Petúnie sú obľúbené letničky. Poradíme vám, ako získať vlastnoručne vypestované sadenice. Prednosťou petúnií je bohaté kvitnutie. Keďže rastliny neprezimujú, každoročne si musíme zaobstarať nové priesady.
Kedy začať
Má to však tú výhodu, že každý rok môžeme pestovať nové a zaujímavejšie kultivary. Priesady petúnií sú v predaji tradične koncom jari, v apríli a máji. Ich kúpa je najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta získania rastlín, i keď nie najlacnejšia.
Sadenice petúnií môžeme získať aj tak, že si ich predpestujeme. Nevýhodou je, že predpestovanie trvá v prípade tejto rastliny pomerne dlho. Preto musíme začať čím skôr, najlepšie vo februári, prípadne v prvej polovici marca. Neskorší výsev už nemá veľký význam, a to pre neskorší nástup kvitnutia. Zároveň nie sú vhodné ani veľmi skoré výsevy, napríklad v priebehu januára. Osivo si zoženieme už začiatkom roka, najneskôr vo februári, vtedy je ponuka najširšia.
Výsev
Osivo petúnií je veľmi drobné. Z praktických dôvodov sa preto predáva v obaľovanej forme v malých skúmavkách. Pri otváraní musíme byť opatrní. Buď si semená vysypeme do misky, alebo do dlane a manipulujeme s nimi veľmi obozretne.
Petúnie vysievame do kvalitného substrátu určeného na výsevy a rozmnožovanie. Nikdy ich nevysievame do zeminy zo záhrady alebo do starého substrátu z minulého roka. Substrát, ktorý použijeme, musí mať jemnú štruktúru, mal by byť vydezinfikovaný. Môžeme zakúpiť aj takzvaný supresívny substrát, ktorý je špeciálne určený na výsevy a množenie. Čistá má byť aj výsevná miska. V prípade núdze použijeme plastové vaničky z ovocia či plytké plastové črepníky. Drobné osivo vysievame na urovnaný povrch substrátu. Mierne ho pritlačíme, ale nezasýpame. Následne substrát dôkladne zavlažíme. Pozor, nikdy nie prudkým prúdom vody, ale len veľmi jemným. Hrozilo by vyplavenie semien.
Starostlivosť
Výsevy je ideálne umiestniť do vykurovaného skleníka. Ak ho nemáme, využijeme okenný parapet v interiéri. Počas klíčenia nádobu zakryjeme priehľadným igelitovým vreckom. To pomôže udržať vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorú klíčiace rastlinky potrebujú. Priebežne však vrecko otvárame, čím zabezpečíme prístup nového vzduchu.
Výsevy musia byť umiestnené v teple, cca 20 až 22 °C. Po vyklíčení rastlín teplotu trochu znížime. Po celý čas dbáme, aby bol substrát mierne vlhký, ale nie premáčaný. Sucho klíčiacim rastlinám škodí. Rastlinám doprajeme aj dostatok svetla, inak budú vytiahnuté, slabé a nepoužiteľné. K pikírovaniu do menších črepníkov pristúpime až po tom, čo vytvoria prvé pravé listy. V nich sa zakorenia a neskôr budú pripravené na vonkajšiu výsadbu. Von ich vysádzame až začiatkom mája, prípadne až po období „troch zamrznutých“, čiže po 15. máji.
Pracovný postup
1. SUBSTRÁT
Osivo petúnií vysejme do sterilného substrátu s jemnou štruktúrou. Na výbere substrátu si dajme veľmi záležať. Nepoužívajme zeminu zo záhrady ani z kompostoviska.
2. OSIVO
Osivo petúnií je veľmi malé, väčšinou sa preto predáva v obaľovanej forme. Pri práci s ním je nevyhnutná opatrnosť. Inak sa nám ľahko vytratí.
3. VÝSEV
Vysievame na povrch urovnaného substrátu – rovnomerne a tak, aby sa jednotlivé semienka nedotýkali. Pomôcť si môžeme pinzetou. Potom osivo opatrne pritlačíme k substrátu.
4. ZAVLAŽENIE
Použime rozprašovač, inak hrozí, že semienka vyplavíme. Nezalievajme preto krhlou. Dôležité je, aby sa osivo spojilo so substrátom.
5. OZNAČENIE
Tento krok je veľmi dôležitý, a to najmä vtedy, ak vysievame niekoľko druhov rastlín. Budeme mať lepší prehľad o tom, čo vyklíčilo a čo nie. Výsevy následne premiestnime na vhodné miesto.
Viete, že…
…petúnie sú ako pôvodné rozšírené v subtropických oblastiach Južnej Ameriky? Meno petúnia je odvodené z brazílskeho slova petun, ktoré v reči domorodcov označovalo tabak. Dnešná záhradná petúnia (Petunia xhybrida) je pritom výsledkom kríženia viacerých týchto druhov. Dostupná je s kvetmi v mnohých farbách a odtieňoch, ktoré môžeme úspešne kombinovať medzi sebou, ale aj s inými letničkami. Pri kúpe si okrem farby vyberáme aj spôsob rastu. Na výber sú buď husto rastúce jedince, alebo kultivary s rýchlo sa vyvíjajúcimi výhonmi, ktoré zabezpečia pomerne mohutné previsy. V ponuke nájdeme aj netradičné plnokveté formy, spravidla s menej intenzívnym vývojom.
Text, návrh a realizácia Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, kedy mám vysievať million bells a petúnie? Stačí na to univerzálny subst…