Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona

Aj trvalkové záhony plné farieb sa musia starostlivo pripraviť od návrhu záhona a prípravy pôdy až po samotnú výsadbu. Viete, ako ich založiť a ako sa o ne starať po výsadbe?

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon sa môže založiť aj bez väčšieho plánovania, no vtedy je nutné počítať s celým radom chýb. Oveľa efektívnejšie je vytvoriť osadzovací plán, v ktorom sa v mierke nakreslí pôdorys záhona a zakreslia sa doň plochy na jednotlivé druhy trvaliek aj okrasných tráv. Pre lepšiu orientáciu je dobré jednotlivé druhy rastlín označiť poradovou číslicou (napríklad 1 – kukučka vencová), za ktorú napíšeme počet kusov na danej ploche (z označenia 1/5 je zrejmé, že sa na záhon vysadí kukučka vencová v počte piatich kusov).

Snažíme sa vyberať len také trvalky, ktorým plne vyhovujú podmienky na stanovišti. Ak by sa im tu totiž nedarilo, časom by „zmizli“ a nahradili by ich okolité bujnejšie rastliny. Rastliny by mali spolu aj tematicky ladiť. Keď napríklad zakladáme trvalkový záhon v podraste stromov, volíme sortiment do tieňa či polotieňa. Skvele by tu ukázali rôzne druhy papradí, tieňomilných tráv i lesných trvaliek. Naopak, na plnom slnku so suchšou pôdou skvelo fungujú trvalky pôvodom z prérií, pričom mnohé z nich pochádzajú zo Severnej Ameriky.

Trvalkový záhon

Príprava záhona

Pokiaľ je časť pozemku, kde má vzniknúť trvalkový záhon, zatrávnená, je potrebné trávnik odstrániť, či už zrýľovať a rastliny ručne povyberať, alebo použiť herbicíd a až potom zrýľovať. Takisto postupujeme, keď sú na ploche vytrvalé buriny.

Na vylepšenie pôdnych podmienok na záhon nasypeme kompost a substrát pre záhradné kvety a premiešame s pôvodnou zeminou. Nakoniec je dôležité starostlivé pohrabanie hrabľami a úprava okrajov, ktoré stačí buď jednoducho odrypnúť od trávnika, alebo oddeliť vhodným obrubníkom. Príliš suchú pôdu zalejeme, rastliny do nej potom sadíme približne po piatich hodinách alebo – ešte lepšie – na druhý deň.

Spon výsadby

Rozstupy závisia od druhu rastliny, jej výšky a šírky. Vždy sa zaujímame aj o rozmery v čase kvitnutia, niektoré totiž o tomto čase svoju výšku znásobia. Hustotu záhona volíme predovšetkým podľa štýlu výsadby. Anglické kvetinové záhony sa väčšinou vysádzajú hustejšie ako prériové trvalkové výsadby. Rastlín, ktoré dorastajú do výšky okolo 30 cm, naplánujeme približne 5 a viac kusov na štvorcový meter. Pre druhy dosahujúce výšku až 2 m rezervujeme na 1 kus celý jeden štvorcový meter.

Trvalkový záhon

Vysádzame trvalky

Trvalky sa vysádzajú do rovnakej úrovne, ako boli pestované v nádobách, rozhodne nie hlbšie. Pokiaľ budeme záhon mulčovať, môžeme rastlinku vysadiť napríklad o centimeter až dva nad úroveň pôdy, vďaka čomu nebude príliš „utopená“ v mulči. Po vybratí trvalky z kvetináča narušíme jej koreňový bal buď ručne, alebo záhradníckou lopatkou. Vďaka tomu oveľa rýchlejšie zakorení. Dáme ju do jamky, prisypeme zeminou a pritlačíme.

Výsadba krok za krokom 

1. Dobre zaliate trvalky ešte v kvetináčoch rozmiestnime podľa plánu na plochu záhonu a tak môžeme pred výsadbou urobiť prípadné zmeny.

2. Rastlinám, ktoré ideme vysádzať, odstránime všetky suché a žltnúce listy. Rovnako odstrihneme aj poškodené výhonky.

3. Lopatkou alebo motyčkou vyhĺbime jamky. Ak je sucho, vlejeme do nich vodu. Trvalky vybrané z kvetináčov vložíme do jamky, zahrnieme pôdou, ktorú rukami utlačíme.

4. Po výsadbe trvalky zalejeme. V najbližších týždňoch podľa potreby zalievame a záhon odburiňujeme.

Výsadba trvaliek

Starostlivosť po výsadbe

Po vysadení všetkých rastlín celú plochu zamulčujeme, následne záhon starostlivo zalejeme. Zálievku prispôsobíme priebehu počasia aj stavu rastlín, orientačne zalievame približne trikrát do týždňa. Polievame skôr výdatne a menej často. Pri slabej a často opakovanej zálievke môžu rastliny napadnúť hubové choroby.

Počas leta strážime výskyt burín aj v prípade mulčovaného záhona. Prvé dva roky trvalky hnojiť nemusíme, ale v ďalších rokoch môžeme na jar aplikovať pomaly rozpustné hnojivo na trvalky.

Pôdopokryvné trvalky nahradia trávnik

V každej záhrade sa nájde miesto, kde sa pre tieň či kamenistú pôdu nedarí trávniku. Na takú plochu vysaďme radšej pôdopokryvné trvalky. Ako náhradu trávnika môžeme použiť plazivé druhy dosahujúce výšku maximálne 20 cm.

V tieni sú to napríklad rôzne druhy pakostu, konvalinky voňavej, nízke odrody funkií, fialky voňavej či okrasnej trávy chlpane snežnatej.

Na plnom slnku v suchšej pôde sa bude dariť rôznym druhom pôdopokryvných materiných dúšok. Na nich oceníme aj odolnosť, znesú totiž aj záťaž v podobe chôdze. Ďalšou dobrou voľbou budú valdštajnka trojpočetná, lomikameň alebo rozchodníky. Pre rýchle zapojenie vysádzame tieto trvalky v počte 6 až 9 kusov na štvorcový meter.

valdštajnka
Valdštajnka

Rady a tipy

  • Mulčovanie záhona po výsadbe nie je nutné, ale treba počítať s kyprením, odburiňovaním a častejšou zálievkou. Určite sa oplatí sadiť rastliny do hustejšieho sponu, aby svojimi listami čo najviac zakryli obnaženú pôdu.
  • Minerálny mulč v podobe drobného štrku či makadamu sa používa iba pri niektorých typoch záhonov. Niektorí namiesto neho odporúčajú použiť ako mulč radšej vrstvu kompostu. Mulčovacia kôra alebo štiepka sú vhodné skôr pre trvalky lesných podrastov, ktoré rastú v kyslejšej pôde.
  • Aj keď je netkaná textília dobrým pomocníkom v zeleninovej záhrade, nie je vhodná na použitie v trvalkovom záhone. Rovnako sa vyhneme použitiu tkanej textílie. Tieto materiály síce zo začiatku bránia zaburineniu, no zároveň fungujú ako bariéra pre rast výbežkatých trvaliek.
  • Trvalky sa bežne predávajú v menších kvetináčoch s priemerom 9 až 12 cm. Mladé rastliny sa dobre ujímajú a už počas dvoch sezón dorastajú do svojej konečnej veľkosti. Rastliny v niekoľkolitrovom kontajneri sú výrazne drahšie.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku