Vyschnuté konáriky na borievke. Aký škodca to spôsobuje?

Na borievkach sa u nás objavujú vyschnuté hnedé konáriky. Viem, že ak sa nachádzajú vnútri stromu, je to v poriadku, ale tieto sú po obvode. Doteraz sme ich s manželkou oberali a idú veľmi ľahko odtrhnúť, doslova zostanú v ruke. Vnútri to vyzerá, akoby v nich boli duté, vyjedené chodbičky. Zjavne ide zrejme o nejakého škodcu. Viete nám poradiť o akého?

Borievka v záhrade

Možnosti sú dve, môže ísť totiž o štítničku borievkovú alebo lykokaz borievkový.

Podľa popísaných znakov však ide zrejme o lykokaza borievkového. V dôsledku jeho činnosti je v posledných rokoch veľmi často rozšírené nepravidelné usychanie niektorých konárikov tují a cypruštekov, niekedy dokonca aj borievok. Ohrozené sú hlavne staršie stromy v suchých a teplých oblastiach. Vyžraté chodbičky v mladých prírastkoch sú typické pre poškodenie lykokazom borievkovým.

Prečítajte si tiež: Vysádzame užitočné ihličnany

Ide o drobného chrobáka z čeľade podkôrnikovitých. Larvy tohto škodcu sa vyvíjajú pod kôrou konárov tují alebo cypruštekov. Pri silnejšom zasiahnutí môže celý strom vyschnúť, ale inak jeho životnosť neohrozujú. Utrpí najčastejšie len estetická hodnota dreviny. Väčšia časť jeho vývinu prebieha pod kôrou starších, zvyčajne oslabených tují, ale aj borievok a cypruštekov. Škodca má za rok jednu generáciu a hlavným obdobím rojenia chrobákov je máj a jún, preto by sa aj chemická ochrana ohrozených stromov mala vykonávať v tomto období. Príznaky viditeľné na mladých konárikoch sú spôsobené žerom chrobákov. Koncom jari sa totiž dospelý škodca dostáva cez bázu a menší otvor do malých konárikov a v nich vyžiera chodbičku. Konáriky schnú a opadávajú. Po zodvihnutí uschnutých vetvičiek možno nájsť charakteristickú chodbičku.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie