Čítate pozorne články na našom webe? S radosťou si rozširujete vedomosti novými informáciami z rastlinnej ríše? Otestujte sa v našom kvíze, ktorý má tentokrát široký tematický záber. Aby sme ani v zime nespali na vavrínoch.
Rastie v tropických a subtropických oblastiach, nazýva sa Persea americana alebo jednoducho avokádo. Popularita avokáda rastie vďaka jeho výnimočnej nutričnej hodnote. Produkcia avokáda má však aj svoje ekologické úskalia. Podľa Water Footprint Network sa na jeden kilogram vypestovaného avokáda spotrebuje:
Na jeden kilogram vypestovaného avokáda je podľa Water Footprint Network nevyhnutných až 2 000 litrov vody. Je to v priemere desaťkrát viac ako na jeden kilogram mrkvy.
Predstavuje jediný živý článok medzi papraďami a ihličnanmi. Napriek tomu, že má listy a vyzerá ako listnatý strom, patrí medzi ihličnany. Je symbolom dlhovekosti a sily. Ak máte problémy s pamäťou, práve ginko patrí medzi prvú voľbu spomedzi prírodných liečiv. Čínska medicína pozná jeho silu už viac ako 5000 rokov. Viete, akú má Ginkgo biloba prezývku?
Ginkgo biloba bolo ľudstvu známe už pred viac ako tritisíc rokmi a je najstarším stromom na našej planéte.
Chmeľ poznali už starovekí Rimania. Bol považovaný za bežnú záhradnú zeleninu. Mladé chmeľové výhonky sa pripravovali podobne ako dnes špargľa. Dnes je chmeľ predovšetkým technickou plodinou pestovanou ako pivovarská surovina v tesnom závese za jačmeňom. Tušíte, kedy sa chmeľ začal používať v pivovarníctve?
Už tri bobuľky plodov tejto rastliny dokážu spôsobiť smrť u malého dieťaťa. Je považovaná za najnebezpečnejšiu stredoeurópsku jedovatú rastlinu. Jedovatá je celá rastlina. Obsahuje alkaloidy utlmujúce srdcovú činnosť a zastavenie dychu. Vyskytuje sa v celej Európe, kvitne od júna do septembra. Jej názov je:
Smrteľná dávka u malého dieťaťa sú už 3 bobule ľuľkovca zlomocného, u dospelého je to 10 bobúľ.
V horských pásmach rastie bylina, ktorá sa nesmierne podobá na horec bodkovaný. Koreň horca sa lúhuje v alkohole a má liečivé účinky. Na rozdiel od neho je však táto horská bylina jedovatá. Jej názov znie:
Egypťania si výluhom z čakanky potierali tvár, pretože ju považovali za kvet krásy. Nežný modrastý kvietok poznajú aj naše staré mamy, ktoré si z nej možno pripravovali známu „cigorku", rastlinný kávovinový nápoj. Viete, aký má čakanka ľudovo zaužívaný názov?
Povráva sa, že ak čakanku natrháte na Petra, má najsilnejšie liečebné účinky. Ľudia verili, že práve vtedy poslúži ako elixír lásky.
Bylinka, ktorá sa používa pri liečbe reumy, boľavých kĺbov a svalov má nezastupiteľné miesto v našej bylinkovej lekárničke. Odporúča sa tiež na liečenie rán, popálenín a modrín. Liečivé účinky však siahajú aj ku liečbe zapáleného hrdla, kedy sa používa vo forme kloktadla. Jej latinský názov znie:
Kostihoj lekársky má protizápalové, antibakteriálne, antivirotické a antioxidačné vlastnosti.
Ak vás trápia „ťažké nohy", siahnite po pagaštane konskom. Obsahuje liečivé látky, ktoré uvoľňujú kŕče a dopomôžu k úľave najmä pri nepríjemných nočných kŕčoch. Zároveň pôsobí protizápalovo, priaznivo pôsobí na lymfatický systém a tlmí opuchy. Z plodov pagaštanu konského sa získava významná látka pre farmaceutický priemysel:
Práve saponíny dopomôžu k zamedzeniu tvorby opuchov a k zlepšeniu stavu a odolnosti celého cievneho aparátu.
Konope je považované za jednu z prvých plodín sveta, ktorú ľudstvo kedy zasadilo. Patrí medzi najviac využiteľnú a najekologickejšiu plodinu. Svoje uplatnenie nachádza nielen v potravinárskom priemysle, ale i pri výrobe nábytku, odevov, využíva sa v kozmetike, v homeopatickej a prírodnej medicíne. Konopné vlákno patrí medzi najpevnejšie rastlinné vlákno, v prírode je pevnejším vláknom už len pavúčie. V súčasnosti sa skloňujú najmä produkty z konope, ktoré zaznamenali doslova boom v prírodnej medicíne. CBD olej, ktorý podľa najnovších poznatkov zaznamenáva širokospektrálne liečivé účinky a na miske váh sa presunul medzi legálne konopné produkty sa získava z:
U nás na Slovensku sa vyskytujú tri druhy konope. Konopa siata (technické konope), konopa hašišová (indické konope) a konopa rumovisková (zaraďovaná medzi buriny). Pod zaužívaným názvom konope sa u nás väčšinou skrýva technické konope, ktoré v EÚ podmienkach spĺňa legislatívne normy. Obsah THC, psychoaktívnej látky tetrahydrokanabinol, je maximálne 0,2 %.
Vitamíny ľudské telo potrebuje na svoju existenciu. V ideálnom prípade by nám mala dostatok vitamínov poskytnúť pestrá strava a pohyb na čerstvom vzduchu. K tomu však dochádza zriedka. V období jesene a zimy, zníženej imunity a zvýšenej koncentrácie vírusov je žiaduce prísun vitamínov zvýšiť. Najmä vitamín C a D je pre nás v tomto čase dôležitý. Aké ochorenie môže spôsobiť nedostatok vitamínu C?
Skorbut sa prejavuje najmä krvácaním z ďasien, pod kožou, do svalov a vnútorných orgánov. Zároveň spôsobuje zníženú odolnosťou proti ochoreniam či poruchu krvotvorby.
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?