Hit leta sa môže v sekunde stať aj hitom zimy. Obľúbené ovocné kože sa síce fantasticky vyrábajú najmä v lete na slnku, no zima im tiež praje. V lete to je v čase zberu všetkých možných druhov ovocia.
V zime dozrievajú len niektoré menej bežné plody ako hurmikaki či kivi. Ale kto ich nepestuje, môže siahnuť pri výrobe zimnej edície koží aj do svojich tajných zásob! Že nemáte tajné zásoby? Určite sa čosi nájde.
Ovocné kože z mrazeného ovocia
Namrazili ste a nejde to na odbyt? Koláče po Vianociach pečiete po menej a aj tak deti frflú, že z tých ríbezlí sú kyslé? Rozmrazte za misku! Spravíme z nich ovocné kože. Akékoľvek mrazené ovocie môžete na kože použiť. V zime sa dobre kombinuje s jablkami. Stačí malý podiel iného ovocia a budú fantastické farebne aj chuťovo!
Pri používaní jabĺk do ovocných koží sa mi oplatilo ich pred mixovaním krátko obvariť. Je to výnimka, bežne ovocie do koží používame surové. Použijeme trochu vody, napríklad tej, čo stečie z ovocia pri rozmrazovaní a načistené a na malé kocky nakrájané jablká na rýchlo tepelne upravíme, žiadne varenie, len aby jemne zmäkli a pustili šťavu, bude to chvíľka.
Ak treba, rozmrazené ovocie prepasírujeme a celú hmotu dokopy zmixujeme.
Klasicky platí, kto má rád naozaj veľmi sladké, môže ešte pridať kúsok banánu, ale jablká väčšinou spravia dosť hustoty aj sladkosti, takže s banánom už opatrne.
Ovocné kože z domácich ovocných výživ
Mysleli ste si, ako sa bude bábätko v zime zalizovať po domácich výživách a nič? Výborne! Spravte z nich ovocné kože, zrejme zmení názor a s chuťou si dáte aj celá rodina.
Ak máte veľa zásob, môžete vyliať na plech priamo výživu alebo opäť skombinovať s niečím. S rozmrazeným ovocím, s jablkami…
Ja som tušila, že moje bábätko sa na výživy nechytí, tak tie zásoby nemám až také rozsiahle. Na foto vidíme kombináciu slivkovej výživy bez cukru, jablká obvarené v minime vody a ešte som pridala trochu jabĺk z kompótu nasiaknutých škoricou a klinčekmi.
Ovocné kože z džemu
Veľa ste toho narobili a ubúda pomaly? Vyberte nejaký džem na ovocnú kožu. Vhodný nie je úplne každý. Mal by to byť džem robený bez cukru prípadne s výrazne nižšou dávkou cukru ako sú úplne klasické džemy. A mohli by ste takto druhotne spracovať džem, ktorý priveľmi nezhustol, ideálne ostal vyslovene tekutejší.
Možno nejaký čo vás aj sklamal, že nezatuhol pekne. Tiež spojte s nejakým čerstvým ovocím a budete mať o čosi sladšiu kožu ako bežne. Džem sa môže lepiť, najmä ten s cukrom, preto bude lepšie spojiť ho s jablkami tak, aby bolo džemu podstatne menej ako ovocia.
Podobne sa dajú spotrebovať aj kompóty. V týchto prípadoch len nezabudnite, že v tom skrátka je aj iný cukor, nielen ten z ovocia.
Ako v zime sušiť
Možností je viac. So slnkom moc nerátajte, najbežnejšie využijete rúru alebo sušičku ovocia. Sušičky sú rôzne, ak máte špičkovú, čo suší rovnomerne a má ideálny obdĺžnikový tvar, zrejme už sušíte o sto tristo. Pri základných modeloch, ktoré majú v strede dieru, to býva trošku piplačka, treba si nastrihať papier na pečenie, aby zapadol na plát.
Takéto sušičky spravidla sušia nerovnomerne a problém je, že sušia intenzívnejšie v strede a menej smerom ku krajom. Treba na to myslieť a spoznať si špecifiká tej svojej. Najväčšie riziko, ktoré vzniká je, že v strede budú okraje presušené a lámavé a na krajoch ešte lepkavé. Výsledné kože môžete nastrihať do akýchkoľvek tvarov.
U nás ale dlhodobo víťazí klasika, dlhý zatočený slíž, takže aj preto v zime preferujem klasické plechy a sušenie v rúre. Suší sa na cca 40-50 stupňoch vždy s pootvorenými dvierkami. Stačí zasunúť rúčku varechy. Škára je na odparovanie vody zo sušenia, čiže kľúčový proces. Ak máte nastaviteľný teplovzduch, tak sušíme na tomto nastavení. Pokiaľ máte aj vyslovene „sušenie“ ako jednu z možností, tak voľte tú.
Výhoda sušenia v rúre v zime je, že vás netrápi, že z nej sála teplo, v zásade je to na rozdiel od teplých dní, mimoriadne príjemné. Ako bonus, z rúry sa valia vône leta!
Tipy, ktoré sa ešte určite budú hodiť
Na plech pri sušení môžete použiť klasický papier na pečenie alebo niektorú z opakovateľne použiteľných fólií vhodných na pečenie. Ja alternujem so silikónovou.
Musím povedať, že kože na nej sú o poznanie krajšie, keďže sa pri rozlievaní ovocie nezvlní a aj o poznanie lepšie sa z nej sťahujú. Ale pri dobrom vysušení sa naozaj dobre sťahujú aj z papiera na pečenie.
Vždy keď kože presušíte viac, že nejdú dobre stiahnuť, nechajte ich odstáť voľne na vzduchu. Maximálne počas noci. Ráno by mali zísť v pohode. Nasajú jemne vlhko z okolia a zvláčnejú. Následne uskladniť už do vzduchotesnej nádoby. Kože neskladujeme v chladničke. Bežná izbová teplota, prípadne špajza, ale nie chladnička. Nemrazíme. Vydržia bez problémov vyše roka v normálnej teplote v zavretej nádobe bez prístupu vlhka a vzduchu!
Zimná edícia koží prináša väčšinou ovocný mix, ktorý je dosť hustý. Veľa jabĺk, banán či výživy, to všetko je skôr husté ako vodové a riedke. Je to iné ako keď pomixujete čerstvé ovocie počas letnej sezóny. Skúšala som viacero spôsobov ako rovnomerne rozotrieť hustú hmotu na sušenie a musím povedať, že aj s hustejšou má najlepšie výsledky, keď sa hmota od stredu ku krajom rozlieva. Chytíme plech sprava zľava a nakláňame, aby sa rozmiestnil mix ovocia rovnomerne po ploche. Keď nestačí nakláňať, lebo to je tuhé, tak trošku trháme do strán, vtedy sa určite pohne. S citom, aby to zas nevyletelo. Manuálne rozotieranie so špachtličkou nedopadlo až tak pekne, ale vysušilo sa to tiež bez problémov!
Citrusy a kože?
Spomína sa veľa druhov ovocia a citrusy ani nie. Citrusy sú špeciálna kategória, majú tendenciu horknúť a majú špecifickú dužinu. Občas dám kúsok na ozvláštnenie zmesi, ale nie ako nosné ovocie.
Do zimných koží ale rozhodne patria ozvláštnenia ako škorica či mak, ak ľúbite.
Text a foto: Martina Töröková
Zdravím, prosím o radu. Niečo mi lezie na broskyňu, jabloň, slivku a čerešňu. Ma…