Keď vôkol nás prúdi vianočný duch a všade cítime vôňu ihličia, nastáva čas Vianoc. Dokáže vás každoročne očariť vianočná ruža, alebo uprednostňujete niečo exotickejšie? Čo tak dopestovať si vlastný škoricovník? Tradične aj netradične vás prevedieme adventným kvízom.
Jeden z najkrajších symbolov Vianoc z rastlinnej ríše je vianočná ruža. Jej jasné sfarbenie nás môže ľahko zmiasť. To, čo sa nám javí ako kvet vianočnej ruže, sú v skutočnosti jej sfarbené listy. Pravé kvety vianočnej ruže sú menšie a sú umiestnené v strede na vrchole stonky. S vianočnou ružou sa spája mnoho zaujímavostí, poznáte aspoň jednu?
Subtropická rastlina prýštec najkrajší, Euphorbia pulcherrima, pochádza zo Strednej Ameriky, kde vo voľnej prírode dorastá do výšky menších stromov, čím sa prispôsobuje svojmu okoliu. Vďaka kvitnutiu v období Vianoc sa stala obľúbenou izbovou rastlinou v tomto období roka.
Táto tropická rastlina evokuje sukulent, no zdanie klame. Pochádza z Južnej Ameriky a nie je púštnou rastlinou. Je nenáročná na pestovanie a jednoducho sa rozmnožuje. Vianočný kaktus kvitne v zime, a preto sa stal súčasťou vianočnej tradície v mnohých domácnostiach. Jeho latinský názov znie..
Vianočný kaktus, ktorý pestujeme v našich domácnostiach, je hybridom pôvodných príbuzných druhov Schlumbergera russelliana a Schlumbergera truncata, voľne rastúcich v dažďových pralesoch juhovýchodnej Brazílie.
Táto hľuznatá rastlina, ktorá obľubuje chladnejšie počasie, môže byť tiež ozdobou Vianoc. Keď teploty stúpnu nad 20 °C, ukladá sa na letný spánok. Tušíte názov tejto rastlinky s nádhernými kvetmi?
Počas letného spánku rastline zvädnú listy aj stonky. S príchodom októbra cyklámen vyrastie nanovo z hľuzy, ktorú si počas vegetačnej sezóny vytvoril.
Jej vôňa symbolizuje domov, jesenné a zimné obdobie. Tradične ju priraďujeme k jablkovým koláčom, medovníkom a vianočnému punču. Ak vaša domácnosť spĺňa požiadavky na pestovanie škoricovníka, zaručí teplotu nad 20 °C a vysokú vlhkosť vzduchu, pokojne si škoricovník dopestujte ako izbovú rastlinu. Škoricovník nie je len jeden. Druhy škorice sa líšia svojou kvalitou. Viete, ako sa nazýva pravý škoricovník?
Z odrezaných konárikov škoricovníka získate škoricu tak, že konárik narežete po dĺžke a zbavíte kôry. Z kôry odstráňte vrchnú vrstvu a nechajte usušiť.
Kto by ich nepoznal? Voňavé klinčeky sú ďalším symbolom Vianoc v domácnostiach. Prevoňajú kuchyňu, sú vďačnou súčasťou aranžmánov a napokon, majú rad liečivých účinkov. Klinček predstavuje neotvorený kvetný púčik, ktorý sa zbiera ako nerozvinutý. Klinčeky, ktoré sa zbierajú, majú svetlú žlto-zelenú farbu. Sťahujú zápal, tlmia bolesti a dokonca pomáhajú pri liečbe cukrovky. Tropický strom Syzygium aromaticum sa v minulosti pestoval výlučne:
Či už vám nosí vianočný stromček Ježiško alebo si ho s deťmi chodíte starostlivo vyberať sami, viete, že existuje množstvo druhov, ktoré sú na výber. Niekto sa rozhoduje intuitívne, iný má svojho favorita. Jedlička je historicky známa ako jeden z prvých ihličnanov využívaných ako vianočný stromček. Viete však, ktorá z jedličiek má jednotlivé poschodia od seba viac vzdialené?
Tento druh jedličky bol v minulosti obľúbený. Keďže má jednotlivé poschodia od seba viac vzdialené, využívalo sa to na umiestnenie horiacich sviečok.
Mandarínky patria v zime medzi najobľúbenejšie ovocie. Sladké či kyslasté, s kôstkami či bez, žiadané sú tie, ktoré sa ľahko šúpu. Viete, ktoré zo skupiny mandarínok patria medzi najväčšie druhy?
Tangerínky sa vyznačujú pevnejšou šupou, ktorá sa ťažie šúpe, sú okrúhle, skôr svetlooranžové a najväčšie. Naopak, klementínky sú z rodu mandarínok najmenšie.
Aj ďalšia otázka sa týka mandarínok. Vedeli ste, že mandarínky pomáhajú pri upchatom nose? Odporúčajú sa pri prechladnutí a horúčkach. Vôňa mandarínok má liečivé schopnosti, upokojuje, zlepšuje náladu, pomáha proti nespavosti a pri migrénach. Viete, kde majú mandarínky svoj pôvod?
Pôvodným domovom mandarínok je Čína a Japonsko. V dnešnej dobe sa pestujú v južnej Európe, v severnej Afrike a v Amerike.
Vitamín C sa skloňuje nielen v súvislosti s virózami. Je nevyhnutý pre zdravé zuby, ďasná, kosti, cievy. Telo si ho nedokáže vyprodukovať, preto ho môžeme prijímať iba zo stravy alebo doplnkov výživy. Tradične sa za najväčšiu zásobáreň vitamínu C považuje citrón a šípky. Vysoký podiel vitamínu C však nájdete aj v menej tradičných plodoch. Tušíte, ktorá superpotravina obsahuje až 100x viac vitamínu C ako pomaranče?
Jedna malá slivka kakadu obsahuje až 481 mg vitamínu C, čo je 530 % odporúčanej dennej hodnoty.
Citrónovník obrovský, pomelo, patrí medzi menej známe, no o to chutnejšie vianočné citrusy. Pýši sa vysokým obsahom vitamínu C a je výborným pomocníkom pri ťažkostiach s trávením. Číňania majú pre pomelo vlastný názov:
Čínske pomenovanie pomela, you zi, znamená v preklade "Modlitba za syna".
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte. Poraďte mi čo mám robiť. Pred dvoma rokmi som si kúpila vianočný kaktus…