Ak vás trápia obličkové problémy, praslička je tá správna bylinka, ktorá vám pomôže. Vďaka kremíku, ktorý obsahuje, pomôže aj pri liečbe zlomenín a rán.
Praslička roľná (Equisetum arvense)
Je to trvalka s veľmi hlboko uloženými podzemkami s rozmnožovacími hľuzami – viac ako 1 m pod povrchom. Dorastá do výšky 50 cm. Stonka je rozkonárená, článkovaná, pozdĺžne ryhovaná. Je drsná, húževnatá, dutá. Na uzloch vyrastá 6 až12 listov spoločne. Sú šupinaté, praslenovito rozkonárené, vreckovito zrastené. Predmetom zberu je vňať.
V Európe rastie asi 10 druhov prasličky, využíva sa však len praslička roľná. Ostatné (praslička lesná – Equisetum silvaticum, praslička najväčšia – Equisetum maximum, praslička zimná – Equisetum hyemale, praslička bahenná – Equiseetum palustre) nie sú vhodné. Cudzopasí na nich huba Ustilago equiseti, ktorá obsahuje alkaloid ekvisetín (equisetin). Po skonzumovaní vyvoláva otravu.
Nájdeme ju na vlhkých lúkach, hlinitých a piesočnatých poliach, pri cestách, tienistých okrajoch lesov.
Liečivá bylinka, šmirgeľ aj farbivo. Praslička mala široké využitie
Starí Rimania a Gréci ju vyhľadávali pre jej močopudné, hemostatické a adstringentné vlastnosti. Albertus Magus, stredovaký mág, ju opisoval ako rastlinu zastavujúcu krvácanie. V novoveku bola takmer zabudnutou bylinou. Až farár Kneipp ju priviedol do liečiteľskej praxe pri krvácaní, obličkových problémoch a ochoreniach močového mechúra, kameňoch a piesku, pri vykašliavaní krvi, hnisavých ranách, rakovine, tuberkulóze.
Používala sa aj ako šmirgeľ na drevo, na hudobné nástroje, vyhladzovali ňou nábytok v konečnej fáze výroby, leštili ňou šípy a luky. V stredoveku používali prasličku na leštenie medených nádob. Slúžila aj ako zelené farbivo na vlnu a ľan.
Kto by mal siahnuť po prasličke?
Prasličku bude potrebovať človek, ktorý nemá pevnú kostru, láme sa pod vplyvom udalostí, príliš sa vyčerpáva dávaním, chce vyhovieť každému. Jeho životná energia neprúdi, je slabý, bledý, život je nad jeho sily. Nedokáže sa priblížiť k radostiam života, je zatrpknutý, depresívny, uzavretý, nemá rád spoločnosť druhých, trávi čas osamelo nie preto, že by mu to robilo radosť, ale preto, že nevidí inú možnosť. Nemá nič, čím by sa chránil. Cíti sa byť vydaný napospas všetkým a všetkému. Praslička mu dodá prirodzenú pevnosť, vráti ho do jeho stredu, ukáže mu cestu z vlastného väzenia. Posilní psychiku a rozbúrené emócie upokojí. Privedie ho k vlastnej múdrosti, z ktorej bude čerpať pri utváraní vlastného života.
Pomôže predchádzať osteoporóze
Hlavnou obsahovou látkou prasličky je kremík. Je to stopový prvok nevyhnutný pre ľudský organizmus, na rast a kvalitu vlasov a nechtov, pružnosť kože (viaže na seba vodu, udržuje tak pružnosť tkanív), odolnosť cievnych stien a pevnosť kostí. Posilňuje imunitný systém a má protizápalový účinok. Je základnou zložkou kolagénových a elastínových vlákien, podieľa sa na tvorbe svalových tkanív, šliach, kostí a chrupaviek.
Podporuje ukladanie vápnika do kostí, má vplyv na ich pevnosť a znižuje riziko vzniku osteoporózy. Urýchľuje tiež liečbu zlomenín, rán a jaziev. Obnovuje šľachy a chrupavky. Je nevyhnutný na zachovanie zdravej štruktúry cievnych stien. Je vynikajúca na zápalové ochorenia obličiek a močového systému, kamene, piesok, dnu, pomočovanie.
Pripravte si čaj na posilnenie obličiek
Budeme potrebovať 40 g prasličky, 30 g koreňa ihlice tŕnistej, 20 g koreňa petržlenu, 10 g koreňa čakanky obyčajnej. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 250 ml studenej vody, pomaly privedieme do varu, krátko povaríme a odstavíme na 10 minút. Pijeme 3-krát denne.
Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…