Hľadáte odolné a farebné dreviny, ktoré rozžiaria vašu záhradu? Siahnite po dráčoch. Dobre odolávajú mrazom aj znečistenému mestskému ovzdušiu.
V okrasných výsadbách má táto drevina pevné miesto už veľa rokov. Vyberať sa dá z veľkého množstva druhov aj odrôd vrátane stálozelených.
Opadavé dráče sú najpútavejšie počas jesene, keď sa ich listy intenzívne sfarbujú a aj samotná farebnosť sa mení. Rastú pomaly až stredne rýchlo. Najznámejší z nich je dráč Thunbergov (Berberis thunbergii). Ide o prispôsobivú drevinu. Ocenia ju začínajúci pestovatelia, tých skúsenejších oslovia odrody s netradičným tvarom. Jeho rôzne kultivary sa líšia charakterom rastu (kompaktný alebo rozložitý), farbou listov (purpurové, žlté, oranžové, zelené), ale aj výškou.
Vzrastovo nízke odrody sú ideálne na pestovanie v skalkách a vegetačných nádobách. Stredne vysoké zas pekne ukážu v skupinách s inými drevinami, v predzáhradkách, v živých plotoch, vo väčších kvetinových záhonoch.
Okrem dekoratívnych listov sa na jar objavujú aj žlté kvety. Tie sú intenzívne navštevované včelami a to je ďalší dôvod, prečo sa pre tento krík rozhodnúť. Na jeseň sa plody vyfarbia dočervena. Dráč Thunbergov výborne reaguje na rez, tvar či veľkosť kríka si môžeme upraviť podľa svojich predstáv.
Kde sa bude dráču dariť a ako sa oň starať
Dráčom vyhovuje bežná záhradná pôda a slnečné miesto, farba listov je tu intenzívnejšia. Porastú však aj v polotieni. Po dobrom zakorenení znesú krátkodobo aj sucho. S neporušeným koreňovým balom ich vysádzame počas celej sezóny, no najvhodnejšia je jarná a skorá jesenná výsadba. Miesto pestovania vopred dôkladne pripravíme.
Nedávno vysadené jedince pravidelne zavlažujeme, po zakorenení už intenzívny prísun vlahy nevyžadujú. Na jar ich môžeme prihnojiť viaczložkovým hnojivom. Hustotu, celkovú vitalitu a atraktivitu týchto drevín podporíme každoročným rezom. Na choroby a škodce netrpia s výnimkou nevhodného stanovišťa, kde sa na ich listoch môžu objaviť hubové choroby.
Spoznajte najkrajšie kultivary
Dráč Thunbergov ‘Golden Rocket’ (Berberis thunbergii)
Príťažlivý kultivar stĺpovitého tvaru s listami zlatožltej farby, ktorá sa na jeseň mení na ohnivočervenú. Rozžiari záhon, zaujme v predzáhradke alebo aj na menšom dvore. Porastie aj vo väčšom kvetináči. Potrebuje skôr polotieň.
v. × š.: 150 × 60 cm
Dráč Thunbergov ‘Harlequin’ (Berberis thunbergii)
Tento kompaktný kultivar využijeme v menších záhradách, na okraji záhonov a vo výsadbách v nádobách. Na purpurových listoch sa vyskytujú nápadné ružové škvrny. Počas jesene sa farba listov zintenzívňuje a zviditeľňujú sa aj červené plody.
v. × š.: 100 × 60 cm
Dráč Thunbergov ‘Admiration’ (Berberis thunbergii)
Zakrpatený kultivar ‘Admiration’ patrí k tým najkrajším. Purpurové listy tohto dráča sú na okraji žltozelené. Potrebuje slnko, ale nie príliš úpalové miesto. Vynikne v skalke, pestovať sa dá aj v nádobách. Citlivo reaguje na nadbytok vlahy v pôde.
v. × š.: 40 × 40 cm
Dráč Thunbergov ‘Atropurpurea’ (Berberis thunbergii)
Tradičný a dlho pestovaný kultivar sa hodí do voľne rastúcich aj tvarovaných živých plotov. Listy sa na jeseň pekne sfarbujú. Kvitne bohato a plody krášlia ker aj po opadaní listov. Dobre znáša sucho.
v. × š.: 180 × 150 cm
Dráč Thunbergov ‘Erecta’ (Berberis thunbergii)
Pozoruhodný stĺpovito rastúci dráč so sýtozelenými listami. Ocenia ho pestovatelia, ktorí hľadajú niečo neopozerané. Vynikne na dvore, v predzáhradke, v kvetináčoch, v skupinách s inými drevinami. Neznáša zamokrenú pôdu.
v. × š.: 150 × 50 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň záhradkári, obraciam sa na vás s prosbou o radu. U nás pred činžiakom…