Ani v letných mesiacoch nepoľavujeme v starostlivosti o záhradu. Kvitnúcim rastlinám doprajeme dostatok živín, dopĺňame voľné hriadky a nezabúdame na ovocné dreviny.
Staráme sa o rozkvitnutú záhradu
Začiatok leta využime na výsadbu nových trvaliek, ktoré sú okrasné kvetom alebo listami, a tiež aj ruží s koreňovým balom. Vyberme si na to dni, keď je zamračené alebo dni, keď sú po plánovanej výsadbe avizované zrážky.
Nezabúdajme ani na trvalky, ktoré sme si vysadili na jar a priebežne ich zavlažujeme. Vlahu doprajme aj vysadeným letničkám, drevinám, trávam a ďalším rastlinám. Vyšším druhom okrasných rastlín, napríklad okrasným slnečniciam, krasuľkám či georgínam, doprajme pevné opory, aby sa počas letnej búrky nezlomili.
Letničkám, či už na záhonoch, alebo v kvetináčoch, priebežne odstraňujme odkvitnuté kvety a snažme sa ich aj pravidelne prihnojovať. Podporíme tým tvorbu kvetov. Ak pestujeme vistériu, nezabudnime na jej letný rez. Nasledujúcu jar sa nám táto popínavka odmení peknými kvetmi.
Ošetrujeme hortenzie
Už od začiatku leta im zabezpečujme dostatok vlahy. Ulahodí im hlavne dažďová alebo studničná odstáta voda. Hortenzie sa osvedčuje zavlažovať menej často, no výdatnejšie. Na zavlažovanie myslime hlavne pri novovysadených jedincoch. Zavlažujeme priamo ku koreňom, nie na listy či súkvetia, ideálne ráno.
Hortenzie sú náročné aj na prísun živín. Ak sme ich nehnojili na jar, dávku hnojiva im poskytnime začiatkom leta. K jednotlivým kríkom sa vyplatí rozhodiť aj kompost, ocenia tiež nástielku z jemne drevenej kôry. Aj tú, rovnako ako hnojivo, môžeme doplniť aj počas leta, ideálne aspoň vo výške 5 cm.
Upravujeme dreviny
Na začiatku leta si nájdime čas aj na úpravu a ošetrenie okrasných drevín. Okrem nevyhnutného rezu živých plotov z opadavých listnáčov myslime aj na tvarovanie jedincov, ktoré pestujeme v určitých formách. Režeme vždy len v dňoch, keď je zamračené. Po reze ošetrené dreviny dôkladne zavlažíme, vhodné je aj prihnojenie.
- Orgován zažiari na jar, keď kvitne, v lete zasa zapôsobí hustým olistením. Začiatkom leta nezabudnime z kríkov vystrihať zvyšky suchých súkvetí.
- Kry kvitnúce na jar je vhodné každoročne po odkvitnutí upraviť rezom. Ideálny je na to jún alebo začiatok júla. Každý druh má na rez iné požiadavky.
- Stromčeky s guľovitou korunkou, ktoré sme si vypestovali z opadavých listnáčov, alebo sme ich tvarované kúpili, vyžadujú skrátenie najdlhších výhonkov.
Šetríme peniaze
Pomocou polovyzretých odrezkov, teda takých, ktoré už nie sú úplne mäkké, ale zatiaľ ešte nie sú tvrdšie, si v júli môžeme rozmnožiť budleju, hortenzie, pajazmín, zlatovku či vajgelu. Týmto spôsobom získame nové rastliny prakticky zadarmo.
Zberáme cesnak
Keď začnú žltnúť spodné listy a nadzemná časť cesnaku z jesennej výsadby poliehať, je treba cibule cesnaku vybrať z pôdy. Snažme sa vystihnúť správny čas, pretože prezreté cesnakové cibule sú menej kvalitné a horšie sa skladujú.
Najskôr jednotlivé rastliny opatrne podryjeme a hneď nato ich vyberieme z pôdy. Zeminu z povrchu cibúľ odstraňujeme ručne, cesnakové cibule sú náchylnejšie na poškodenie. Vyberanie si naplánujeme na slnečné dni, pozberaný cesnak necháme asi tri dni ležať nariedko rozložený na záhone.
Využijeme voľné hriadky
Začiatok júla využime na výsev ďalšej várky kríčkovej fazule. Okrem nej si môžeme vysiať aj listové a ľadové šaláty, cviklu, mrkvu na jesenný zber a tiež osivo čínskej alebo pekinskej kapusty. Pri týchto dvoch hlúbovinách však uprednostnime výsevný termín v druhej polovici júla.
Začiatkom júla môžeme ešte vysadiť aj predpestované priesady hlúbovín, predovšetkým neskorého karfiolu, kelu alebo kapusty. Nezabudnime si tiež rozsadiť mladé rastliny zimného póru.
Na voľných hriadkach si založme aj porast druhej várky zemiakov, úrodu budeme mať k dispozícii na jeseň. Poslúžia na to prázdne hriadky po zbere skorej zeleniny.
Podporíme kvalitu vypestovanej zeleniny
Pomôžu nám niektoré menšie, no užitočné zásahy. Okrem zavlažovania, prihnojovania a kontroly výskytu chorôb a škodcov je to napríklad prihŕňanie a odhŕňanie zeminy. Platí to napríklad pre pór s dlhšou bielou časťou. Dosiahnuť sa nám ju podarí vtedy, ak budeme k rastlinám priebežne nahŕňať zeminu. Podobne prihŕňame pôdu aj k rastlinám kríčkovej fazule.
Kým k rastlinám póru či fazule zeminu prihŕňame, od buliev zeleru ju, naopak, odhŕňame. Z rastlín zeleru priebežne tiež odstraňujeme suché alebo choré listy, zelené ponecháme. Pôdu okolo rastlín kypríme a dbáme na pravidelnosť letnej doplnkovej závlahy a prihnojovanie hnojivom na zeleninu s obsahom mikroelementov.
Presvetlíme maliny
Po prvej úrode odstráňme z malinového porastu všetky výhonky, z ktorých sme obrali plody, a zároveň aj tie najslabšie. Rastliny hneď nato prihnojme kvalitným hnojivom na bobuľové ovocie. Pri opakovane rodiacich malinách dávka živín podporí ďalšiu úrodu, pri ostatných odrodách zasa tú budúcoročnú.
Maliny priebežne zavlažujme, pôdu zakryjeme hrubšou nástielkou z kompostu. Vďaka tejto vrstve zostane v pôde dlhšie vlaha a burina nebude mať šancu sa rozrastať. Vyrastenú burinu likvidujeme z maliniska vždy len ručne. Rastliny neokopávame, pretože majú plytký koreňový systém a mohli by sme ho ľahko poškodiť.
Striháme ríbezle
Po zbere úrody si nájdime čas a doprajme ríbezľovým kríkom oživujúci zásah. Tieto ovocné rastliny rodia najviac na dvoj- až trojročných výhonkoch. Tie najstaršie preto vždy po zbere plodov odstráňme a najlepšie čo najbližšie k pôde.
Krík sa týmto zásahom prevzdušní a zároveň tým uvoľníme miesto pre nové výhonky. Z nich nechajme vždy len tri až štyri najsilnejšie. Ošetrené ríbezľové kríky výdatne zavlažme a prihnojme hnojivom pre bobuľové ovocie. Priebežne počas sezóny okolo kríkov kyprime pôdu.
Podoprieme stromy
Ovocné stromy, ktoré sú obsypané dozrievajúcimi plodmi, musíme včas kvalitne podoprieť. Ideálne, kým sú plody ešte malé. Inak hrozí, že sa počas veternejších dní alebo silnejšej letnej búrky konáre s plodmi zlomia. Navyše, pri silnejšom vetre sa môžu plody navzájom pootĺkať a poškodiť.
Náchylné na zlomenie bývajú najmä stromy ringlôt, sliviek, broskýň, hrušiek, ale aj višní. Použiť môžeme dlhé a pevné palice s vidlicou v hornej časti v tvare písmena V. Alebo využijeme pevné a širšie drevené laty, pričom do hornej časti zatlčieme dva klince do tvaru písmena V (prípadne tento tvar vypílime) a dolnú časť zašpicatíme, aby sa ľahko zapichla do pôdy.
Na čo ešte nezabudnúť
- Zavlažujeme ovocné stromy a kry, ktoré sú obsypané plodmi. K najnáročnejším druhom na vlahu patria broskyne.
- Odstránime veľmi slabé výhonky černíc a tie najpevnejšie vyviazať k opore. Bočné výhonky skracujeme asi na tri listy.
- Výhonky aktinídie (kivi) skrátime za piatym listom od posledného plodu. Zahusťujúce výhony odstrániť na konárový krúžok.
- Začiatkom júla prihnojíme ovocné stromy. Hnojivo zapracujme do pôdy približne po obvode koruny, teda nie tesne ku kmeňu.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…