Vykúzlite si vianočnú atmosféru: Adventný veniec z vlastnej záhrady

Máte záhradu? Tak nekupujte vianočný veniec, ale si ho sami vytvorte z jej darov. Stačí naň pridať niekoľko sviatočných doplnkov, vhodné sviečky a potešenie z vlastnej zelene aj tvorby je na svete.

Adventný veniec

Vlastná výroba adventného venca, ak sa nám do nej podarí zapojiť ešte aj iných členov rodiny, je pomyselnou štartovacou čiarou na slávnostný, i keď trochu uponáhľaný december. Aj začiatočník si poradí s viazaným vencom, ktorý je okrem položenia na stôl obľúbenou dekoráciou na vchodové dvere. Jeho základom je najlepšie slamený korpus, prípadne si kruhový základ zviažeme „v ruke“ z niekoľkých vŕbových alebo brezových prútov.

Čo sa zelene týka, väčšinou si vystačíme s tým, čo rastie v záhrade, prípadne čo-to dohľadáme pri prechádzke po lese. Aby bol veniec zaujímavý, kombinujeme vetvičky rôznych druhov drevín. A nemusia to byť iba ihličnaté konáriky, pridáme aj rôzne so vždyzelenými listami. Dobre poslúžia napríklad vetvičky krušpánu, ktoré vyzerajú skvelo aj po uschnutí. Keďže je tento ker výrazne aromatický, a nie úplne príjemne, doplníme ho aromatickou borovicou či borievkou a pridáme vždyzelený brečtan aj s mladými plodmi. O príjemnú sviatočnú vôňu sa ale postarajú aj vetvičky šalvie alebo tymianu.

Konáriky opadavých drevín tiež môžu vyzerať zaujímavo, najmä ak majú farebnú kôru alebo ich pokrýva lišajník, ako to býva napríklad pri suchých konároch bazy. Farebné oživenie zaistia vetvičky s plodmi, napríklad hloh alebo ruža mnohokvetá. Všetky vetvičky určené ako základ venca si pred viazaním skrátime na dĺžku asi 8 cm. Ak by boli dlhšie, veniec síce bude väčší, no už nebude taký hustý. Doplnky ladíme „tón v tóne“ alebo, naopak, odtiene trochu viac skombinujeme. Sviečky s metalickým povrchom tematicky nadväzujú na trblietavé doplnky, ktoré vo svetle sviečok celý veniec rozžiaria.

Adventný veniec
Na doplnkoch záleží. Tie trblietavé dodajú vencu nádych luxusu, prírodné materiály zase vytvoria atmosféru útulného vidieka. So slamenými ozdobami vytvoríme tradičný veniec, ktorý možno vyrábali aj naše babičky či prababičky.

Výroba adventného venca krok za krokom

1. Materiál

Materiál na prírodný adventný veniec

Zo záhrady si prinesieme vždyzelené vetvičky ihličnanov a listnáčov aj konáriky s plodmi. Pripravíme si slamený korpus, záhradné nožnice, kliešte, drôtik, sviečky a ďalšie floristické doplnky.

2. Začíname

Priväzovanie rastlín o veniec

Drôt v jednom mieste niekoľkokrát omotáme okolo korpusu, aby sa pevne uchytil. V ruke si vytvoríme menší zväzok zo zmesi vetvičiek, ktorý pritlačíme na plocho ku korpusu a zaistíme obtočením drôtu.

3. Postupné pridávanie rastlín

Pridávanie rastlín na adventný veniec

Do zväzkov postupne pridávame rôzne rastliny, aby veniec nebol po celej dĺžke úplne rovnaký. Dobrou voľbou sú aj vždyzelené bylinky alebo lišajníkom pokryté vetvičky bazy.

4. Posledný zväzok

Výroba prírodného adventného venca

Posledný zväzok rastlín zastrčíme pod ten, ktorým sme začínali, a miesto niekoľkokrát omotáme drôtom tak, aby koniec viazania nebol viditeľný. Drôt môžeme nakoniec prestrčiť korpusom, aby sa úväzok nerozviazal.

5. Bodce na sviečky

Výroba adventného venca krok za krokom

Na veniec rozmiestnime bodce na sviečky, zaistiť ich môžeme ešte tavnou pištoľou, aby po inštalácii sviečok nedochádzalo k ich vyvráteniu.

6. Sviečky

Výroba prírodného adventného venca

Rozmiestnime pripravené sviečky a napichneme ich na bodce. Ani tu nie je nutné dodržať úplnú uniformitu. Veniec bude zaujímavý napríklad aj vtedy, keď sa jedna sviečka bude farebne líšiť.

7. Doplnky

Lepenie doplnkov na adventný veniec

Na veniec pomocou tavnej pištole pripevníme všetky floristické doplnky. Dobrou voľbou sú aj dekorácie s tradičnými tvarmi, ako napríklad hviezdy, gule, umelé plody a podobne.

8. Aby vydržal čerstvý

Prírodný adventný veniec

Ak veniec viažeme s predstihom niekoľko dní pred začiatkom adventu, necháme ho ešte v chlade, vetvičky tak zostanú oveľa dlhšie čerstvé a sviežozelené.

 

Text a realizácia: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Ing. Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku