Zakrpatené formy ovocia sú v ostatných rokoch čoraz populárnejšie. Vďaka svojej nenáročnosti na priestor umožňujú pestovanie ovocných druhov aj ľuďom, ktorí vlastnú záhradu nemajú. Dokonale im totiž stačí malý kúsok balkóna či terasy.
Pracovný postup
1. SUBSTRÁT
Záhradnú zeminu odľahčíme riečnym pieskom alebo zakúpeným substrátom. Nezabúdame na prídavok hnojiva, ktoré zabezpečí bezproblémový rast.
2. NÁDOBA
Výsadbová nádoba by mala byť dostatočne veľká. Na jej dno dáme drenážnu vrstvu z kameňov, ktoré môžeme prekryť vrstvou nalámaných konárikov.
3. VODA
Deň pred samotnou výsadbou sme sadenicu namočili do vedra s vodou, aby sa pomocou koreňov dostatočne nasala vodou.
4. KORENE
Korene pred výsadbou jemne skrátime ostrými nožnicami, čím dokonale oživíme cievy, ktorými budú čerpať vodu. Všetky poškodené korienky odstránime.
5. DNO NÁDOBY
Na dno výsadbovej nádoby nasypeme vrstvu namiešanej zeminy. Tá bude tvoriť základ výsadby.
6. SUBSTRÁT
Na takto vytvorený základ položíme výpestok a korene opatrne zasýpame zo všetkých strán zeminou. Tú ku koreňom pritláčame, aby k nim priľnula.
7. NAPLNENIE
Zeminou postupne naplníme asi 2/3 nádoby. Opäť ju dôkladne utlačíme a doplníme ďalšiu.
8. ZÁLIEVKA
V tejto fáze nasleduje zálievka. Tá by mala byť výdatná, vďaka nej by mala zemina jemne klesnúť a najmä dokonale priľnúť ku koreňom.
9. REZ
Aby sme zabezpečili ujatie a položili základy pre tvorbu dobre položenej koruny, je potrebné nadzemnú časť dôkladne skrátiť povýsadbovým rezom.
10. RADIKÁLNY REZ
Silnejšie výhony skrátime radikálne, čo vedie k rozkonáreniu. Odrezaním väčšej časti výhonov upravíme tiež pomer medzi koreňom a korunkou.
11. KÔRA
Povrch nádoby na záver zasypeme drvenou kôrou. Tá zabraňuje vyplavovaniu zeminy pri zálievke a zvýšenému výparu vody z nádoby.
Dobré rady
Zakrpatené odrody
Ide o špeciálne vyšľachtené odrody, ktorých zvláštnosťou je, že vytvárajú krátke internódiá. To sa prejavuje silou a intenzitou ich rastu. Tvoria preto zväčša malé kompaktné korunky pôsobiace veľmi esteticky. Estetickému efektu napomáha tiež skutočnosť, že niektoré odrody zakrpateného rastu sa môžu popýšiť purpurovo sfarbenými listami alebo očarujúcimi kvetmi.
Čo môže byť zakrpatené
Doslova celé spektrum ovocných druhov. Každoročne sa v záhradných centrách zakrpatené odrody jabloní a hrušiek, no ešte populárnejšie sú druhy kôstkového ovocia. Z nich nájdeme najširší sortiment medzi broskyňami a nektarinkami, bezproblémovo však dnes už natrafíme i na slivku, višňu či marhuľu. Zakrpatené formy nie sú v prípade drobného ovocia, ktoré sa beztak pestuje v nádobách bezproblémovo.
Pestovanie
Špecifikom pestovania v nádobe je skutočnosť, že rastliny nie sú pevne spojené s pôdou, ako je to v prípade štandardne pestovaných stromov. Stromčeky v nádobách sú tak odkázané iba na vodu a živiny, ktoré im dodávame. Vhodné je preto vybudovať im systém zásobného zavlažovania, napríklad pomocou zapustenej plastovej fľaše.
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…