Šípky dozrievajú koncom leta až začiatkom jesene. Najvhodnejším obdobím na ich zber je október – november, ideálne v lese alebo ďalej od frekventovaných ciest. Zbierame ich, keď sú plody červené, zrelé a tvrdé.
Šípky sú známe vysokým obsahom vitamínu C, ktorý je niekoľkonásobne väčší ako v citróne a citrusových plodoch. Okrem toho obsahujú veľa magnézia, ktorý je účinný na srdcovo-cievne ochorenia, znižujú krvný tlak, prečisťujú obličky, posilňujú imunitný systém a pôsobia antidepresívne. Šípky pomáhajú v boji proti prechladnutiu, chrípke a únave, hlavne v období chrípok.
Svojej farbe vďačia lykopénu – rastlinnému farbivu, ktoré patrí medzi karotenoidy, a zahŕňa aj známy betakarotén, podporujúci zdravý zrak a pokožku. Karotény, červené alebo oranžové farbivá, sa vyskytujú v rôznych rastlinných tkanivách a vďaka nim majú plody, medzi nimi aj šípky, červenkasté sfarbenie. Lykopén má tiež silné antioxidačné vlastnosti.
Ako si vyrobiť šípkový prášok
Zo šípok si môžeme vyčarovať všakovaké dobroty. Kým džemy a čaje z nich sú veľmi osvedčené a chutné, tepelným spracovaním strácajú veľa vitamínu C. Starostlivo vysušené šípky si však uchovajú všetky cenné živiny a týmto spôsobom sa z nich dá vyrobiť aj prášok.
Šípky očistíme od stopiek a kvetných zvyškov. Mäkké, zvráskavené alebo zhnednuté plody zo zberu odstránime. Existuje niekoľko spôsobov sušenia.
Prvým je nazbierané šípky rozrezať, vydlabať semienka (pozor na drobné chĺpky – pichajú) a nechať ich voľne sušiť na papieri na pečenie, použiť sušičku ovocia alebo rúru. Teplota by nemala presiahnuť 50 stupňov, pretože vitamín C je veľmi citlivý na vysokú teplotu a pod jej vplyvom sa rýchlo znehodnocuje. Táto metóda je časovo náročnejšia.
Druhou metódou je nechať šípky vcelku, rozmixovať ich a následne usušiť. A tretím spôsobom je usušiť ich vcelku a potom rozmixovať. Zaujímavosťou je, že semienka pri mixovaní zostanú celé.
Akonáhle sú šípky vysušené, rozmixujeme ich v mixéri alebo v mlynčeku na kávu na prášok, ktorý preosejeme cez jemné sitko. Semienka, ktoré zostanú v sitku, môžeme tiež využiť. Sú prospešné pri liečení močových ciest a obličkových kameňov. Stačí dve lyžičky semienok zaliať 250 ml vriacej vody. Čaj má močopudný účinok.
Kde použiť a ako skladovať šípkový prášok
Prášok sa používa na dozdobenie rôznych dezertov, ako prísada do domácich džemov, kompótov, sirupov, olejov či omáčok. Môžeme ho zaliať vriacou vodou a pripraviť z neho čaj alebo jednoducho rozmiešať s vodou a vypiť. Ďalej je možné z neho pripraviť rôzne osviežujúce nápoje, pridať do smoothies, jogurtu alebo zmiešať s medom, kde je chránený pred oxidáciou.
Uchovávame ho dobre uzavretý na suchom a chladnom mieste, najlepšie v sklenených pohároch. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako jeden rok.
Galéria k článku
Text a foto: Andrea Párkányová
Ahojte, kedy zbierate šípky? Niekto hovorí že pred prvým mrazom, niekto že tesne…