Z čoho je najlepšie stavať vyvýšené záhony? Stačia obyčajné ohobľované dosky? Vraj to nie je trvanlivé riešenie – dosky sa po čase vydúvajú a neskôr aj práchnivejú.

Predpokladám, že máte na mysli vyvýšené záhony len z dreva, nie z iného materiálu. V tom prípade je rozhodujúca nielen hrúbka stien, ale aj povrchové ošetrenie, rovnako ako aj odizolovanie dreva od substrátu – to všetko životnosť vyvýšených záhonov z dreva výrazne zvyšuje. Záhony sa z dlhodobého hľadiska z tenkých lát skutočne neoplatí stavať.
Vyvýšené záhony z drevených smrekových hranolov
My často používame drevené smrekové hranoly s prierezom 15 × 15 cm, ktoré pred stavbou dôkladne ošetríme. Nahrubo ohobľované trámy treba prebrúsiť a natrieť lazúrou na drevo. Po zaschnutí si najskôr v priestore vytýčte plochu záhonov a potom vymerajte a napíľte hranoly podľa potreby. Dostanete ich totiž v dĺžke 2,5 metra, 3 alebo 4 metre.
Pri stavbe vždy pridávajte celé jedno poschodie tak, aby sa spoje v rohoch „preplátovali“. Poschodia navzájom zbíjajte veľkými stolárskymi klincami a nakoniec záhony vysteľte zvnútra nopovou fóliou. Keď je všetko hotové, môžete ich naplniť zmesou substrátu a ornice.
Vyvýšené záhony z foršní
Vyvýšené záhony môžete postaviť aj z foršní, ktoré sa používajú aj na strešnú konštrukciu. Takisto ich treba najskôr prebrúsiť a natrieť. Ďalší, dodatočný náter urobte po zostrojení záhona celkom na záver. Pevnou súčasťou a zároveň aj neoddeliteľnými oporami sú aj hranoly, ktoré foršne držia v istých rozstupoch tak, aby odolali tlaku zeminy zvnútra.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…