Využite záhradnú mimosezónu a venujte pozornosť izbovkám. Tieto kroky určite nevynechajte

Väčšina druhov, ktoré doma pestujeme, vo svojej pôvodnej domovine nezažíva striedanie ročných období. Kým rastlinstvo v záhrade počas zimy zaslúžene odpočíva, izbové rastliny čelia sťaženým podmienkam – zapnuté vykurovanie, suchý vzduch, menej svetla a žiadne vetranie. Pritom stačí len pár trikov a viditeľne pookrejú.

Využite záhradnú mimosezónu a venujte pozornosť izbovkám. Tieto kroky určite nevynechajte

Náročnosť: **
Ľudia:1
Obdobie: celoročne
Čas: 1 hodina

Starostlivosť o izbovky krok za krokom

1. Vplyv chladu

Zožltnutá izbová rastlina

Ak sme izbové rastliny mali dlho na terase či v záhrade, prípadne sme ich len nedávno preniesli z chladného garážového priestoru do tepla, môže sa stať, že nám začnú žltnúť. Žltnúce listy a stonky odstrihneme a dáme pozor aj na to, aby sme rastlinu neprelievali.

2. Rosenie

Rosenie mandarinky

Citrusy, pôvodom zo subtrópov, najlepšie zimujú v chladnom a svetlom priestore. Ak nie je iná možnosť, v krajnom prípade môžu zimovať vo vykurovanej miestnosti, no postaráme sa o vyššiu vlhkosť vzduchu – napríklad pravidelným rosením listov a vyvíjajúcich sa plodov.

3. Čistenie

Azalka - odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Počas zimy kvitne veľa druhov rastlín, napríklad azalky. Aby boli dlho atraktívne, priebežne odstraňujeme odkvitajúce kvety. Nečakáme na úplné odkvitnutie, ale odstraňujeme ich skôr, už keď začínajú vädnúť a meniť farbu. Môžu byť totiž zdrojom plesní.

4. Kontrola

Kontrola listov izboviek

Prevencia je základ úspechu. Všetky izbové rastliny preto pravidelne prezeráme, sústredíme sa hlavne na husto olistené druhy. Pri objavení prvých príznakov ochorenia či napadnutia odstránime napadnuté listy a použijeme adekvátny postrek.

5. Dostatok vody

Strihanie presušenej paprade

Paprade sú citlivé na vysychanie. Aby sa im dobre darilo, potrebujú dostatok vzdušnej, ale aj pôdnej vlahy. Ak substrát preschne, často zasychajú aj listy a celkový habitus rastliny sa rapídne mení. Preto zalievame dostatočne a suché listy striháme.

6. Svieže kvety

Rosenie kvetov

Izbové rastliny, ktoré kvitnú v zime, nesmieme premiestňovať. Mohli by im opadať kvety aj vyvíjajúce sa kvetné puky. Ak im chceme zlepšiť podmienky na kvitnutie, namiesto prenášania ich na pôvodnom mieste pravidelne postrekujeme vlažnou vodou.

7. Sezónna dekorácia

Kvety kalanchoe

Kalanchoa má nádherné kvety, no v ďalších rokoch po odkvitnutí už nie je taká atraktívna, kvitne totiž veľmi málo. Preto sa snažíme udržať ju v štádiu kvitnutia čo najdlhšie, napríklad priebežným odstraňovaním odkvitajúcich kvetov a miernou zálievkou.

8. Prekyprenie

Prekyprenie pôdy v črepníku

Počas zimy je dôležité občasné prekyprenie substrátu v nádobe. Vďaka tomu sa ku koreňom rastlín dostane viac vzduchu, čo posilňuje ich kondíciu. Tento úkon nedoprajeme iba plytko koreniacim druhom, ktorých korienky ľahko rozoznáme aj na povrchu.

9. Farebné koráliky

Nertera

Zaujímavým doplnkom interiéru sú izbové rastliny, ktoré sú ozdobené farebnými plodmi. Nie je ich veľa, a preto sú vzácnejšie. K najvďačnejším patrí napríklad nertera. Ak ju chceme udržať čo najdlhšie sviežu, pravidelne ju rosíme vlažnou vodou.

10. Prach na listoch

Utieranie prachu z listov izbovej rastliny

Problémom veľkolistých druhov je prach. Ten sadá na ich listy a znemožňuje im prijímať vzduch a živiny. Rastlinám preto hlavne v tomto období doprajeme raz týždenne sprchovanie vlažnou vodou alebo pretieranie listov handričkou z jemnej tkaniny.

11. Čistenie chlpatých listov

Čistenie listov fialiek

Mnohé druhy, ako napríklad senpólie, majú jemne ochlpené listy, na ktorých sa dokáže usadiť hrubá vrstva prachu. Najlepšie ho odstránime suchým plochým štetcom. V žiadnom prípade takéto druhy nesprchujeme ani neutierame suchou handričkou.

12. Žltnutie

Žlté listy na figovníku

Počas zimy mnohé rastliny, napríklad figovníky, reagujú na horšie svetelné podmienky a suchý vzduch žltnutím listov. Ak je to len sem-tam, o nič nejde. No hlavne v blízkosti vykurovacích telies či v prípade veľkého prievanu môže nastať masívne opadávanie listov.

13. Suché okraje

Rosenie listov izbovej rasltiny

Listy niektorých izbových rastlín okrasných listom, napríklad kalatey či maranty, sa počas zimy môžu skrúcať, prípadne im zaschnú okraje. Ide o reakciu na nízku vzdušnú vlhkosť. Rastliny postrekujeme alebo ich prechodne umiestnime do kúpeľne.

14. Na svetlo

Krotónovec

Druhy s pestro sfarbenými listami, ako je napríklad aj krotónovec, je lepšie umiestniť cez zimu na miesta, kde budú mať viac svetla. V opačnom prípade môžu ich listy zozelenieť. Aj napriek tomu by však nemali byť na priamom slnku a nesmú sa dotýkať okien.

15. Ovíjanie

Ovíjanie popínavej rastliny na konštrukciu

Popínavé rastliny si nedajú pauzu ani v zime a môžu im narásť dlhé výhonky. Tie však nestriháme. Vhodnejšie bude opatrne ich oviť okolo pevnej opory a priviazať pevným motúzom. Robíme to opatrne, v zime sú totiž omnoho krehkejšie.

16. Lesk listov

Striekanie listov izboviek pre krajší lesk

Veľkolisté druhy izbových rastlín môžu byť počas zimného obdobia atraktívne aj vďaka tomu, že ich listy ošetríme špeciálnym leskom. Malo by ísť o prípravok na prírodnej báze. Ošetrujeme len čisté listy rastlín, ktorým takýto prípravok neprekáža.

17. Cyklámen

Cyklámen - odstraňovanie odkvitnutých kvetov

V tomto období sú v predaji krásne kvitnúce cyklámeny. V interiéri najkrajšie kvitnú, ak sú umiestnené na chladnom a svetlom mieste. Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujeme tak, že ich prstami jednoducho vykrútime. Dávame pritom pozor na puky.

18. Prihnojovanie

Hnojivo na kvety

Počas obdobia vegetačného pokoja, približne do konca marca, izbové rastliny neprihnojujeme. Výnimkou sú len kvitnúce druhy. Použijeme hnojivo na kvitnúce izbové rastliny a najlepšie len polovičnú dávku.

19. Špičky listov

Rozstrapkané konce listov na palme

V priestore so suchým vzduchom palmám nepekne zasychajú špičky listov. Pomocou nožníc ich môžeme opatrne poodstríhať tak, aby sme nechali tenký pásik suchej časti. Nikdy nestriháme až do zelenej časti, nechávame priestor na zacelenie.

Dobré rady

Nepremiestňovať

Počas zimy majú rastliny obdobie vegetačného pokoja. Nie je dobré ich presádzať, s tým treba počkať minimálne do apríla. Počas zimy horšie znášajú i premiestňovanie, nezriedka na to zareagujú žltnutím alebo opadávaním listov. Jednoznačne nepremiestňujeme druhy s kvetnými pukmi, prípadne už kvitnúce. Kvety by pravdepodobne opadali. Dôležité je rastlinám dopriať čo najviac svetla.

Zálievka

Izbové rastliny počas zimy zalievame menej. Dbáme na to, aby medzi jednotlivými zálievkami substrát v nádobe mierne vyschol. Pre istotu skúšame jeho vlhkosť priamo prstom. Suchší by mal byť nielen povrch substrátu, ale aj jeho vnútro. Okrem toho, voda na zalievanie by mala mať počas zimy izbovú teplotu. Toto pravidlo dodržiavame hlavne pri druhoch pochádzajúcich z trópov. Vodu z vodovodu zasa necháme deň odstáť. Najlepšie je zalievať ráno a vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky. Niektorým druhom, ako sú drobnolisté alebo africké fialky, lejeme vodu do podmisky.

Rez a tvarovanie

Počas zimy izbové rastliny nestriháme ani radikálne nezmladzujeme. S týmto zásahom počkáme až do jari, ideálne do apríla. Ak nám nové výhonky prekážajú, jeden, maximálne dva môžeme odstrihnúť aj počas zimy. Rovnako môžeme uskutočniť mierny rez prispievajúci k udržaniu pekného tvaru rastliny.

Izbové kvety

Lietajúce mušky

Nepríjemným spoločníkom izbových rastlín sú malé poletujúce mušky, tzv. smútivky. Väčšinou sa do bytu dostanú s novými izbovými rastlinami, prípadne s nekvalitným substrátom. Ideálnou živnou pôdou pre ne je vlhký substrát. Zbaviť sa ich nie je zložité, pomôže osvedčený ľudový recept. Stačí pozapichovať do substrátu niekoľko zápaliek, vždy hlavičkou dolu.

Vošky

Izbové rastliny môžu počas zimy napadnúť aj mnohé škodce. Koncom zimy a začiatkom jari sú to hlavne vošky. Dôkazom ich výskytu sú pokrútené a lepkavé listy. Ideálne je zasiahnuť osvedčeným insekticídnym prípravkom. Postrek realizujeme podľa možnosti mimo obytnej plochy a postrekované rastliny sústredíme mimo ostatných. Druhy, ktoré sú už v pokročilejšom štádiu napadnutia, radšej rovno zlikvidujeme a nahradíme novými. Na ochranu používame vždy prípravky určené na interiérové rastliny.

Pozor na chlad a prievan

Izbové rastliny pochádzajú väčšinou z tropických oblastí a neznášajú chlad a prievan. Rovnako zle však reagujú aj na blízkosť tepelných zdrojov, kozubov či teplovzdušných ventilátorov. Prekážať im môžu aj horiace sviečky a aromatické lampy či vonné tyčinky.

Vlhkosť vzduchu

Izbovým rastlinám aj napriek kvalitnej starostlivosti, správnemu umiestneniu či optimálnej zálievke počas zimy veľakrát hnednú okraje listov, prípadne ich špičky. Dôvodom je nízka vzdušná vlhkosť a nedostatok čerstvého vzduchu. Preto preventívne počas slnečných zimných dní napoludnie aspoň krátko vetráme. Pomocou dekoračných keramických zvlhčovačov zavesených na radiátoroch možno zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti až o 60 %. Účinné sú aj misky so zvlhčovacími kamienkami umiestnené priamo pri rastlinách. Pri zvlhčovaní vzduchu sú efektívne aj izbové fontánky či rozprašovače, ktoré môžu byť zároveň aj pekným dekoratívnym prvkom.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku