Vyrábame domáce prírodné hnojivá: Toto všetko môžeme v záhrade využiť

Výživné hnojivo, a to celkom bez umelých zložiek, si vyrobíme aj sami v záhrade.

Domáce hnojivo vyrobené z bylín

Viete, že hneď za dvermi pozemku a možno i priamo na ňom máte v prenesenom význame celé záhradné centrum? Nie, to nie je iba nejaká bláznivá fantázia záhradkára, ktorý počas pandémie nemohol poriadne nakupovať. V dome aj v záhrade, niekedy aj za jej vrátami, nájdete rôzne predmety, ktoré sa dajú použiť pri pestovaní.

Môže ísť o kartón zo škatúľ z e-shopov, konáre z liesky vhodné na konštrukciu pre popínavú fazuľu či suché vetvy z broskýň, nektáriniek či marhúľ s drobnými konárikmi vhodné ako opora pre hrach. Mnohé „buriny“ vieme použiť ako súčasť jedál, šalátov, liečivky zase na výrobu domácich liečivých sirupov a iné premeníme na hnojivo alebo insekticíd. Takéto záhradníčenie s využitím zdrojov, ktoré máme takpovediac priamo pod nosom, je priateľské k životnému prostrediu.

Podelíme sa s vami o jednoduché recepty, ktoré pomôžu udržať rastliny zdravé a dobre vyživené, s čím priamo súvisí množstvo úrody. Ak v záhrade pripravujete vlastný kompost, tak už vlastne vyrábate zdravé domáce hnojivo. Ak sa však zameriate na obsahové látky v listoch, môžete priamejšie naplánovať, čím ktoré druhy pohnojiť.

Rastliny môžete prihnojovať pomalým uvoľňovaním živín tak, že napríklad mierne nasekané či natrhané listy kostihoja bohaté na draslík namulčujete na pôdu okolo rastlín. Látky sa budú uvoľňovať postupne. Ak chcete poskytnúť okamžitú podporu, vhodnejšie je kvapalná forma, a tak je potrebné pripraviť rastlinný výluh. A to všetko je zdarma.

Polievanie záhrady domácim hnojivom

Hnojivo z kostihoja

Vysaďte si kostihoj a už si nikdy nebudete musieť kupovať paradajkové hnojivo. Táto bohato olistená trvalka je nenáročná na pestovanie. Práve z listov vyrobíme hnojivo s podielom draslíka, ktorý rastliny potrebujú najmä na podporu kvitnutia a plodenia.

Kostihoj a jeho odrody sa predávajú aj v niektorých špecializovaných záhradníctvach ako okrasné rastliny s bielymi, svetlomodrými až tmavofialovými kvetmi. Pôvodný druh patrí zároveň medzi liečivky.

Na výrobu hnojiva zberáme mladé listy s dĺžkou 20 až 30 cm. Dáme si rukavice, pretože drobné chĺpky na ich povrchu môžu podráždiť pokožku. Po zbere pomerne rýchlo dorastú a za rok ich takto môžeme zberať štyri alebo aj päť ráz. Hnojivo používame čerstvé, pretože ak je dlho skladované, môže fermentovať. Riedime ho približne v pomere 1 : 20 s vodou (1 diel hnojiva, 20 dielov vody), roztok by mal mať farbu slabého čaju. Hnojivo je výborné na paradajky, letničky a záhonové rastliny.

Hnojivo z kostihoja

Hnojivo z kostihoja krok za krokom

  1. Na ochranu rúk si dáme rukavice a oblečenie s dlhým rukávom. Približne 5 cm nad pôdou ostriháme alebo osekáme vňať kostihoja alebo žihľavy.
  2. Listy či vňať (môžeme ju i posekať, aby sme podporili rozklad) napcháme čo najviac do vodotesnej nádoby. Silno utlačíme. Čím viac hmoty do nádoby natlačíme, tým silnejšie bude hnojivo.
  3. Na vrch položíme väčší kameň, tehlu alebo dlaždicu, aby zelená hmota ostala stlačená. Zalejeme vodou akurát tak, aby boli listy zakryté.
  4. Na nádobu dáme veko, vrchnák, pretože listy pri rozklade páchnu. Nádobu umiestnime na miesto v záhrade, kam príliš nechodíme, a necháme stáť štyri až päť týždňov, kým z listov bude hnedý „kal“.
  5. Kvapalinu, ktorá sa vytvorila, opatrne zlejeme do fliaš. Dobre označíme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Hotové hnojivo z kostihoja

Výluh z kompostu

Domáci kompost je plný života. Okrem miliárd užitočných mikróbov sa v ňom nachádzajú mykorízne huby, baktérie schopné absorbovať vzdušný dusík a nematódy, ktoré napádajú slimáky a slizniaky. Keď kompost zalejeme, rýchlo sa namnožia.

Výluh z kompostu podporí rast a zdravie rastlín, zvyšuje úrodu. Hoci tieto tvrdenia nie sú zatiaľ vedecky dokázané, prinajmenšom pomocou výluhu získame ľahko aplikovateľné tekuté hnojivo plné živín. Príprava výluhu môže byť jednoduchá aj komplikovanejšia. Niektorí do kompostu s vodou vháňajú vzduch, aby podporili množenie mikroorganizmov, a pridávajú melasu či morské riasy. Najjednoduchšie je však kompost na pár dní namočiť, potom zriediť vodou na farbu slabého čaju a zaliať rastliny. Tekutinu minieme do 48 hodín. Ak začne páchnuť, je už „stará“. Výluh je vhodný pre všetky rastliny na podporu rastu.

Výluh z kompostu

Hnojivo z kompostu krok za krokom

  1. Vezmeme bavlnenú tašku alebo jutové vrece a vsypeme doň za rýľ dobre vyzretého kompostu. Kompost môžeme vsypať aj priamo do vody, no potom ho budeme musieť precediť cez staré sito.
  2. Tašku dáme do vedra a zaťažíme tehlou či kameňom. Zalejeme dažďovou vodou alebo vodou z kohútika, ktorú sme nechali pár dní odstáť, aby z nej vyprchal chlór. Kompost necháme lúhovať 48 hodín.
  3. Môže začať bublinkovať a peniť, čo sú známky fermentácie a je to normálne. Nakoniec tašku vyberieme, necháme trochu odkvapkať, jej obsah vysypeme naspäť na kompostovisko a výluh použijeme čo najčerstvejší.

Čo ešte využiť v záhrade z domácnosti?

Zeleninové šupky

Na jeseň vykopeme v záhone ryhu. Do nej vsypeme vrstvu zeleninových šupiek, zahrnieme pôdou, opäť pridáme vrstvu šupiek a nakoniec dáme pôdu. Na vrch nasypeme približne 10 cm vrstvu kompostu. Ďalší rok túto hriadku využijeme predovšetkým na tekvice, fazuľu a slnečnice.

Kávová usadenina

Má vysoký obsah dusíka, draslíka a základných minerálov. Po vypití kávy ju zriedime vodou a zalejeme ňou rastliny alebo pridáme priamo do kompostu. Priebežne (napríklad počas zimy) ju môžeme zberať a sušiť a v sezóne sypať k rastlinám. Jej nízke pH vyhovuje najmä kyslomilným rastlinám. Nepreháňame to však, kofeín spomaľuje rast, ak sa použije v nadmernom množstve. Najlepšie sa hodí pre čučoriedky, maliny a rododendrony.

Hnojenie kávovou usadeninou

Popol z dreva

Popol z dreva má vysoký podiel draslíka. Môžeme ho použiť len vtedy, ak sme nekúrili zároveň aj uhlím, prípadne drevotrieskou alebo nevhodnými materiálmi. Nepoužívame podpaľovač. Popol zľahka zahrabeme do pôdy okolo rastlín. Je alkalický, a tak znižuje riziko nádorovitosti koreňov kapustovín. Nepoužívame ho na kyslomilné rastliny, maliny a zemiaky. Vhodný je najmä na kapustoviny, pivonky a plamienok.

Vaječné škrupiny

Obsahujú vyšší podiel vápnika, ktorý je dôležitý pre stavbu bunkových stien. Podrvíme ich a usušíme na slnečnom parapete. Čím jemnejšie ich podrvíme, tým budú pre rastliny prístupnejšie. Drvinu rozsýpame okolo stromov a iných rastlín. Najlepšie sú pre kapustoviny, jablone a čerešne.

Moč

Ide o jeden z najjednoduchších hnojivých prostriedkov, ktorý si môžeme v domácich podmienkach pripraviť. Pôjde o rýchlo pôsobiace hnojivo bohaté na dusík. Moč zdravého človeka je sterilný, používame ho, iba keď sme zdraví, prípadne ak dlhodobo neužívame lieky. Rozriedime ho s vodou v pomere 1 : 20. Roztokom zalievame pôdu, nie rastliny. Vhodný je najmä pre okrasné rastliny a trávnik.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku