Aj vy ste sa ako deti zabávali vyrábaním postavičiek, princezien a princov z púčikov vlčieho maku? Lístky má krehké a jemné ako pierko, stvorené na doplnenie herbára.
Obľúbená kvetinka pohladí dušu, prinesie závan spomienok na bezstarostné detstvo a navyše lieči. Najväčším benefitom vlčieho maku sú jeho mierne sedatívne účinky, jemne tíši bolesť a upokojuje telo aj psychiku. Pozitívne pôsobí na dýchacie cesty a upokojí trávenie.
Poverami opradený vlčí mak
Vlčí mak sprevádzajú rôzne mýty a povery. Jeho červená farba bola často spojená s krviprelievaním bojovníkov a kolobehom života a smrti. Je oddávna symbolom obnovy a mieru.
Jeho semená sú silné, životaschopné a dokážu vzklíčiť aj po 80 rokoch spánku v nehostinných podmienkach. Možno aj preto bol v minulosti spájaný s nesmrteľnosťou. Z lupienkov vlčieho maku posypaných soľou si môžete vytvoriť ochranný kruh, ktorý údajne ochráni pred všetkým zlom.
Nájdete ho tam, kde sa nepostrekuje
Táto rastlina je rozšírená prakticky po celom svete – v Európe, Ázii, Afrike, Amerike aj v Austrálii. U nás ho nájdete na miestach neošetrených chemickým postrekom, a to práve v tomto období. Vlčí mak je jednoročná rastlina, dorastajúca do výšky 20 až 90 cm.
Rastlina je chlpatá a prestúpená mliečnicami. Je liečivá aj jedovatá zároveň. Plody sú tobolky, nazývajú sa aj makovice a sú veľké 1 – 2 cm.
Vlčí mak je známy aj pod označením divý mak.
Vlčí mak má kultúrny význam vo viacerých krajinách. V niektorých regiónoch sa spája s krásou, láskou a útechou.
História vlčieho maku siaha až do staroveku
Vlčí mak (Papaver rhoeas) mal významné miesto v starovekom svete – z medicínskeho hľadiska, ako aj v náboženských a rituálnych praktikách. V starovekej gréckej a rímskej mytológii bol spájaný s bohyňou poľnohospodárstva Demeter, ktorá predstavovalo plodnosť, spánok a vzkriesenie.
Niekoľko historických zaujímavostí o význame vlčieho maku v rôznych starovekých kultúrach:
- V Egypte mal význam v náboženských a pohrebných rituáloch. Bol spájaný s bohyňou Hathor, ktorá bola bohyňou lásky, radosti a plodnosti. Často bola vyobrazená s kvetinou vlčieho maku na hlave.
- V starovekom Ríme mal vlčí mak význam v lekárskom prostredí, kde bol používaný ako analgetikum a sedatívum.
- V gréckej mytológii bol spájaný aj s bohom spánku a snov Hypnosa, pretože má sedatívne účinky.
Vlčí mak skĺbil prácu a materstvo
V minulosti neexistovali jasle ani pestúnky a matky pracujúce na poli nemali možnosť dostatočne sa venovať deťom. Vedecký názov vlčieho maku (papaver) je odvodený od slova papa, čo znamená detská kašička. Vychádza z faktu, že sa kedysi pridávala deťom do jedla práve šťava z vlčieho maku na to, aby boli pokojné a dobre spali.
Už dávno predtým sa však vlčí mak používal na rôzne liečebné kúry. Silnými odvarmi z odstrihnutých makových kvetov sa napríklad v starovekom Egypte liečili hemoroidy.
Liečivé účinky vlčieho maku
Vlčí mak má široké spektrum využitia. V ľudovom liečiteľstve sa odnepamäti používali kvety na liečbu pľúcnych chorôb, proti dráždivému kašľu, zachrípnutiu aj ako sedatívum.
Možno ho používať vnútorne i zvonka vo forme obkladov, čajov, kloktadiel, mastí aj tinktúr. Tradične sa na tieto účely využívajú okvetné lístky, ktoré majú jemne sedatívne, bolesť a kašeľ tlmiace vlastnosti.
Pozitíva vlčieho maku:
- Tlmí kašeľ.
- Má protizápalové vlastnosti.
- Má upokojujúci účinok.
- Pomáha pri nespavosti.
- Má sedatívne účinky.
- Podporuje trávenie.
- Má močopudné účinky.
- Znižuje krvný tlak.
Nahradí vlčí mak antidepresívum?
Jedným z benefitov vlčieho maku sú jeho upokojujúce účinky vďaka obsahu ópiových alkaloidov, ktoré jemne tíšia bolesť a upokojujú telo aj psychiku. Jeho upokojujúci účinok sa ale najviac prejavuje pri tlmení kašľa a liečbe dýchacích orgánov, preto býva súčasťou bylinných zmesí proti kašľu.
Vlčí mak má upokojujúce a sedatívne účinky . Vďaka tomu ho môžete použiť pri strese, nervozite , ale napríklad aj pri nespavosti. Ak chcete zrelaxovať alebo máte za sebou ťažký deň, pripravte si čaj na upokojenie spojením 1 dielu vlčieho maku, 1 dielu medovky a 1 dielu ľubovníka bodkovaného.
Ako a kedy zbierať vlčí mak?
Predmetom zberu sú výrazné červené lupene. Okvetné lístky obsahujú liečivú zložku v menšom množstve ako plody, no na užívanie sú oveľa bezpečnejšie. Na vlčom maku sú štyri lupienky, ktoré môžete zbierať za suchého počasia z práve vykvitnutých kvetov. Pozor na rosu a rastliny po daždi, keďže sú krehké, zliepali by sa a ťažko by sa s nimi manipulovalo. Navyše tým predídete prípadnému splesniveniu.
Zbierajú sa ručne výlučne lupienky priamo z kvetov, nie opadané. Sušíme ich maximálne týždeň, v tieni alebo pri maximálnej teplote 35 °C, a to rozložené v tenkej vrstve. Počas sušenia ich neotáčame. Kvety pri sušení ľahko strácajú svoje pekné zafarbenie. Správne usušený vlčí mak by mal mať jemnú červenofialovú farbu. Ak niektoré lupienky sčerneli alebo zhnedli, vyhodíme ich. Uschováme si ich po malých množstvách v uzavretej nádobe.
Zápar alebo sirup?
Oba varianty slúžia na upokojenie dýchacích ciest. Sú vhodné pri kašli, zápale priedušiek, zápale hrtana, astme, ale aj pri angíne.
Čaj z vlčieho maku
Dve polievkové lyžice sušených kvetov zalejte hrnčekom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pite pri kašli dva až trikrát denne.
Sirup z vlčieho maku s medom
Z jednej kávovej lyžičky sušených kvetov a šálky vriacej vody si pripravte zápar. Po scedení pridajte dve lyžice medu a takto pripravený sirup užívajte pri kašli niekoľkokrát denne po lyžičke.
Pri zapálenom hrdle kloktajte
Tri polievkové lyžice sušených kvetov vlčieho maku zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút. Sceďte a používajte ako klasické kloktadlo niekoľkokrát denne.
Čajová zmes proti nespavosti
Budete potrebovať kombináciu niekoľkých liečivých byliniek, no výsledok rozhodne stojí za to. Zmiešajte 5 hrstí vlčieho maku, 4 hrste ľubovníka bodkovaného, 3 hrste medovky, 2 hrste majoránu a 2 hrste prvosienky. Ak máte možnosť, pridajte aj 4 hrste chmeľových šišiek.
Takto pripravenú zmes zo sušených byliniek si môžete uchovať na dlhšiu dobu. Pri príprave čaju odoberte lyžicu zmesi a zalejte ju 300 ml vriacej vody. Nechajte 15 minút lúhovať. Preceďte, doslaďte medom a užívajte 1 až 2 šálky pred spaním.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Dočítala som sa, že by ho už aj bolo vhodné vysiať. Ako ho sejete? Len tak rozsy…