Všetko o pestovaní oleandra: Takto vnesie kúsok Stredomoria aj do vašej záhrady

Často sa obklopujeme rastlinami, ktoré v nás vzbudzujú príjemné emócie. Takými sú aj oleandre. Kto zažil ich bujný rast v Stredomorí alebo iných destináciách, môže mu naďalej pripomínať dovolenkovú atmosféru.

Pestovanie oleandra
Nerium oleander Foto: Shutterstock

Oleander je rastlina, ktorá navodzuje pocity pohody a užívanie si krás života. Je to druh, ktorý – ak máme dostatok miesta – sa veľmi hodí aj na zbieranie rôznych farebných typov, ktoré spolu veľmi efektne ukážu.

Keďže nie je pôvodný, musíme mu trochu pomáhať, aby sa adaptoval na naše podmienky. Ako na to? Preberieme si základy jeho pestovania a veríme, že niekoho inšpirujeme k jeho pestovaniu alebo množeniu.

Obľúbená drevina zo Stredomoria

Ide o ker až menší strom, ktorý dorastá do výšky 2 až 6 metrov. Listy má úzke, podľa ktorých dostal aj svoje meno Nerium oleander –  „Nerium“ je od gréckeho slova „voda“ (néros), v súvislosti s jeho výskytom pozdĺž vodných tokov, a „oleander“ je odvodené z gréckeho základu „olive podobný listom“.

Na koncoch konárov tvorí v dobrej kondícii bohaté súkvetia kvetov, vo farbách od bielej cez žltú, lososovú, ružovú a mnoho odtieňov červenej. Kvety má jednoduché, poloplné aj plnokveté.

Niektoré kultivary príjemne voňajú, nie je to však pravidlom. Listy majú sýtozelenú farbu, ale sú známe aj panašované kultivary so žltými alebo bielymi znakmi.

Oleander pochádza pravdepodobne zo Stredomoria. Je ťažké určiť jeho pôvodný výskyt, keďže sa už rozšíril do mnohých klimaticky priaznivých oblastí. Dnes sa vyskytuje prakticky všade tam, kde mu to klíma umožňuje: v Ázii, Austrálii, Afrike, ale aj Amerike. Nájdeme ho aj v Nemecku, Anglicku, Švajčiarsku či Francúzsku.

Oleander v Stredomorí
Oleander pochádza pravdepodobne zo Stredomoria. Dnes sa s nimi stretneme všade tam, kde mu to klíma umožňuje. Foto: Shutterstock

Plody oleandra

Po odkvete, ak sú kvety opelené, dochádza často k formovaniu plodov, ktoré po dozretí obsahujú páperisté semená. Nie je vhodné nechať ich dokončiť vývoj, pretože zo semien nemusíme získať rovnaký genetický typ ako naša materská rastlina.

Oveľa rýchlejšie si ich rozmnožíme vegetatívne, teda odrezkami, ktoré zakoreníme vo vode. Tvorba semien zbytočne rastliny vysiľuje a energiu môže lepšie využiť na ďalšie kvitnutie alebo rast, ak odstránime plody hneď po odkvete.

Pozor, je jedovatý!

Je známe, že oleander je jedovatý a má výraznú toxicitu. Vzhľadom na veľmi horkú chuť jeho miazgy je riziko otravy zriedkavé. Je však dobré pamätať na to pri jeho ošetrovaní, najmä strihaní, a chrániť sa rukavicami a dlhými rukávmi. Vážnejšie otravy hrozia až pri požití väčšieho množstva rastliny.

Pestovanie a hnojenie oleandra

Oleander sa rád kúpe v slnečných lúčoch. Pestujeme ho na čo najsvetlejších stanovištiach, ale vydrží aj v polotieni, kde kvitnutie nebýva tak bohaté. Zvláda aj sucho, v období tvorby kvetov a rastu však potrebuje dostatok vlahy. Substrát by ju mal dobre prepúšťať a ideálne obsahovať pieskovú zložku.

Ak pestujeme oleandre v nádobách, dbáme na primerane veľký objem vzhľadom na veľkosť zelenej časti rastlín.

Presádzanie by malo zodpovedať ich rastu a nádoby zväčšovať podľa potreby – približne o 3 – 10 cm väčšie po 1 až 3 rokoch. Vzrast rastlín môžeme korigovať aj strihom, ale i to má svoje zásady. Väčšie zásahy robíme po odkvete. teda na konci leta a pred zazimovaním vystrihávame najmä prehusťujúce konáre. Udržíme rastliny v súmernej hustote, aby nemali sklon rozvíjať sa a kvitnúť len na konci konárov.

V sezóne je dôležité podporiť ich hnojením, podľa typu hnojiva i raz za týždeň v zálievke. Pred koncom sezóny, v septembri, hnojenie obmedzujeme, až ho vypustíme na zimu úplne. Vyberáme hnojivá na kvitnúce rastliny so zvýšeným podielom fosforu.

Panašovaný kultivar oleandra
Listy majú sýtozelenú farbu, ale sú známe aj panašované kultivary so žltými alebo bielymi znakmi. Foto: Shutterstock

Ako na správny rez

V zásade nerežeme hlboko a nezastrihávame všetky konáre, aby sa nepripravili o kvitnutie v budúcej sezóne. Radšej odstraňujeme len odkvitnuté konce, asi 10 – 25 cm spätne od základu rozvetvovania odkvitnutých súkvetí aj podľa celkovej veľkosti rastliny. Tento rez prinúti rastlinu reagovať novým obrastom, ktorý by mal byť kvetonosný.

Príliš hlboký rez je naopak vhodný pri omladzovaní, najmä u starších a prerastených oleandrov. Podporíme ním mohutný nárast nových konárov, ktoré budú mať spočiatku kostrový charakter, ale po ustálení rastu a vyzretí sa na nich budú tvoriť aj kvety.

Ako zazimovať oleander?

Dôležitou a pre mnohých problematickou stránkou pestovania oleandrov je zimovanie.

Uvádza sa, že znesú prechodne teploty až do -5 °C. V posledných rokoch sa však čoraz častejšie stretávame s tým, že majú pestovatelia oleandre po celú zimu vonku alebo trvalo vysadené vo voľnej pôde. Týka sa to samozrejme južnejších častí našej krajiny a nižších polôh, zároveň aj chránených stanovísk.

Je to však dôkazom, že spolu s postupnou zmenou klímy aj u nás je možné mať tieto rastliny celoročne vonku. Dôležitý je aj vhodný genetický typ pre takéto zimovanie, nie sú však známe znaky, podľa ktorých to vopred vyhodnotiť. Ak množíme osvedčené rastliny zimované týmto spôsobom, máme stopercentnú istotu.

Ak je rastlina vysadená v nádobe, je vhodné ju dôkladne zabaliť do izolačných materiálov, prípadne ešte lepšie zapustiť do zeme aj s kvetináčom. Nie je to však bez rizika a náhly výraznejší poklas teplôt ich môže teoreticky ohroziť.

Oleandre v kvetináčoch v záhrade
Ak pestujeme oleandre v nádobách, dbáme na primerane veľký objem vzhľadom na veľkosť rastliny. Foto: Shutterstock

Odporúčané priestory na zimovanie sú svetlé s teplotami od 0 do 8 °C. Osvedčili sa na to zimné záhrady, verandy a letné kuchyne

Počas zimovania je vhodné sledovať vlhkosť substrátu a udržiavať ho nie celkom suchý, ale ani neprelievať. V dobrých podmienkach si rastliny vystačia s 2 – 3 zálievkami počas celej zimy.  Ak zimujeme oleandre v príliš vysokých teplotách, môže to viesť k jeho nežiaducemu a oslabenému zimnému rastu a vysokému riziko výskytu chorôb a škodcov.

Zo škodcov sú veľmi problematické najmä puklice, ale aj vlnatka a roztočce. Toto býva niekedy dôvodom, prečo pestovatelia radšej riskujú zimovanie vonku, kde táto hrozba nie je obvyklá. V sezóne sa môže objaviť aj u nás novší druh škodcu – žlté vošky.

Zazimovanie oleandra
Dôležitou a pre mnohých problematickou stránkou pestovania oleandrov je zimovanie. Foto: Shutterstock

Rozmnožovanie odrezkami

Vrátime sa ešte k vegetatívnemu spôsobu množenia tejto rastliny. Ideálne je robiť ho na jar, odoberáme polovyzreté odrezky dlhé cca 8-10 cm,  zo spodnej polovice odstránime listy, na zostávajúcej časti ich skrátime na polovice, aby sme znížili odpar vody.

Odrezky môžeme na navlhčené spodné tretiny nechať prilepiť práškový stimulátor a zasunúť (tak, aby sa prášok nezotrel) do zmesi rašeliny a piesku alebo do perlitu. Substráty udržiavame vlhké.

Ďalšou jednoduchou možnosťou je dať odrezky do vody. Jej výhodou je, že krásne vidíme stav zakoreňovania bez vysušovania odrezkov.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku