Ak je reč o vŕbe, veľa si ľudí predstaví veľkonočné korbáče z vŕbových prútikov či bahniatka. Sortiment tejto dreviny však zahŕňa aj iné než tradičné druhy a aj veľa zaujímavých odrôd. Ako tento listnáč využiť v exteriéri?

Vŕba (Salix) patrí k našim tradičným drevinám – známych je viac než 300 druhov, ktoré sa navzájom líšia nielen vzhľadom či výškou rastu, ale aj svojimi nárokmi či niektorými vlastnosťami. Najznámejšia je aj vo voľnej prírode rastúca, mimoriadne odolná a impozantná vŕba biela (Salix alba). Cenená je pre rýchly rast a odolnosť proti znečistenému ovzdušiu. Dobre znáša nielen sucho, ale, naopak, znesie aj zamokrené stanovištia.
Dôležitá drevina pre vodné plochy aj hmyz
V krajinárstve sú vŕby hodnotné tým, že rozsiahlym koreňovým systémom dokážu spevňovať pôdu, napríklad pri vodných plochách. Vŕby sú tiež dôležité pre užitočný hmyz – najmä včely, ktoré na nich nachádzajú potravu v čase, keď je iných kvetov ešte málo. Tieto dreviny si však našli cestu aj do záhrad a ich ponuka sa priebežne rozširuje.
Pestujú sa nielen pre jahňady, ľudovo nazývané bahniatka, ale aj pre nápadnú kôru, listy či zaujímavý habitus. Mimoriadne efektné sú formy s kmienkom a korunkou alebo aj jedince s prevísajúcimi konármi. Väčšina druhov je najnápadnejšia na jar, napríklad vďaka bahniatkam či konárom s pučiacimi listami. Mnohé z nich sú však vďaka farebnej kôre neprehliadnuteľné aj počas zimy.

Kde pestovať vŕby
Vŕby zažiaria v záhone s jarnými trvalkami a cibuľovinami, v predzáhradkách, pri jazierkach či v skupinách s inými drevinami. Vo väčších záhradách môžeme pestovať aj urastenejšie druhy ako solitéry. Počas leta pomôžu vŕby vniesť do záhrady príjemný tieň. Nižšie druhy a plazivé formy zapôsobia aj v skalkách či vo vegetačných nádobách. Dokonca si pomocou týchto drevín môžeme vytvoriť aj netradičný živý plot a zabrániť tak neželaným pohľadom zvonka. Nesmieme však zabúdať na to, že ide o rýchlo rastúcu drevinu, ktorú budeme musieť skôr či neskôr krotiť rezom.
Tieto dreviny ocenia dostatočne svetlé stanovište, no prekážať im nebude ani polotieň. Najlepšie prosperujú v mierne vlhkej až priepustnej humóznej pôde. Niektoré druhy si dobre poradia aj so suchšou pôdou. Pri výbere stanovišťa je dôležité zohľadniť, do akej výšky a šírky daný druh či daná odroda dorastá. Aj táto drevina sa totiž ukáže v plnej nádhere až vtedy, ak jej vyhradíme dostatok miesta.

Výsadba a starostlivosť o vŕby
Jedince s koreňovým balom vysádzame počas celého vegetačného obdobia, ideálna je jarná alebo jesenná výsadba. Skoro na jar alebo na jeseň sa môžeme pokúsiť vysadiť aj vŕby bez koreňového balu, no v takomto prípadne bude zvykanie si na nové prostredie pomalšie.
Vysadené vŕby výdatne zavlažujeme. Neskôr, po zakorenení, to bude potrebné v suchších a horúcich letných dňoch. Pravidelnejšiu zálievku nezanedbajme hlavne pri jedincoch, ktoré sme si vysadili do vegetačných nádob.
Mnohé druhy vŕb vyžadujú každoročný silný spätný rez. Vďaka tomu budú ich výhonky sýtejšie vyfarbené, plné jahniad a celkovo budú rezom ošetrené jedince pôsobiť vitálnejšie. Konáre, ktoré získame rezom, môžeme v záhrade všestranne využiť, napríklad na tvorbu plôtikov a obrúb záhonov.
Pestovanie vŕby
Kvitnutie: marec – apríl
Rez: marec – apríl
Výsadba: marec – október
Rozmnoženie drevitými odrezkami: február – marec
5 druhov vŕb, ktoré sa uplatnia v záhradách
Vŕba rakytová ‘Kilmarnock’ (Salix caprea)
Obľúbená odroda, ktorá sa vyznačuje prevísajúcimi konármi, dáždnikovou korunou, kmienkom a bielymi jahňadami. Potrebuje dostatok slnka, znesie aj suchšiu pôdu. Nevyhnutný je každoročný silný spätný rez po odkvitnutí. Uplatní sa ako solitér, v záhonoch s jarnými rastlinami či v skupinách.
v × š.: 2 × 1 m

Vŕba biela ‘Vitellina’ (Salix alba)
Mohutnejší druh vŕby, ktorú však môžeme udržať v nižšej výške vo forme kra či malého stromčeka. Docielime to vďaka každoročnému hlbokému rezu neskoro na jar. Zároveň tým podporíme tvorbu nádherne dooranžova vyfarbených výhonkov. Vynikne v záhonoch s jarnými cibuľovinami.
v × š.: 12 × 5 m

Vŕba Matsudova ‘Tortuosa’ (Salix matsudana)
Často vysádzaná odroda s košatou a husto olistenou korunou. Hlavnou ozdobou sú pokrútené výhonky, ktoré sú nápadné aj počas zimného obdobia. Pekné sú aj sviežo zelené, takisto mierne pokrútené listy. Na jar sa objavujú žltozelené jahňady. Uplatní sa ako solitér, ale aj vo väčších skupinách.
v × š.: 6 × 6 m

Vŕba štíhločnelková ‘Mount Aso’ (Salix gracilistyla)
Pozoruhodný druh a odroda, ktorá vyniká nápadnými ružovými jahňadami. Pestovať ju môžeme v tvare kríka alebo menšieho stromčeka s kmienkom. Počas leta býva husto olistená sivozelenými listami. Potrebuje každoročný rez. Zažiari v záhonoch, v predzáhradke aj vo väčších kvetináčoch.
v × š.: 1,5 × 1 m

Vŕba japonská ‘Hakuro Nishiki‘ (Salix integra)
Upúta bielo panašovanými listami, pričom tie najmladšie sú takmer biele s jemným ružovým nádychom. Vyfarbenie listov podporíme každoročným silným spätným rezom na konci zimy. Pestovať ju môžeme v tvare kra či stromčeka. Potrebuje dostatok vlahy. Uplatní sa v skupinách aj ako solitér.
v × š.: 3 × 3 m

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Milí záhradkári, chcel by som sa opýtať čo môže mať za nasledok toto