinz Heinrich’ (Anemone hupehensis)
Pôvabná nižšia odroda púta poloplnými ružovými kvetmi. Kvetné lupienky má užšie a jemne zvlnené. Kvitne neskôr a má kompaktnejší habitus. Uplatní sa na okraji záhonov, v plošných výsadbách a zažiari aj vo vegetačných nádobách.
v × š.: 80 × 40 cm
Veternica japonská ‚Whirlwind’ (Anemone x hybrida)
Menej pestovaná, nápadná a veľmi bohato kvitnúca odroda. Zaujme množstvom bielych poloplných kvetov. Uplatní sa vo vidieckych aj v moderných výsadbách, nádherná je aj v kvetináčoch. Kvitne až do prvých silnejších mrazov.
v × š.: 70 × 40 cm
Veternica ‚Dainty Swan’ (Anemone rupicola)
Zaujímavosťou tejto odrody sú biele kvety, ktoré majú zospodu tri fialové kvetné lupienky. Na ideálnych stanovištiach tvorí bohaté trsy, pritom nezaberá veľa miesta. Uplatní sa pri okraji a v strednej časti záhona. Kvitne do októbra.
v × š.: 75 × 40 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň. Som vo svete veľkého záhradkárčenia nový, aj keď teda nejaké drobné p…