Všetko, čo by ste mali vedieť o pestovaní kukurice

Ak máme v záhrade dobre vyhnojený záhon na slnku, kukuricu si jednoducho vypestujeme z priameho výsevu. Okrem klasických cukrových odrôd môžeme siahnuť aj po pukancovej alebo farebnej odrode.

Kukurica

Energetická hodnota kukurice je pomerne vysoká, okolo 430 kJ na 100 g čerstvej hmoty. Zrná bohaté na škrob obsahujú aj proteíny, vlákninu, vitamíny skupiny B, C, kyselinu listovú a minerálne látky.

Ako pestovať kukuricu?

Jednoduché pestovanie kukurice poteší aj menej skúsených záhradkárov. Semená sa zvyčajne vysievajú priamo na slnečný záhon od začiatku apríla do mája, prípadne sa v máji vysádzajú priesady.

Nevysievame ani nesadíme ju do jedného dlhého riadka, plytko koreniace rastliny by sa pri vetre vyvracali. Efektívnejší je výsev do štvorca alebo do viacerých riadkov za sebou. Pomáha to aj pri opelení, peľ sa totiž prenáša vetrom.

Na pôdu je kukurica pomerne nenáročná, najlepšie rastie v pôde dobre priepustnej, ktorá je schopná i udržať vodu. Preto do nej niekoľko týždňov pred výsevom zapravíme väčšie množstvo kompostu alebo vysievame do vyhnojenej pôdy po predplodine. Po vzídení mladé rastliny chránime pred slizniakmi. Záhon môžeme aj skypriť a namulčovať. Zálievka je najdôležitejšia v období kvitnutia a potom pri tvorbe klasov.

Zber a uskladnenie

Klasy dozrievajú v auguste až septembri. Cukrová kukurica sa zberá v štádiu „mliečnej“ zrelosti, keď sýtožlté zrná ešte nie sú tvrdé a pri narezaní ronia bielu škrobovitú tekutinu. Zrelosť spoznáme aj podľa zhnednutia „vláskov“.

Klasy skladujeme neolúpané približne tri dni v chladničke pri teplote maximálne 5 °C, olúpané zabalíme do vlhkej utierky. Zrná mrazíme alebo nakladáme do nálevu.

Naša voľba

  • Tramunt – mimoriadne sladká a chutná nehybridná odroda, vhodná aj na získanie vlastných semien.
  • Simona F1 – neskorý úrodný hybrid pukancovej kukurice.
  • Ramondia F1 – stredne skorý hybrid s vysokým obsahom cukru so zrnami v žltej a bielej farbe, ktoré vytvárajú dekoratívnu mozaiku.

Kukurica

Viete, že…

… kukurica cukrová vznikla šľachtením kukurice siatej, typickej vysokým obsahom škrobu a pestovanej ako krmivo pre hospodárske zvieratá?
… od tejto prastarej plodiny záviselo mnoho národov a civilizácií? V Mexiku ju pestovali tamojší domorodci pred viac ako 7000 rokmi.
… aj farebná kukurica je jedlá? Dokonca sa z nej niekde vyrába aj múka.
… na zachovanie sýtožltej farby klasov možno pri varení pridať trochu citrónovej šťavy?

Dva spôsoby, ako ju pripraviť

Kukurica chutí skvelo na sladko i slano. Dá sa podusiť v pare a použiť ako zdravá príloha, grilovať, piecť nad ohňom či jednoducho zavariť. Pri varení sa odporúča nedávať do vody soľ, pretože spôsobuje tvrdnutie zŕn.

Grilovaná kukurica

1. Sterilizovaná: z uvareného klasu vylúpeme zrná, necháme vychladnúť. Na dno zaváracieho pohára dáme 2 ks celého čierneho korenia, plátok cibule. Doplníme zrnami. Zalejeme horúcim nálevom z 1 l vody, 250 ml octu, 100 g cukru a 30 g soli. Uzavrieme a sterilizujeme pol hodiny pri 90 °C.

2. Grilovaná: očistené klasy povaríme vo vode bez soli asi 10 minút. Osušíme, ugrilujeme, potrieme bylinkovým maslom.

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: kukurica

Diskusie na tému článku