Kvetináč má nielen estetickú, ale tiež praktickú funkciu. Jeho výber ovplyvní, či a ako sa v ňom bude rastline dariť.
Každá rastlina má iné požiadavky na substrát, hnojivo, starostlivosť a kvetináč. Kým v jednom sa jej darí a prosperuje, ďalší môže spôsobiť jej úhyn. Poďme sa pozrieť, na čo všetko treba pri výbere vhodného kvetináča myslieť.
Základným pravidlom pri výbere kvetináča je myslieť už pri prvej výsadbe, aký výšku a šírku bude mať rastlina. Pri presádzaní kvetu zasa platí, že nový kvetináč by mal byť približne o pätinu väčší, ako jeho predchodca. Pre rastliny s bohatým koreňovým systémom vyberáme väčšie a hlbšie kvetináče. Pokiaľ sa chystáme zasadiť do kvetináča viac ako jednu rastlinu, najlepšie je zvoliť hranatý kvetináč, ktorý je štedrý na priestor. Väčším kvetom bude zasa lepšie v okrúhlom kvetináči.
Prvým faktorom pri výbere vhodného materiálu je, či bude rastlina v interiéri alebo exteriéri. Nie každý materiál je totiž vhodný a prispôsobený na vonkajšie alebo vnútorné podmienky.
Kvetináče do interiéru
Do interiéru sa nehodia najmä prútené, drevené alebo slamené kvetináče. Ľahko prepúšťajú vodu, ktorá by mohla poškodiť nábytok alebo podlahu. Do interiéru sú vhodné skôr ako takzvané okrasné kvetináče, ktoré plnia iba estetickú funkciu. Tú praktickú za nich vyrieši napríklad plastový kvetináč, do ktorého sa kvet zasadí a následne vloží do druhého, okrasného kvetináča.
Kvetináče do exteriéru
Pre exteriér sú vhodné stabilné a odolnejšie kvetináče, pretože čelia zmenám počasia, vetru, dažďu či slnku. Terasa a záhrada ponúka široký výber materiálov pre kvetináče.
Plastové kvetináče sú odolné voči mrazu, nárazom a dobre udržiavajú vlahu. Preto sú vhodné najmä pre vlhkomilné rastliny. Veľkou výhodou plastu je dostupná cena a široký výber farieb.
Hlinené kvetináče patria medzi klasiku, ktorá nikdy neomrzí. Ich výhodou je priepustnosť vlahy, ale aj jej rýchlejšie odparovanie. Dariť sa v nich bude teda najviac suchomilným rastlinám. Sú však krehké, častejšie sa rozbijú, je vhodné ich na zimu odložiť do vnútra.
Drevené kvetináče sú výborným riešením do exteriéru. Drevo je izolant, ktorý v lete chráni rastliny pred horúčavou a v zime zasa pred mrazom. Ich nevýhodou je častejšia údržba, drevo treba ošetriť proti zahnívaniu. Je dobré ich nepoložiť priamo na zem, aby drevo nehnilo.
Laminátové kvetináče sú zrejme najideálnejšou voľbou, lebo sú pevné, stabilné a ponúkajú široké dizajnové možnosti. Jedinou nevýhodou je azda iba vyššia cena. Dobre sa v nich darí skoro všetkým rastlinám.
Keramické kvetináče bránia vode, aby sa nadmerne odparovala. Vďaka tejto skvelej vlastnosti kvety stačí polievať pomenej. Sú oporou pre veľké a mohutné rastliny, no sú o niečo ťažšie a manipulácia s nimi je trochu náročnejšia.
Betónové a kovové kvetináče majú podobné vlastnosti. Sú veľmi pevné a odolné. Tie kovové môžu byť ľahké, no rýchlo sa zohrejú. Preto treba častejšie skontrolovať, či má rastlina dostatok vlahy. Betón je ťažký a nepriepustný, vhodný výlučne do exteriéru. Vlhkomilné kvety do nich preto radšej nedávajme. Pri vysokej teplote v nich môže rastlina uhynúť v priebehu pár hodín.
Trendy kvetináče
Veľmi trendy sú kvetináče s potlačou betónu, dreva, medi alebo mramoru. Dominujú skôr matné, tmavé alebo zemité a púdrové farby. Príliš krikľavé farby kvetináčov sú na ústupe. Medzi vzormi a tvarmi kraľujú rôzne geometrické tvary. V obľube sú kvetináče na kovových podstavcoch v industriálnom štýle alebo laminátové kvetináče na troch nôžkach.
Druhý dych získali závesné kvetináče z prírodných materiálov v boho štýle. Trendy sú pletené koše v škandinávskom štýle namiesto klasických kvetináčov. Do popredia sa dostávajú aj rôzne alternatívny ekologických kvetináčov v handmade štýle.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?