Vôňa. Dokáže nás zastaviť a „prinútiť“ vnímať prítomný okamih. Preto sa pri výbere rastlín zameriame nielen na atraktivitu kvitnutia, ale aj na vône, ktoré nás oslovia.
Pokiaľ sa chystáme na výsadbu rastlín, aromatické druhy kombinujeme s citom. Napríklad v blízkosti posedenia sú dobrou voľbou druhy s jemnou bylinnou a sviežou vôňou. Rastliny s výraznými až vtieravými tónmi potom radšej vysadíme do väčšej vzdialenosti od okna či odpočinkovej terasy, vánok nám ich priveje v zriedenej koncentrácii.
Levandule, ruže, šalvie, orgovány, konvalinky a iné sú rastliny, ktoré sú veľmi dobre známe pre svoju vôňu. Rozšírte si paletu vôní aj prostredníctvom týchto ďalších druhov.
Perovskia (Perovskia atriplicifolia)
V našich podmienkach sa perovskia niekedy označuje za trvalku, ide však o opadavý ker, ktorý na jar vyžaduje hlboké zmladenie. Zaujme špecifickým metlovitým vzhľadom aj striebristými listami. Počas leta sa na vetvách objavia drobné modré kvietky. Celá rastlina výrazne vonia po živici a aromatických bylinách.
- Obdobie kvitnutia: VIII. až X.
- v. × š.: 1,5 × 1,2 m
Bradavec klandonský (Caryopteris × clandonensis)
Tento opadavý ker si záhradníci obľúbili hlavne pre jeho intenzívne jesenné kvitnutie a minimálne nároky na pestovanie. Jasne modré kvety lákajú hlavne včely a čmeliaky. Celá rastlina vonia po bylinách a korení. Spoľahlivo rastie na plnom slnku aj v suchšej a chudobnejšej pôde. Na jar potrebuje zmladiť.
- Obdobie kvitnutia: VIII. až IX.
- v. × š.: 0,5 – 1 × 0,5 – 0,8 m
Zemolez ovíjavý (Lonicera periclymenum)
Je to pomerne bujne rastúca opadavá liana so žltobielo-červenými kvetmi s výrazne sladkastou medovou vôňou. Kvety sú veľkým lákadlom pre opeľovače, najmä včely. Ideálny druh na pergoly, treláže aj altány. Najlepšie porastie na slnku aj v polotieni, v tieni menej kvitne.
- Obdobie kvitnutia: VI. až VII.
- v. × š.: 5 × 2,5 m
Monarda dvojmocná (Monarda didyma)
Sýto červené kvety zaujmú už na diaľku. Celá rastlina vonia po citrusoch s prímesou bergamotu, vďaka čomu je veľmi obľúbená na prípravu bylinných čajov. Potrebuje dosť miesta, keď narazí na prekážku, prestáva rásť a ustupuje. Najlepšie rastie na plnom slnku v hlbokej a na živiny bohatej pôde.
- Obdobie kvitnutia: VI. až IX.
- v. × š.: 0,7 – 1 × 0,5 m
Agastache (Agastache hybrida)
Aj keď sa agastache často označuje za trvalku, je to skôr letnička, ktorá sa veľmi ochotne na stanovišti vysieva, takže sa v záhrade každý rok objaví na inom mieste. Modrofialové kvetenstvo vonia výrazne po aníze a je lákadlom pre všetky opeľovače. Rastie aj v chudobnejšej pôde na slnku, aj bez pravidelnej zálievky.
- Obdobie kvitnutia: VII. až IX.
- v. × š.: 0,8 – 1,2 × 0,6 m
Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
Obľúbená liečivka sa používa hlavne na výrobu kvapiek na ľahké zaspávanie, ale aj proti kašľu. Počas leta vyrastajú z dlhých stoniek ružovkasté kvetenstvá s extrémne výraznou, sladkou až trochu vanilkovou vôňou. U senzitívnych jedincov vôňa vyvoláva nevoľnosť, s čím treba dopredu počítať.
- Obdobie kvitnutia: VI. až VIII.
- v. × š.: 1,5 – 2 × 0,4 – 0,6 m
Okrasný tabak (Nicotiana x sanderae)
Farebná škála kvetov jednoročného tabaku sa pohybuje od čisto bielej cez žltú a ružovú až po temne červenú. Veľkou výhodou je, že kvitne aj v noci a vďaka svojej jemnej a sladkej vôni je lákavý pre nočné motýle. Je dostupný v množstve odrôd od nízkych kompaktných rastlín až po viac ako meter vysoké rastliny.
- Obdobie kvitnutia: VII. až IX.
- v. × š.: 0,4 – 1,2 × 0,4 – 0,8 m
Skrutec peruánsky (Heliotropium arborescens)
Americká rastlina vo svojej domovine rastie ako mohutný ker. Keďže neprežije našu zimu, pestuje sa u nás ako letnička. Názov získal podľa toho, že listy skrúca – otáča za slnkom. V júni rozkvitá sýtomodrými kvetmi s výrazne sladkastou vanilkovou vôňou. Najlepšie rastie na slnku v kvalitnej živnej pôde.
- Obdobie kvitnutia: VI. až VIII.
- v. × š.: 0,5 – 0,7 × 0,4 m
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina