Vrcholí zber ovocia a zeleniny. Aké ďalšie práce nás čakajú počas septembra v úžitkovej záhrade?

V septembri aj v nasledujúcom mesiaci vrcholí zber ovocia a zeleniny, zvyšky využijeme na kompost. Kontrolujeme rastúcu kapustu a postupne zbierame pór zo záhona.

Zber úrody v septembri
Foto: Shutterstock

Kompostujeme na maximum

Upratovanie záhonov je v znamení veľkého množstva pozberových zvyškov. Tie na ploche nenechávame z dôvodu možného šírenia chorôb a škodcov. Ak nemáme dostatočne veľký kompostér, vyrobíme alebo zakúpime ďalší. Do veľkej záhrady sa výborne hodia veľkoobjemové kompostéry z lát.

Čo všetko je vhodné kompostovať? Okrem zelenej hmoty bez chorôb, škodcov a semien burín pridávame aj minerálnu zložku, najlepšie pôdu alebo aj kamenný prach. Tieto dve rôzne zložky striedame a tú rastlinnú neukladáme vo vysokej vrstve.

Čo do kompostéra nedávať? Vňať paradajok, uhoriek a tekvíc býva väčšinou hostiteľom plesne zemiakovej či múčnatky. Všetky napadnuté pozberové zvyšky spálime, napríklad v záhradnom ohnisku. Vychladnutý popol do kompostéra dať môžeme, dodá ostatným zložkám dôležitý uhlík.

Kompostér v záhrade
Kompostér umiestňujeme do polotieňa až tieňa a počas sucha ho aj zalejeme. Foto: Shutterstock

Podoprieme koruny ovocných stromov

Rozlomenie korún ovocných drevín hrozí pri všetkých silno plodiacich jabloniach, hruškách i neskorých slivkách a broskyniach, preto včas zasiahneme. Z extrémne ohrozených konárov preberieme poškodené a choré plody a aspoň časť plodov podtrhneme tesne pred úplným dozretím a necháme ich dôjsť na vzduchu.

Ďalšou možnosťou je podloženie pomocou drevených kolov. Koly v mieste kontaktu s vetvami obalíme geotextíliou alebo gumovou podložkou, aby nedošlo pri vetre k odreniu kôry. Týmto problémom pri starších ovocných stromoch možno predchádzať v prípade jadrovín správnym zimným rezom alebo v prípade sliviek rezom v budúcom máji.

Opora koruny ovocného stromu
Foto: Shutterstock

Vyskúšajte

Chuť na neskoré ovocie? Kanadské čučoriedky podsadíme kľukvami veľkoplodými. Rovnako ako čučoriedky aj tieto nízke kyslomilné polokry milujú rašelinu a dostatočnú zálievku. Záhon mulčujeme dobre rozloženou listovkou. Už v ďalšom roku sa dočkáme úrody červených plodov.

Pestujeme tie najkrajšie tekvice

V prípade, že je ešte stále sucho a horúco, zalievame ešte nedozreté dyne. Hlavne veľkoplodé odrody potrebujú dostatok vody, aby dorástli do svojej maximálnej veľkosti. Veľké tekvice nenecháme ležať len tak na zemi, radšej pod ne podložíme drevenú doštičku, aby nezačali zahnívať.

Zrelé kusy postupne zberáme. Od rastliny plody odrežeme s dostatočne dlhou stopkou. Necháme ich ešte niekoľko dní na slniečku, aby doschla šupka. Potom ich prenesieme do suchej a dobre vetranej stodoly alebo záhradného domčeka, kde budú čakať, až príde ich čas.

Zber zrelých kusov tekvíc
Foto: Shutterstock

Dohliadame na kapustu

V tomto mesiaci skontrolujeme rast aj vývin kapustových hlávok. Keďže sa blíži obdobie ich zberu, bolo by rozšírenie škodcov katastrofou. Preto strážime, či sa do nich nepustili slizniaky, ktoré dokážu zničiť celú hlávku, alebo napríklad roztočce.

Ak škodce spozorujeme, ošetríme ich insekticídom s vhodnou ochrannou lehotou alebo prípravkom na biologickej báze. Hlávky vyžadujú rovnomernú zálievku, neprelievame ich, aby nepopraskali. Praskanie hlávok je okrem nerovnomernej zálievky do istej miery aj odrodovou záležitosťou.

Kapustové hlávky
Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

  • Zo záhonov už môžeme postupne zberať pór. Bez väčšieho poškodenia ho vyzdvihneme pomocou rycích vidiel. Zdravé a vitálne rastliny ozimných odrôd môžeme zberať pokojne aj v decembri alebo januári.
  • Naplánujeme si, akú zeleninu v budúcom roku vysejeme. Pre istotu si napíšeme, kde sme tento rok pestovali aké druhy a v budúcom roku sa snažíme plodiny vystriedať.
  • Ak sme nestihli letné skrátenie prerastených výhonov záhradného kivi, urobíme to teraz, inak sa bude zle zberať. Na postrannom výhone ponecháme len tri až štyri listy.se

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku