Poradíte mi, prosím, ako pestovať zornicu? Čo s ňou spraviť po odkvitnutí? Ďakujem.
Zornica (Hippeastrum) je mimoriadne atraktívna cibuľnatá rastlina. Veľké zvoncovité kvety vyrastajú na dlhej stonke v skupine po 2 až 6 kusoch. Sú rôznych veľkostí a farieb, najrozšírenejšie sú červené a červenooranžové, no zaujímavé sú aj druhy s bielymi či ružovými kvetmi. Bývajú jednoduché alebo plné –tie sú zaujímavé najmä pre zberateľov.
Pochádza z Južnej Ameriky a u nás ju pestujeme ako črepníkovú rastlinu. Zaobstaráme si buď hotové kvitnúce rastliny, alebo cibule, ktoré sú v predaji v neskorom jesennom období. Pri kúpe dbáme na to, aby cibuľa bola zdravá, mala dostatočnú veľkosť a mohla tak čo najskôr rozkvitnúť.
Výsadba zornice a následná starostlivosť
Pri výsadbe volíme dobre priepustný substrát, napríklad záhradnícky alebo pre izbové rastliny. Črepník má byť o 5 – 6 cm väčší než cibuľa na každej strane s tým, že tretina cibule bude vyčnievať nad povrch substrátu.
Na dno dáme drenáž, rastlina neznáša premokrenie, pri preliatí cibuľa odhníva. Kvetináč umiestnime na okenný parapet, prípadne iné suché a teplé miesto, a mierne zalievame na substrát v okolí cibule. Po približne 8 týždňoch rastlina rozkvitne a vyženie dlhé úzke listy.
Počas kvitnutia ju prihnojujeme kvalitným hnojivom na izbové rastliny. Po odkvitnutí kvetný stvol zrežeme tesne nad zemou. Listy na rastline ponecháme a v čase, keď začnú žltnúť, obmedzíme zálievku. Po zaschnutí ich odstránime a cibuľu vyberieme. Uskladníme ju na suchom mieste a koncom septembra vyberieme, očistíme od starých zaschnutých šupiek, koreňov a zasadíme. Ak má okolo seba vytvorené mladé cibule, odstránime ich a zasadíme zvlášť.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?