Výstavba vodného prvku v záhrade svojpomocne. Ako na to?

Chceme mať v záhrade vodný prvok. Kúpili sme debniace tvárnice, andezit, rastliny a čerpadlo s vaňou a hadicou, ale nevieme, ako pokračovať a ako sa o vodný prvok neskôr starať.

Jazierko s vodopádom v záhrade

Debniace tvárnice môžeme ukladať tesne vedľa seba alebo aj s drobným odstupom. Ušetríme tým počet tvárnic, ale stabilitu a pevnosť vyvýšeniny to neobmedzí. Vďaka odstupom sa dá prepchať cez telo vodného prvku hadica alebo elektrický kábel. Následne DT-čka obložíme andezitovými platňami. Do zvyšných DT-čiek sa dajú vysádzať rôzne druhy rastlín. Andezitové platne dodajú vodnému prvku príchuť autenticity. Jednak sa andezit u nás prirodzene vyskytuje a jednak sa dizajnovo k vode hodí. Čím hrubšie andezitové platne použijeme, tým stabilnejší systém bude. Ak sú platne príliš veľké, môžeme si ich prispôsobiť tým, že ich rozbijeme.

Inšpirujte sa: Ako na riešenie záhradného jazierka v malej záhrade

Údržba andezitového vodného prvku spočíva v odstránení vody zo systému pred zimou a v zazimovaní čerpadla. Mráz by mohol spôsobiť prasknutie hadice alebo poškodenie vane kaskády. DT-čka ako telo vodného prvku, andezitové platne ako obloženie vodného prvku ani jazierkovú fóliu alebo geotextíliu nemusíme zazimovávať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku