Ruže, kráľovné záhrad, sa výborne uplatňujú v rôznych štýloch záhrad. Často ich však trápia rôzne choroby či škodce.
Ruže nepatria k rastlinám, o ktoré sa takmer netreba starať, ale skôr naopak. V ich prípade platí, že za krásu sa platí, a to pozornosťou a troškou práce.
Viete, ktorý typ ruží do konkrétnej záhrady vysadiť? Záhonové a popínavé ruže by nemali chýbať vo vidieckej záhrade, v moderných a mestských záhradách sa výborne uplatnia skôr pôdopokryvné druhy. Symbolom elegancie sú stromčekové ruže.
Kam vysadiť ruže?
Ruže obľubujú slnečné a dobre prevzdušnené stanovište bez príliš silných vetrov. Vyžadujú humóznu a primerane priepustnú pôdu. Zvyčajne dobre tolerujú i suchšie periódy, čiže znášajú i výsadbu v záhradách bez automatickej závlahy. Na zimu im zabezpečíme zimnú prikrývku z pohrabaného lístia a rastlinných zvyškov, ktoré naukladáme na pôdu okolo koreňového krčka do výšky 10 až 20 cm. Ak by v zime prišli väčšie mrazy, aspoň prikrytá časť ruží prezimuje. Na jar túto prikrývku odstránime. Počas sezóny je kľúčové pridávanie hnojiva na ruže, ktoré podporí zdravý rast, odolnosť a početnosť kvetov.
Bez rezu to nepôjde
Ruže vyžadujú jarný hlbší tvarovací a presvetľovací rez, po odkvitnutí potom menej hlboké rezy, ktoré podporia opätovné kvitnutie. Na jeseň im doprajeme ešte jeden rez, kedy odstránime všetky slabé a nevyzreté letorasty.
Popínavé ruže
Uplatnia sa najmä na ružových oblúkoch tvoriacich vstup do záhrady i ako farebný doplnok pergoly. Pripravíme pre ne pokojne i robustnejšiu konštrukciu. Kvety vyrastajú na menších konárikoch, ktoré rastú z tri či štyri metre dlhých šľahúňov z minulých rokov. K opore ich vyväzujeme. Prvé, júnové kvitnutie, je veľmi intenzívne. Po reze sa kvety v menšom počte objavujú znova.
Biely múčny povlak a hrdzavé škvrny
Pohľad na ruže nám môžu narušiť ich choroby. Listom, koncom výhonov a kvetným pukom sa nevyhýba múčnatka, ktorá tvorí biele povlaky ako po posypaní múkou. Poškodené puky zasychajú a nevykvitnú.
Druhou častou chorobou je hrdza, tvoriaca na listoch drobné oranžové, postupne sa zväčšujúce škvrny. Proti obom chorobám dobre zaberá prípravok Folicur AL. Používame ho ako priamy postrek. Účinná látka penetruje do listov, čím zabije hubové vlákna. Zároveň vytvorí na povrchu listov ochranný povlak, čím bráni ďalšiemu napadnutiu chorobou a jej šíreniu.
Folicur® AL
Fungicídny prípravok na priame použitie postrekom k aplikácii bez riedenia určený na ochranu ruží a okrasných a izbových rastlín proti hubovým chorobám. Obsahuje stabilizátory pre dlhodobé a opakované použitie doma i v záhradke. Obsahuje dve účinné látky, preto je ochrana zabezpečená dvomi spôsobmi. Choroba je potlačená priamym pôsobením účinných látok, ktoré prenikajú do listov a následne sa vytvorí ochranný povlak na povrchu listov, čím sa zabráni novému rozvoju choroby.
Folicur® koncentrát
Fungicídny prípravok určený k ochrane ruží proti múčnatke, čiernej škvrnitosti a hrzi, okrasných rastlín proti múčnatke a hrdzám. Dôležitou oblasťou je ochrana krušpánu, čiže buxusu, a to proti škvrnitosti listov a cylindrokladiové škvrnitosti listov. Prípravok má preventívny a tiež čiastočne kuratívny (liečebný) účinok.
Ruže v záhonoch
Existuje veľký počet odrôd záhonových ruží. Viac či menej voňavé kvety vyrastajú zo stonky jednotlivo alebo vo väčšom množstve. Na záhon ich zvyčajne vysádzame v pravidelných odstupoch a podsadíme rôznymi nízko rastúcimi trvalkami alebo letničkami. Spolu vytvoria krásny záhon kvitnúci „v dvoch poschodiach“. Miesto pre ruže v rámci záhona vyberieme tak, aby sme k nim mali, kvôli údržbe, dobrý prístup ideálne z dvoch strán a vyhli sa tak pošliapaniu ostatných rastlín.
Ružový záhon s podsadbou jahôd
Ak plánujeme okrasnú záhradu spojenú s úžitkovou, potom môžeme pod ruže vysadiť aj jahody. Jahody netrpia múčnatkou ani hrdzou, no v daždivých rokoch plody niekedy napáda pleseň sivá. Aby sme zachovali zdravie a krásu porastu, jahody čo najskôr po napadnutí ošetríme, napríklad prípravkom Teldor 500 SC.
Ruže sú vystavené i napadnutiam žravých a cicavých škodcov. Snáď najčastejším škodcom sú vošky, ktoré môžeme na začiatku, keď sa na rastline nachádzajú len v malom množstve, odstraňovať mechanicky, teda ručne. Ak to nezaberá, vhodným prípravkom je Decis Protech Okrasné rastliny.
Zdroj: www.bayergarden.sk
Dobrý večer,môžem kombinovať popínavým ruže so živým plotom s cyprustekov?…