Zvyknete si svoje záhrady, balkóny a terasy na jeseň oživiť krásne kvitnúcim vresom?
Túto malú okrasnú drevinu mnohí z nás len umiestnia do dekoratívneho črepníka, alebo presadia do odkvitnutých jesenných kvetinových záhonov na spestrenie a kochajú sa jej krásou. Človek by sa ani nenazdal, ako rôznorodo sa však dá táto typická jesenná rastlina využiť.
Pre naše tvorenie stačí vres, v našom prípade sme použili vres obyčajný, ktorý sme si nazbierali počas prechádzky lesom, tenký drôt, drobné korálky (môžu a nemusia byť), malý pohár na zaváranie, nožnice, pár sušených kvetov a plodov šípky (alebo čohokoľvek, čo doma nájdete) a prútený veniec v tvare srdca.
Malé dekorácie do jesenných aranžmánov
Ak ste tvorivý typ, určite sa potešíte každej malej dekorácii, ktorá sa dá použiť či už samostatne, alebo ako súčasť väčšej dekorácie. Vres je ako stvorený na tvarovanie. My sme si vytvorili malé srdiečko, ktoré sme postupne tvarovali v rukách z nastrihaných konárikov vresu. Tie sme neustále omotávali a spevňovali do tvaru srdca. Na jemné spestrenie sme na koniec drôtika navliekli pár perleťových korálikov a s takto trblietavým drôtikom sme celé srdiečko ešte raz omotali.
Jednoduchý svietnik
V prípade že obľubujete večerné sedenie na terase pri svetle sviečok, určite si vyrobte z vresu malý jednoduchý svietnik. Stačí si vres nastrihať na dĺžku svietnika, v našom prípade obyčajného zaváraninového pohára, a jednotlivé halúzky pevne omotať okolo celého obvodu pohára tenkým drôtikom. Veľmi jednoduché, efektné a rýchle riešenie.
Súčasť venca
Vres sa dá použiť aj ako súčasť iných dekorácií. Z prírodných materiálov si napríklad môžeme vyrobiť veniec na dvere a zakomponujeme do neho aj malé konáriky vresu. Tie veniec krásne oživia. To, aký tvar venca si zvolíte a či použijete vres ako hlavný materiál na celý jeho povrch, alebo len ako malú súčasť, je už len a len na vás.
Kde v prírode nájdeme vres?
Vres obyčajný sa dá veľmi jednoducho nájsť v lesoch a na trávnatých plochách s nízkym porastom kríkov alebo kosodrevín. Darí sa mu aj v horských podmienkach. Obľubuje kyslastú pôdu v spojení s piesočnatým podložím.
Tento malý polodrevnatý kríček zväčša dorastá do výšky 40 cm a jeho konáriky sú husto pokryté stále zelenými listami. V období kvitnutia, od júna do októbra, sa u vresov rastúcich voľne v prírode objavujú drobné kvety, ktoré sú zvyčajne v bledých odtieňoch ružovej alebo fialovej farby. Takýto druh vresu zvykne kvitnúť a obmieňať kvety približne každé 3 týždne.
V záhradách si môžeme zasadiť vres obyčajný, vypestovaný v podmienkach, ktoré zabezpečia, že je o niečo bohatší na kvitnutie. Taktiež si môžeme vybrať z viacerých odtieňov kvetov, ktoré vydržia kvitnúť oveľa dlhšie.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Ak som kupila vres v kochlikoch, dala ich do hrantov na okno. Co s nimi na zimu?…