Vysaďte si trvalkové šalvie. Sú krásne, odolné a nenáročné

Tieto krásne, neraz príjemne voňajúce rastliny sa čoraz častejšie dostávajú do našich záhrad. Hlavným dôvodom je nenáročnosť, odolnosť proti suchu a rýchly rast.

Vysaďte si trvalkové šalvie. Sú krásne, odolné a nenáročné

Skupina trvalkových šalvií je veľmi pestrá a zahŕňa nevysoké byliny aj polokry. Mnohé z nich sa osvedčili v kvetinových záhonoch, iné sú známe skôr ako liečivé rastliny. Prvá skupina zahŕňa bohato a opakovane kvitnúce druhy a ich odrody, ktoré pútajú rôzne sfarbenými súkvetiami. Druhy z druhej skupiny pekne kvitnú tiež, no zároveň majú nápadné listy a charakterizuje ich typická aróma.

Prirodzene šalvie rastú v teplejších a miernejších oblastiach sveta, rozšírené sú najmä v Strednej Amerike a v juhozápadnej Ázii. Vďaka úsiliu šľachtiteľov sa nové odrody vyznačujú bohatším kvitnutím, prípadne atraktívnejším olistením. Uplatnia sa ako v moderných, tak aj vo vidieckych záhradách, kde sú dôležitou súčasťou zmiešaných kvetinových záhonov. Vyniknú tiež na kvetinových múrikoch či v záhonoch s ružami. Liečivé druhy by nemali chýbať v bylinkových výsadbách alebo v štrkových záhonoch. Šalvie môžeme pestovať aj v nádobách.

Kde sa trvalkovým šalviám bude dariť?

Vyhovuje im slnečné a teplejšie stanovište s ľahšou, priepustnou a suchšou pôdou. Dobré je zvoliť chránené miesta, najmä druhy a odrody okrasné listom sú totiž v prvých rokoch po výsadbe citlivejšie na mráz. Nevysádzame ich k jazierkam, do tieňa pod stromy alebo kry či do vlhkých a tmavších kútov. Dáme pozor aj na mohutnejšie rastliny v okolí, aby vysadeným šalviám netienili.

Vysaďte si trvalkové šalvie. Sú krásne, odolné a nenáročné

Výsadbu a starostlivosť zvládne aj začiatočník

Sadenice trvalkových šalvií vysádzame na jar až do začiatku leta. Tie primárne okrasné kvetom vysádzame v primeraných rozstupoch do skupín, pričom v rámci skupiny použijeme viac kusov z jedného druhu. Druhy okrasné listom vysádzame aj samostatne, pretože sa rýchlo rozrastajú do šírky a tvoria pekné trsy.

Pestovanie je veľmi jednoduché, a preto sú vhodné aj pre začiatočníkov. Zálievku im doprajeme najmä po výsadbe, prípadne v období najväčších letných horúčav. Prihnojenie minimálne raz ročne na jar si žiadajú kvitnúce druhy, ktoré pestujeme v kvetinových záhonoch.

Na jar týmto druhom zároveň zrežeme suchú nadzemnú časť. Nezabudneme ich ostrihať po prvom odkvitnutí, čím podporíme tvorbu ďalších kvetov. Druhy, ktoré pestujeme pre okrasné listy, zasa pravidelne zastrihávame, aby si zachovali kompaktný tvar. Pred príchodom zimy trvalkové šalvie zakryjeme suchým lístím.

Ktoré si vybrať?

Šalvia hájna ‚Caradonna‘ (Salvia nemorosa ‚Caradonna‘)

Šalvia hájna 'Caradonna'

Bohato kvitnúca šalvia, ktorá púta sýto sfarbenými modrofialovými súkvetiami. Kvitne opakovane počas celého leta. Uplatní sa v kvetinových záhonoch a vo výsadbách s ružami.
v. × š.: 60 × 60 cm

Šalvia hájna ‚Sensation Deep Rose‘ (Salvia nemorosa ‚Sensation Deep Rose‘)

Šalvia hájna 'Sensation Deep Rose'

Vyniká bohatým kvitnutím až do jesene. Kvety sú tmavoružové a príjemne voňajú. Vynikne v kvetinových a štrkových záhonoch. Rastie husto a kompaktne.
v. × š.: 45 × 40 cm

Šalvia praslenatá (Salvia verticillata)

Šalvia praslenatá

Trendový druh s vyššími súkvetiami, bohato kvitnúci až do jesene. Hodí sa do kvetinových záhonov na slnečných a suchších miestach, na svahy, do moderných výsadieb a do väčších nádob.
v. × š.: 70 × 45 cm

Šalvia lekárska ‚Icterina‘ (Salvia officinalis ‚Icterina‘)

Šalvia lekárska 'Icterina'

Táto šalvia púta najmä žlto panašovanými listami a vyznačuje sa liečivými účinkami. Presvetlí záhony a vnáša do nich sviežosť. Uplatní sa v bylinkových výsadbách a v štrkových plochách.
v. × š.: 45 × 40 cm

Šalvia lekárska ‚Purpurascens‘ (Salvia officinalis ‚Purpurascens‘)

Šalvia lekárska 'Purpurascens'

Ide o poloker okrasný sivofialovými listami, ktoré vytvárajú zaujímavý kontrast s modrými súkvetiami. Hodí sa na bylinkové záhony aj k ružiam. Pestovať sa dá aj v nádobách.
v. × š.: 45 × 40 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: bylinky | kvety | šalvia

Diskusie na tému článku