V čase krátkych dní je pohľad z okna do záhrady smutnejší. Vylepšiť ho v adventnom čase môžu svetielka zavesené na stromčeku.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- použitá jednorazová paleta
- skrutky
- klinčeky
- lepidlo
- farba
Náradie:
- ceruzka
- meter
- pílka
- AKU skrutkovač
- kladivo
- papier na šablónu
- hubka (špongia)
- svetelná reťaz
- vianočné dekorácie
Postup
1. VYTVORENIE ŠABLÓNY
Na hrubý papier si nakreslíme jednoduchú šablónu v tvare trojuholníka v mierke 1 : 1, pomôže nám pri skladaní stromčeka.
2. REZANIE DOSIEK
Dosky narežeme podľa priloženého nákresu. Spodná časť dosky kopíruje šablónu, vrchná je z každej strany o 1,5 cm zrezaná smerom dovnútra, čím vznikne šikmina.
3. HRANOLČEKY
Pripravíme si drevené hranolčeky, rozmery 20 x 20 x 90 mm, ktoré pribijeme klinčekmi na zadnú spodnú časť dosiek presne v strede.
4. NOSNÁ DOSKA
Nosnú dosku, rozmery 20 x 90 x 1200 mm, vo vrchnej časti zrežeme podľa šablóny do špica. Od spodnej časti šablóny noha prečnieva 250 mm.
5. ULOŽENIE
Pomocou šablóny si pri práci budeme istí, že ukladané dosky sú na správnom mieste. Hranolčeky sú pribité presne v strede.
6. PRIPEVNENIE K NOSNEJ DOSKE
Dosky prikladáme k tej nosnej odspodu. Pribijeme ich dvomi klinčekmi (1,8 x 35 mm) k hranolčeku a v hornej časti ich upevníme skrutkou.
7. POMÔCKA PRE SPRÁVNY SKLON
Dva drevené kolíky nám pomôžu dodržať správny sklon pred zoskrutkovaním.
8. ZÁKLAD PODSTAVCA
Zo šiestich paletových klátov, ktoré zlepíme a spevníme zo strán latkami, zostrojíme základ podstavca.
9. PRIPEVNENIE K PODSTAVCU
Nohu stromčeka priskrutkujete o prvú časť podstavca. Doštičkami na mieru doplníte výplň do roviny s nohou stromčeka.
10. LEPENIE
Pred priložením k sebe nanesieme na obidve časti podstavca lepidlo na drevo.
11. BOČNÉ LEPENIE
Zameriame, narežeme a natrieme lepidlom dosky, ktorými spevníme podstavec zboku.
12. PRISKRUTKOVANIE
Dosky bočného spevnenia priskrutkujeme k podstavcu. Nakoniec celý podstavec obrúsime, čím ho zbavíme hrán a nerovností.
13. NANÁŠANIE FARBY
Hubkou nanesieme a dobre rozotrieme hnedú farbu v jednej vrstve. Zvýrazní sa tým štruktúra dreva.
Dobré rady
Na výrobu stromčeka sme použili starú paletu. Dosky na vetvy majú celkovú dĺžku 252 cm, šírku 14 cm a hrúbku cca 1,7 cm. Nosná doska na kmeň má dĺžku cca 120 cm, šírku 9 cm a hrúbku 2 cm.
Podstavec sme zlepili z paletových klátov. Ak máte doma 60 cm hranol podobných rozmerov, ušetríte si prácu s lepením.
Obrubová doska na spevnenie klátov podstavca má celkovú dĺžku cca 110 cm, šírku 7,5 cm a hrúbku 1,7 cm (podľa rozmerov stojana).
Vymedzovacie hranolčeky vkladané medzi dosky a nosník určujú presný pravidelný sklon. Vďaka nim získa stromček zaujímavejší priestorový vzhľad.
Pomocnými drevenými klinmi si zabezpečíme dosku pri skrutkovaní proti pruženiu.
Farbu sme naniesli pomocou hubky na riad a ihneď sme ju rozotreli starou handrou. Štruktúra dreva sa tým zvýrazní. Efekt bude ešte očividnejší, keď farbu po zaschnutí jemne prebrúsime brúsnym papierom.
Rozmery šablóny z kartónového papiera, starého výkresu či dreveného plátu si prispôsobíme podľa toho, aký veľký stromček sa rozhodneme postaviť.
Náš tip:
Keď svetelnú reťaz obmotáme okolo stromčeka, bude vysvietený z obidvoch strán. Ak to nie je náš zámer a radšej by sme svetelnú reťaz čo najviac chceli využiť na prednej strane, dá sa to. Na zadnú stranu stromčeka zabijeme do dreva na koniec jednotlivých „vetiev“ klinčeky tak, aby trčali do priestoru cca 1 cm. Reťaz potom vedieme z prednej strany okolo klinčeka a naspäť na prednú stenu. Nesmie to byť však príliš napevno, aby sa drôtik vo vnútri plastového krytu nezlomil. Myslíme na to i keď prenesieme stromček zvonka, kde je nízka teplota, dovnútra, aby sme ho odzdobili. Kov s nízkou teplotou je krehký, preto ho najskôr necháme postáť vo vnútri aj do ďalšieho dňa, aby sa ohrial a až tak svetelnú reťaz zmotáme.
Text, realizácia: Marian Drobnica
Foto: Marian Drobnica, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…