V novembri dokončujeme posledné jesenné práce v záhrade – zbierame zvyšnú úrodu, chránime rastliny pred mrazmi a pripravujeme pôdu na budúcu sezónu. Venujeme sa tiež ošetreniu ovocných stromov a výsadbe cesnaku.
Posledné jesenné práce
Začiatkom mesiaca dokončime zber tekvíc, cvikle a kapusty. Po zbere citlivej zeleniny môžeme stále na hriadkach nechať neskoré odrody hlávkového kelu, ale aj toskánsky, ružičkový či kučeravý kel, ako aj zimný pór, špenát, cibuľu a šalát z neskorého letného výsevu. Z hriadok s touto zeleninou odstráňme čím skôr trvácu burinu aj s koreňmi.
Až do začiatku zimy môžeme zberať mangoldové listy, a to odlamovaním najkrajších vonkajších listov, srdiečko ochráňme. Tesne pred príchodom silnejších mrazov už nezberajme, len do porastu sústreďme suché lístie, prípadne ho zakryme netkanou textíliou. Tú si môžeme pripraviť aj na zakrytie špenátu, valeriánky, endívie či rukoly na hriadke.
Kým nemrzne, stále ešte môžeme vysiať osivo mrkvy a petržlenu na prezimovanie. Počas novembra si taktiež môžeme vykopať z pôdy zopár koreňov chrenu a vhodne ich uskladniť. Neskôr, v zime, sa nám zídu, nebudeme ich prácne dolovať zo zamrznutej pôdy.
Pripravujeme záhradu na zimu
Koncom jesene uskutočnime v ovocnom sade niekoľko dôležitých prác. Snažme sa najmä dôkladne vyhrabať spod stromov všetko opadané lístie a zvyšky hnilých plodov. Z korún je tiež dobré odstrániť všetky mumifikované plody, čo je osvedčená cesta, ako predísť v budúcej sezóne niektorým problémom.
Myslime tiež na vhodnú ochranu novovysadených ovocných stromčekov, na preventívny dezinfekčný postrek korún opadavých ovocných drevín. Postrek sa vyplatí aplikovať aj na broskyne, ktoré tento rok trpeli kučeravosťou. Povenujme sa aj jahodovisku. Predovšetkým vo vyšších polohách alebo lokalitách, kde sú bežné holomrazy, sa vyplatí porast jahôd zakryť čečinou alebo netkanou textíliou.
Postaráme sa o stromčeky v kvetináčoch
Ovocné stromčeky rôznych druhov sa dnes s obľubou pestujú aj v kvetináčoch na väčších balkónoch či terasách. Tieto dreviny však v porovnaní s tými, ktoré rastú vo voľnej pôde, žiadajú o niečo vyššiu pozornosť. Postarať sa treba o ne nielen počas sezóny, ale najmä pred príchodom zimy. Korene týchto rastlín sú totiž viac ohrozené pôsobením nízkej teploty, navyše, môžu v chladných dňoch utrpieť nedostatkom vlahy.
Kvetináče stačí vložiť do väčšej debničky a voľný priestor vyplniť suchým lístím, slamou, čečinou alebo drevnou vlnou. Ešte predtým je však vhodné pôdu zavlažiť. Tesne pred príchodom silnejších mrazov potom už len debničky s kvetináčmi stačí premiestniť na chránené miesto. Nezabudnime ich ešte aj podložiť kúskami polystyrénu, ktorý poslúži ako izolácia zospodu.
Sadíme cesnak
Neskorá jeseň je príležitosťou založiť si záhon s cesnakom. Úrodu z jesennej výsadby si budeme môcť pozberať začiatkom leta v nasledujúcom roku. Nezabudnime si však včas zabezpečiť cesnakovú sadbu, pričom sa môžeme rozhodnúť pre cesnak paličiak alebo cesnak nepaličiak, ktorý má aromatickejšie strúčiky a lepšie sa skladuje.
Na výber máme viacero odrôd, pričom platí, že čím skôr sa na nákup vyberieme, tým väčšie budeme mať možnosti výberu. V ponuke nájdeme skoré, poloskoré aj neskoré odrody, dobre je však nevysádzať len strúčiky jednej odrody. Pokiaľ ide o termín výsadby, ideálna je polovica až koniec novembra, keď je už chladnejšia pôda.
1. Príprava
Hriadku pre cesnak si pripravme vždy vopred. Tesne pred výsadbou skypríme pôdu do hĺbky aspoň 15 cm. Pred výsadbou by sme si tiež mali pripraviť namorením jednotlivé cesnakové strúčiky.
2. Výsadba
Pripravené strúčiky sadíme do riadkov, popri natiahnutom špagáte, ideálne ručne, nie kolíkom. Sadíme 8 cm hlboko a asi 10 – 15 cm od seba. Riadky by mali byť od seba vzdialené 25 – 30 cm.
Ošetríme bylinky
Z hriadok čo najskôr pozberáme uhynuté zvyšky jednoročných byliniek, konkrétne bazalku, majorán, perillu, koriander a ďalšie druhy. Pažítke, ligurčeku, mäte a medovke stihnime koncom sezóny odstrániť suchú nadzemnú časť. Ochranu pred zimou budú vyžadovať len v tomto roku vysadené teplomilné bylinky, napríklad šalvia, tymian, levanduľa alebo rozmarín. K týmto rastlinám nahrnieme suché lístie a zakryjeme ich bielou netkanou textíliou.
Citlivejšie druhy, ktoré pestujeme v kvetináči, prenesieme začiatkom mesiaca na vhodné zimovisko.
Pripraviť si začiatkom mesiaca môžeme na rýchlenie aj pažítku. Stačí, ak si vykopeme z hriadky časť silného trsu a vysadíme si ho do kvetináča so záhradníckym substrátom. Kvetináč potom premiestnime na svetlé a chladné miesto vnútri, neskôr na svetlý kuchynský parapet.
Na čo ešte nezabudnúť
- Vysadíme posledné nakúpené ovocné stromy a kry. Výpestky, ktoré nestihneme vysadiť, sústredíme na chránené miesto, korene prihrnieme zeminou a miesto založenia zasypeme lístím.
- Zrýľujeme v ovocnom sade pôdu, zapracovať do nej vyzretý kompost alebo vhodné hnojivo s vyšším obsahom draslíka – ale tak, aby neprišlo do priameho kontaktu s koreňmi ovocných stromov.
- Začneme s likvidáciou starých a chorých ovocných stromov a krov. Je to dôležité napríklad pri jedincoch, najmä slivkách, ktoré sú napadnuté šárkou.
- Pripevníme na kmene králičie pletivo alebo špeciálne chrániče proti zveri. Nezabudnime ani na náter kmeňov stromov.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…