Georgíny sú vďačné okrasné rastliny. Od leta do jesene nám poskytnú množstvo kvetov, ktoré vydržia dlho vo váze. Nádherný je však aj pohľad na rozkvitnuté trsy v kvetinovom záhone.
Ako vysadiť georgíny?
Vysádzať môžeme do pripravenej voľnej pôdy, ale aj do kvetináčov na balkónoch a terasách, tam uprednostníme vzrastovo nižšie odrody. Georgíny žiadajú slnečné a pred vetrom chránené stanovište, výživnú a priepustnú pôdu.
Nepoškodené, pevné a najlepšie aj mierne napučané hľuzy vysádzame do pôdy s drobnohrudkovitou štruktúrou. Ešte predtým ich môžeme namočiť na asi dve hodiny do vedra s vodou. Sadia sa tak, aby nad hľuzou bola 5 – 10 cm vysoká vrstva pôdy. Každoročne môžu byť na rovnakom mieste. K hľuzám vyšších odrôd dávame už pri výsadbe pevnú palicu. Suché minuloročné stonky z hľúz neodstraňujeme.
Krok za krokom: Predvýsadbová príprava hľúz
1. Dlhšie skladované hľuzy namočíme
Hľuzy, ktoré boli dlhšie skladované v suchšom prostredí, pred výsadbou namočíme. Stačí ich na pár hodín vložiť do vedra s vodou, aby dostatočne nasiakli.
2. S hľuzou manipulujeme opatrne
Manipulácia s hľuzou v prípravnej fáze musí byť čo najviac opatrná, často už totiž vyrastajú malé ružovkasté púčiky, ktoré sú krehké a náchylné na poškodenie.
3. Vysádzame do kvalitne pripravenej pôdy
Pôda v mieste výsadby musí byť kvalitne pripravená, na miesto pestovania zapracujeme preosiaty kompost. Hľuzy uložíme do nachystaných jám a zasypeme.
4. Označíme si miesto výsadby
Miesto výsadby si dobre označíme. Najlepšie na to poslúžia zvyšky suchých minuloročných stoniek, až kým začnú vyrastať mladé výhonky.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Poprosím o informáciu od odborníka na cesnak. USS október 2019 strana 21 článo…