Jarná príroda s omračujúcou a živelnou krásou nás každoročne očarí. Sami môžeme pestovať v záhradách pestovať rozmanité druhy, z ktorých sú niektoré obzvlášť obľúbené. Medzi ne patria aj nežné belasé (či ružové a biele) kvety nezábudiek.
Nezábudky patria medzi druh rastlín, ktoré sú dávno známe a populárne aj medzi záhradkármi. Nie každý však vie, že má svojich dvojníkov a nechtiac si ich zamenia. Aké sú to druhy?
Klasická nezábudka lesná
Ako prvú si spomenieme klasickú nezábudku lesnú (Myosotis sylvatica). Je to dvojročná rastlina, v prvom roku dorastie len prízemná ružica listov a až v druhej sezóne sa rozvetví a zakvitne nežnými belasými kvietkami. Kvitnú od apríla, podľa kondície rastlín niekedy až do augusta.
Pestujeme ju na slnečných stanovištiach, ale dobre znáša aj polotieň. Obvykle sa už po vysadení zvykne sama vysievať, preto majú mnohí pestovatelia dojem, že ide o trvalku.
Niekedy sa vysádza aj podobný druh nezábudka alpínska (Myosotis alpestris). Foto nájdete v galérii.
Ak chceme nezábudky vysievať, je vhodné to spraviť v mesiacoch jún až august, aby kvitli už v nasledujúcej sezóne. Vyhovuje im výživná pôda a vlhkejšie stanovištia.
Trvalková nezábudka – brunera veľkolistá
Veľmi podobným druhom je brunera veľkolistá (Brunnera macrophylla), trvalka s takmer totožnými kvetmi. Nejeden záhradkár ich považuje za trvalkovú nezábudku. Má tiež rada humózne a vlhkejšie pôdy, inak je veľmi odolná a dlhoveká. Optimálne sa vyvinie na polotienistom stanovisku, čo ju robí vhodnou do kompozícií trvaliek pod stromy či väčšie kry.
Kvety sú, ako sme spomenuli, takmer identické s nezábudkami, ale výrazne sa líšia listami. Tie sú veľké a srdcovité, pri mnohých kultivaroch aj rôzne farebne zdobené. Brunera kvitne od apríla do júna, dorastá až do výšky 50 cm s kvetenstvami. Na zimu sa zaťahuje do zeme, kde vydrží aj silné mrazy.
Jej rôzne škvrnité a panašované kultivary sú zaujímavým prvkom výsadieb aj v čase, kedy práve nekvitne. Napríklad ‘Jack Frost’ alebo ‘Silver Heart’, prípadne nápadná ‘Variegata’.
Nezábudkovitý fešák – pupkovec jarný
No a tretím nezábudkovitým fešákom je pupkovec jarný (Omphalodes verna).
Podobne ako všetci naši príslušníci tejto nezábudkovej družiny má rád vlhkejšie stanovištia a polotienisté expozície. Je nižší, okolo 10 – 30 cm, listy má opäť špicaté, ale užšie ako brunnera. Kvitne v apríli až máji. Pomerne dynamicky sa vo vhodnom prostredí rozrastá do strán, čo z neho robí vhodnú pôdokryvnú rastlinu ako podrast pod stromy a kry. Jeho podzemné výbežky niekedy dosahujú aj metrovú dĺžku.
Na južnom Slovensku sa vo voľnej prírode občas objavuje jeho príbuzný druh pupkovec nezábudkovitý (Omphalodes scorpioides). Foto nájdete v galérii.
Výhody nezábudkových dvojníkov
Ak sa vám páčia jemné kvety nezábudiek, môžete si ich dopriať vo viacerých variantoch. Pravá nezábudka totiž nezriedka trpí na hubovú chorobu múčnatku, čo v prípade napadnutia ani na efekt nepôsobí veľmi dobre. Má síce dlhšie obdobie kvitnutia, záleží aj od stanoviska, ale okrasný efekt listov brunery má tiež svoje kúzlo. Pupkovec má zase výhodu v tom, že sa dynamicky rozrastá, čo sa nám môže niekedy v záhrade hodiť.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…