Vitamíny z balkóna - brusnice sú ideálne na pestovanie v nádobách

Brusnice patria medzi ovocné druhy, ktoré sa výnimočne hodia na pestovanie v nádobách, pretože vyžadujú špeciálny substrát s nízkym pH. Takých kyslých pôd je v našich záhradách tak málo ako šafranu.

Výsadba brusnice do nádoby

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • substrát na kyslomilné rastliny
  • samozavlažovacie kvetináče
  • rohovina
  • dlho pôsobiace hnojivo

Náradie:

  • lopatka
  • krhla
  • nožnice

Náročnosť: *
Čas: 1 hod.
Ľudia: 1
Obdobie: počas sezóny

Pracovný postup

1. RAŠELINA

Rašelina
Brusnice sú kyslomilný druh, preto ich pestujeme v kyslej vrchoviskovej rašeline. Nezabúdame ani na ekologické hnojivo určené na čučoriedky a iné kyslomilné druhy.

2. SADENICA

Sadenica
Brusnice sa predávajú zásadne v kontajnerovanej forme. Na výsadbu do hrantov vyberáme rozrastené rastliny, ktoré sú zapestované v 9 cm kontajneroch.

3. KVETINÁČE

Kvetináče
Na pestovanie sú ideálne samozavlažovacie kvetináče, v ktorých sa dá optimálne regulovať vlahový režim. Pred výsadbou ich zložíme podľa priloženého návodu.

4. DRENÁŽ

Drenáž
Do spodnej časti nádoby dáme drenážnu vrstvu, ktorú prekryjeme prvou vrstvou rašeliny. Dbáme na to, aby sa rašelina dostala aj pod závlahové knôty.

5. HNOJIVO

Hnojivo
Postupne prekryjeme rašelinou celé dno nádoby a rozhodíme hnojivo na báze rohoviny. To korene brusníc nepopáli a slúži ako zásobné hnojivo.

6. ĎALŠIA VRSTVA

Ďalšia vrstva
Substrát s hnojivom dôkladne premiešame a približne do 2/3 výšky nádoby doplníme druhú vrstvu rašeliny. Povrch urovnáme a jemne utlačíme.

7. DRUHÁ DÁVKA

Druhá dávka
Aj v tejto úrovni zopakujeme postup s prihnojením ekologickým hnojivom, ktoré po rozhodení jemne zapracujeme do strednej vrstvy.

8. DOPLNENIE

Doplnenie
Nádobu následne doplníme rašelinou až takmer po okraj. Konečnú výšku nám určuje lievik slúžiaci na prilievanie vody do zásobníka.

9. JAMKY

Jamky
Rašelinu utlačíme a v rovnomerných odstupoch do nej vyhĺbime výsadbové jamky, ktoré by mali byť o čosi širšie a hlbšie ako kontajnery, v ktorých sa nachádzajú sadenice.

10. VYSÁDZANIE

Vysádzanie
Jednu po druhej sadenice postupne vysadíme do pripravených jamiek, rašelinu počas výsadby opatrne pritláčame ku koreňovým balom.

11. ZALIATIE

Zaliatie
Vysadené rastliny polejeme odstátou dažďovou vodou, ktorú následne nalejeme aj do spodného zásobníka. Nakoniec hrant spevníme stredovou spojovacou lištou.

Dobré rady

Ideálne do nádoby

Brusnice sú veľmi háklivé na premokrenie pôdy, čomu môžeme v nádobách veľmi jednoducho predísť. Ďalším dôvodom, prečo umiestniť brusnice do nádoby, sú jej priestorové nároky. Brusnice vytvárajú stále zelené kríčky dorastajúce do výšky 25 – 30 cm. Na svoj rast a vývoj nepotrebujú veľa priestoru, čo ich predurčuje na tento druh pestovania. V nádobe vytvárajú súvislé zapojené porasty, ktoré nás dvakrát do roka potešia úrodou zdravých a chutných plodov. Sú aj peknou dekoráciou, a preto aj skvelou alternatívou letničiek na okenných parapetoch.

Hnojenie

Nesmieme zabúdať na to, že v rašeline je iba minimum živín, ktoré rastliny veľmi rýchlo spotrebujú a ich obsah v nej sa nemá ako prirodzeným spôsobom dopĺňať. Preto im doprajeme už pri výsadbe výdatnú dávku ekologického zásobného hnojenia a v nasledujúcich mesiacoch a rokoch potrebnú hladinu hnojiva priebežne dopĺňame, napríklad vo forme hnojivej zálievky. Samozrejme, používame hnojivo určené na kyslomilné rastliny.

Pestovanie

Samotné pestovanie sa od toho klasického v pôde veľmi nelíši. Pokiaľ budeme rastliny pravidelne prihnojovať a opatrne zavlažovať, odvďačia sa nám každoročne bohatou úrodou. Brusnice nie sú náročné na rez, uspokoja sa s občasným (raz za pár rokov) zostrihnutím všetkých výhonov od bázy, čo vedie k zmladeniu porastu. Občas sa môže vyskytnúť hubová choroba spôsobujúca opadanie listov, bežný fungicíd však spoľahlivo zaberá.

 

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku