Najlepším naším stimulátorom je slnko. Toho je však v týchto dňoch pomenej, preto ak chceme predísť jarnej únave, už teraz sa môžeme naštartovať do novej sezóny. Stačí využiť silu klíčiacich semienok.
Tie sú totiž plné životodarných enzýmov, vitamínov a energie. Práve tie isté enzýmy dokážu naše telo očistiť a správne naštartovať. Na ich tvorbu však naše telo spotrebúva veľké množstvo živín i energie, a preto nám bude vďačné, ak mu ich dodáme v podobe naklíčených semien.
Ako na to? Tradične sa semienka mnohých strukovín alebo obilnín nechajú najprv vo vode napučať, lebo voda a teplo je pre ne signálom, že sa blíži ich vegetačné obdobie a že sa treba zobudiť. Potom ich necháme na vlhkom vzduchu vyklíčiť a surové klíčky následne konzumujeme. Aby sme životodarné enzýmy zohriatím nad teplotu 45 °C nezabili, klíčky nepridávame ani do horúcej polievky, ale počkáme, až kým vychladne.
Mladé rastliny
Naklíčené semienka však nie sú jedinou možnosťou na predjarnú detoxikačnú kúru. Naklíčené semená dvojklíčnych rastlín môžeme nechať aj vyrásť, nech sa zazelenajú. Takéto mladé rastlinky potom konzumujeme. Samozrejme, aby to malo dostatočný ozdravný efekt, jeme ich hlavne surové vo forme šalátov a vňatiek namiesto korenia alebo tiež ako vitamínový prídavok v nátierkach či plnkách. Chuť mladých rastliniek si môžeme aj trocha regulovať, pretože tá sa mení od sladkastej po horkastú a to podľa toho, čím skôr a dlhšie sú vyrastené rastlinky osvetlené. Bez svetla sú viac sladkasté. Na vytvorenie žiaduceho chlorofylu ich však často stačí osvetľovať len pol dňa.
Obsah vlákniny mladých rastliniek môže byť rozdielny. Principiálne ale len menšie množstvo tvrdej a fúzatej vlákniny (a teda i jemnejšiu štruktúru) majú mladé dvojklíčne rastlinky, medzi ktoré patria najmä strukoviny, ale i semená slnečníc, pohanky, amarantu, tekvice, ďateliny, brokolice, kapusty, kalerábu, reďkovky, žeruchy, horčice. Zo semien jednoklíčnych rastlín majú zasa vyrastené mladé rastlinky (hlavne keď sú staršie) trochu vláknitejšiu štruktúru a niekedy, keď ich jeme samotné, zostane nám v ústach vláknitá „žuvanica“. Medzi tieto rastliny patria hlavne obilniny, ktoré sú vlastne travinami, a to najmä pšenica, jačmeň, raž, ovos, proso a kukurica.
Liek z okenného parapetu
Naklíčené semiačka i mladé rastlinky nie sú pre nás len vitaminóznou a enzymatickou šalátovou pochutinou, ale sú dokonca plnohodnotnou potravinou. Po zobudení semiačka zo zimného spánku sa totiž aktivuje program rozvoja a zo zásobných látok sa začnú tvoriť spočiatku najmä bielkovinové enzýmy, ktoré následne zodpovedajú za tvorbu bohatého množstva bielkovín, aktívnych sacharidov a energetických látok, tukov, množstva vitamínov, najmä celého B komplexu, betakaroténu, vitamínu E, K, C, ale aj za aktiváciu látok chrániacich klíčiace semiačko pred predátormi.
Týmto spôsobom, priam zázračnou vnútornou aktivitou genetického programu zobudeného semiačka, sa zo zásobárne menšieho množstva živín stane hotová výživová, stavebná i ochranná bomba. Tá nás zbaví škodlivých usadenín vytvorených počas zimy a vytvorí ochranu pred civilizačnými chorobami.
Ak po vyklíčení semena z neho necháme vyrásť mladú rastlinku, ktorú osvetlíme, vytvorí sa v nej chlorofyl, ktorý pomocou slnečnej energie mení vzdušný oxid uhličitý a vodu z koreňov rastliny na energetické cukry. Tie sú základom tvorby ostatných látok potrebných pre život rastlín.
Čarovný chlorofyl
Jeho zložitá štruktúra prakticky totožná s naším krvným hemoglobínom, v ktorom je však ústredným atómom železo, zatiaľ čo v chlorofyle je to horčík, napovedá a prax tomu dáva za pravdu, že chlorofyl môže podporovať tvorbu hemoglobínu a tým doslova liečiť často nebezpečnú chudokrvnosť. Je preto dobré kombinovať v jedle zdroj železa so zdrojom chlorofylu. Príkladom môže byť šošovicový prívarok s volským okom – v oboch je dostatok železa, v šošovici aj dostatok sacharidov. Ideálne podávame so šalátom najmä zo zelenej listovej zeleniny.
Chlorofyl však chráni našu pokožku zvnútra a v liečebných i kozmetických prípravkoch aj zvonka proti mnohým kožným chorobám, vredom, ale i chronickému akné. Dostatok chlorofylu v surovej zeleninovej strave dokonca pomáha proti mužskej neplodnosti. Chlorofyl bezkonkurenčne neutralizuje aj nepríjemné telesné pachy nielen ich prekrytím, ale predovšetkým odstránením ich príčin. Sú to rôzne dychové pachy od jedla, alkoholu, tabaku, dokonca i cesnaku, ale aj od hnisavých zubov, zapálených ďasien či hrdla. Zmierňuje aj zápach nadmerného potenia, menštruácie, moču, stolice. Má mimoriadne hojivé a antiseptické účinky na rany, pri ktorých výrazne zlepšuje všetky tri fázy ich hojenia, pričom znižuje i bolesť a tvorbu jaziev. Prakticky pôsobí aj ako prírodné antibiotikum. Neraz stačí, ako to robili i naši prapredkovia, priložiť na ranu rozdrvené zelené listy.
Ako nakličovať
Prepláchnuté semiačka stačí namočiť na 24 hodín do vody, niekedy stačí od večera do rána, a potom ich nechať stáť napríklad na veľkom umelohmotnom site položenom na hrnci s trochou vody na dne (semiačka nesmú stáť vo vode) zakryté pokrievkou niekde v kúte kuchyne. Je vhodné ich denne 2 až 3-krát prepláchnuť vlažnou vodou. Podľa druhu semiačka vyklíčia behom 2 – 4 dní, a ak ich necháme ďalej rásť, tak po 5 – 10 dňoch môžeme zbierať úrodu mladých chutných rastliniek. Takéto klíčenie je najjednoduchšie, ale môžeme si zakúpiť i rôzne klíčiace misky, no výsledok bude ten istý.
Čím je teplota prostredia vyššia, tým rýchlejšie rastlinky vyrastú, ale je tu aj vyššie riziko tvorby plesní. Tomu môžeme zabrániť, ak na niekoľko hodín alebo na noc vložíme naklíčené zrno do chladničky alebo naň namierime prúd vzduchu z ventilátora, čím znížime nadmernú vlhkosť vzduchu, ktorá podporuje rast plesní. Naklíčené semiačka alebo vyrastené mladé rastlinky konzumujeme iba surové a čerstvé, lebo len vtedy majú najvyššiu hodnotu a sú tým najlepším detoxikátorom a stimulátorom. Používame ich ako do šalátov, tak aj na oživenie všetkých nátierok, polievok, prívarkov, omáčok a na mixované živé nápoje.
Dobrá rada
Vitamínový kokteil z rozmixovaných naklíčených semienok cícera môžete doplniť mladými výhonkami, pridať dužiny kivi, všetko ochutiť banánom a citrónovou šťavou a posypať mletými orechami. Jarnú únavu môžete samozrejme lepšie zvládnuť aj vďaka kvalitnému spánku a celkovej očiste tela úpravou jedálnička.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…