Vyrobte si kŕmidlo rýchlo a bez veľkých investícií

Žiadny dvor ani záhrada by na zimu nemali zostať bez kŕmidiel plných všakovakých semienok. Niet lepšieho relaxu, ako pri plápolajúcej peci pozerať cez okno na drobizg vyberajúci si z vašej ponuky– sýkorky, brhlíky, hýle či stehlíky.

Kŕmidlo z palivového dreva rýchlo a jednoducho

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • drevo (suchý palivový klátik z vŕby alebo topoľa)
  • lepidlo
  • povrchová úprava (napúšťadlo, lazúra)

Náradie:

  • pásová píla
  • pneumatická klincovačka
  • akumulátorový skrutkovač
  • oscilačné multináradie
  • štetec

Pracovný postup

1. VYBERANIE

Klátiky

Z palivového dreva vyberieme okrúhle klátiky s kôrou s priemerom aspoň 14 cm. Ideálna je vŕba a topoľ, môže byť i smrek.

2. ROZMERANIE

Meranie klátu

Podľa výškového prierezu pásovej píly si rozmeriame poleno. Budeme pracovať s dvomi 25 mm vekami a stredom, ktorý sa musí na výšku vojsť do píly.

3. REZANIE

Rozrezaný klátik

Rysky prenesieme na klátik a rozrežeme ho. Ak chceme dosiahnuť rovný rez, líniu si pred nakreslením môžeme vyformovať motúzom.

4. KRESLENIE

Kreslenie

Na napílené časti si hrubou fixkou vyznačíme výkroje. Snažíme sa pri tom otáčať polienko tak, aby nám neprekážala jeho asymetria.

5. PÍLENIE

Rozpílený klát

Ako prvú vyrežeme dutinu v strednej časti. Pílový pás príliš nenapíname, materiál tlačíme do rezu s citom. Zabránime tak odchýleniu od kolmice.

6. VYKRAJOVANIE

Vyrezanie

Následne vyrežeme výkroje v krycích bočniciach. Tie zlepšia šplhavému vtáctvu prístup k semienkam v kŕmidle.

7. ZLEPENIE

Lepenie

Klátik pomocou exteriérového montážneho lepidla a drobných klinčekov skompletizujeme do pôvodného tvaru. Snažíme sa zrovnať línie kôry.

8. BRÚSENIE

Brúsenie dreva

Všetky hrany otvoru obrúsime, aby si vtáčatá na nich nepoškodzovali pierka. Vytvárame zaoblenia, ktoré sú príjemné na dotyk.

9. NAPÚŠŤANIE

Napúšťanie dreva

Vonkajšiu stranu kŕmidla napustíme fungicídnym prípravkom, ktorý spomalí účinky pôsobenia vody a vlhkosti. Necháme ho zaschnúť a odvetrať.

10. NATIERANIE

Natieranie kŕmidla

Tenkovrstvovou priehľadnou lazúrou natrieme kôru a bočnice. Tým vytvoríme ochranný štít, ktorý zabráni vsakovaniu zrážok do dreva.

11. ZAVESENIE

Zavesenie

Z dvoch skrutiek a drôtu vytvoríme záves, pomocou ktorého umiestnime kŕmidlo na konár stromu alebo na klinec na hospodárskej budove.

Odborník radí:

Nemajte predsudky voči použitiu napúšťadla a lazúry, pretože po zaschnutí sa stávajú pre vtáctvo neškodnými. Žiadne vtáča ešte neprišlo o zdravie iba preto, že si sadlo na natretý latkový plot. Aby pri intenzívnom daždi kŕmidlo nenasiaklo vodou, v spodnej časti vyvŕtame otvory na jej vytekanie. Tým zabránime klíčeniu semienok v teplejšom období.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie