Táto zelenina s chrumkavými listami, so šťavnatými buľvami či s kvetnými hlávkami by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Viete, ako si predpestovať kvalitné priesady?
K hlúbovinám patria kel, hlávková kapusta, kaleráb, karfiol, brokolica, ale aj menej známy toskánsky či kučeravý kel. V poslednom období sa u nás začínajú viac pestovať aj ázijské kapusty, čiže kapusta čínska zvaná pak choi a kapusta pekinská. Konzumácia hlúbovín je zo zdravotného hľadiska mimoriadne prospešná, hoci jej pestovanie nebýva vždy jednoduché. Komplikujú ho aj škodce a choroby.
Začínajúci záhradkár dokáže dobre zvládnuť minimálne pestovanie kalerábu, brokolice, hlávkového i kučeravého kelu. Trochu náročnejšie je dopestovať karfiol, no aj to sa pri dodržaní niekoľkých zásad podarí. Jedna z najdôležitejších je predpestovanie kvalitných priesad, ktoré neskôr – po otužení – vysádzame na vonkajšie hriadky.
Postup: Ako predpestovať priesady hlúbovín
1. Semená vysejeme a označíme
Semená hlúbovín vysievame podľa odporúčaní na obale od konca zimy a počas jari, termín výsevu sa niekedy aj výrazne líši podľa druhu a odrody. Vysievame do kvalitného výsevného substrátu. Výsevy si riadne označíme.
2. Zavlažíme substrát hneď po výseve
Dostatočná vlhkosť je nevyhnutným predpokladom plynulého a rýchleho klíčenia. Hneď po výseve substrát dôkladne zavlažíme a neskôr dbáme, aby nevyschol. Výsev umiestnime na svetlé miesto v interiéri.
3. Pikírujeme rastliny s prvými listami
Pikírovanie je ďalším dôležitým krokom. Len čo rastliny vytvoria prvé pravé (nie klíčne) listy, je čas opatrne ich presadiť po jednom do sadbovačov alebo malých kvetináčov s výživnejším substrátom.
4. Opatrne presadíme
Rastliny presádzame opatrne a tak, aby sme im nepoškodili krehkú nadzemnú časť. Držíme ich zľahka v mieste koreňového krčka. Po presadení ich pravidelne zavlažujeme, po zakorenení ich prihnojíme a ďalej pestujeme na svetlom a teplom mieste.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada