Záhrada verzus balkón: Vyberáme nové rastliny

Kúpa nových sadeníc a ich výsadba do črepníka či do záhona zaháji záhradkársku sezónu. Popasujte sa s výberom rastlín a vytvorte si dokonalý záhon s konvalinkou, kamzičníkom či sakurou. Alebo sa pustite do výsadby na balkón.

Záhrada verzus balkón: Vyberáme nové rastliny

Voňavá konvalinka

Nenáročná rastlina, rýchlo sa rozširuje a za niekoľko rokov dokáže vytvoriť súvislý jarný zelený koberec. Konvalinku môžeme pestovať v záhone na tienistom stanovišti pod kríkom alebo stromom. Trs vysádzame v septembri alebo začiatkom októbra. Druhým vhodným obdobím je február alebo marec. Na jar po odkvitnutí postačí raz ročne pridať k rastlinám trocha kompostu. Konvalinky kvitnú veľmi krátko v priebehu mája, 15 až 20 dní. Voľne rastúce trsy potrebujú až 7 rokov života, aby začali kvitnúť. Po 9 rokoch túto schopnosť postupne strácajú, až na záhone ostávajú len listy a rastlina už vôbec nekvitne. Kvety s výraznou vôňou majú bielu farbu, ale niekedy sú sfarbené dožlta.

Konvalinka

Vedeli ste, že… 

… konvalinka je chránenou rastlinou, ktorá uprednostňuje kyslé a kypré pôdy, ale často rastie aj na pôdach vápnitých?
… celá rastlina je jedovatá? Pozor aj na vodu z vázy, kde boli predtým kvety.

Okrasná čerešňa

Poznáme ju aj pod názvom japonská čerešňa – sakura. Darí sa jej v neutrálnych až mierne kyslých pôdach. Okrasná čerešňa potrebuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu. Veľmi dobre sa jej darí, ak pod ňu nasypeme mulčovaciu kôru. Pestovať ju môžeme ako solitér v trávniku. Je plne mrazuvzdorná a znesie teploty až do –25 °C. Rez robíme po odkvitnutí alebo na konci zimy. Pri výsadbách v záhrade ju kombinujeme s rododendronmi a azalkami. Kvitne spoľahlivo každý rok, preto je veľmi obľúbenou drevinou.

Japonská čerešňa

Vedeli ste, že…

… previsnutá plnokvetá sakura je ideálna voľba do výsadieb do menších záhrad?
… sakurové stromy majú len zakrpatené plody bez poriadnej dužiny? Nedajú sa použiť do žiadnej bublaniny či kysnutého koláča, ani na vytvorenie čerešňovej príchute.

Šarmantný orlíček

Je to trvalka vysoká 0,5 až 1 m, s ozdobnými kvetmi a listami. Kališné lístky bývajú výrazne sfarbené a korunné lupienky vzadu lievikovito pretiahnuté do tvaru ostrohy či orlieho zobáka, podľa čoho sú aj pomenované. Farba kvetu je rôzna. Využitím orlíčka v záhradníckych úpravách dosiahneme vyváženosť, harmóniu a vzhľad vidieckej záhrady. Na záhony ho kombinujeme s čemericou, lupínou, funkiou a náprstníkom. Môžeme ho aj rezať do váz.

Orlíček

Vedeli ste, že…

… orlíček začína kvitnúť až na druhý rok po sejbe, a to koncom mája, a kvitne až do júla?
… kvitnutie si môžeme predĺžiť, ak opatrne odštipneme už odkvitnuté kvety?

Nežná sedmokráska

Plnokvetá sedmokráska dotvára dokonalý vzhľad črepníkovým výsadbám. Nízka rastlinka so sýtozelenými listami usporiadanými do prízemnej ružice pôvodne pochádza z Európy a Malej Ázie. Ak jej doprajeme slnečné alebo polotienisté stanovište, odvďačí sa nám pôvabnými kvetmi od bielej až po sýtoružovú farbu. Kvitne od marca do októbra. Je medonosná. Na pôdu nie je náročná, vyhovuje jej priepustný substrát. Vysádzame ju do nádob, ale svoje miesto si nájde aj na záhonoch. Nové sadenice už s pukmi môžeme do výsadieb kúpiť aj v záhradníckych centrách.

Sedmokráska

Vedeli ste, že…

…. sedmokráska obyčajná má liečivé účinky, ktoré sú známe už od stredoveku? Používali ju predovšetkým pri liečení ťažko sa hojacich rán.
… čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát?

Oslnivý kamzičník

Kamzičník východný je pomaly rastúca trvalka s pomerne veľkými, srdcovitými listami, ktoré sú na okrajoch výrazne zubaté. Na dlhých tenkých stonkách sa od apríla do mája vytvárajú žiarivo žlté kvety. Vysádzame ho na slnečné až polotienisté stanovište. Vyžaduje vlhkú, priepustnú a úrodnú pôdu, znesie však aj piesočnaté pôdy. Mrazuvzdorný je do –34 °C. Počas kvitnutia je vhodné odstraňovať suché kvety, čím podporíme dlhšie kvitnutie a zabránime vysiľovaniu rastliny. Môžeme ho vysadiť aj do skaliek, na okraj záhona, do črepníka, ale aj pod stromy.

Kamzičník

Vedeli ste, že…

… po troch rokoch je potrebné rastlinu rozdeliť a rozsadiť? Vysádzame 10 až 12 rastlín na 1 m2.
… priťahuje množstvo včiel a jeho peľ patrí medzi prvú potravu tohto užitočného hmyzu?

Okrasná prvosienka

Životaschopnosť prvosienky zabezpečíme už správnym výberom pri nákupe. Rastlinky by nemali byť povädnuté a listy zoschnuté, prípadne poznačené škvrnami. Primulky sú jednoročné rastliny, preto si na jar zaopatríme vždy nové sadeničky, prípadne si ich namnožíme zo semien, ktoré treba vysiať v máji do zmesi z rašeliny a piesku. Vyklíčiť ich necháme na teplom mieste v tieni, trvá to približne 2 týždne. Sadeničky môžeme potom zasadiť do črepníkov alebo do záhradného záhona.

Prvosienka

Vedeli ste, že…

… primulky majú rady svetlo, ale nie priame slnko, na ktorom listy rýchlo vädnú a schnú?
… prvosienka dostala meno z latinského primus – prvý a ver – jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety?

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku