Večná téma a často až neriešiteľný problém. Na svahu je sťažený pohyb, neraz sa pôda dokonca po výdatných dažďoch zosúva alebo sa jednoducho príkry svah ťažko udržiava. Nehovoriac o tom, že neprístupný svah uberá z využiteľnej plochy záhrady.
Samozrejme, riešenie každého svahu závisí od jeho sklonu a veľkosti plochy i od výšky, respektíve prevýšenia. Nehovoriac o tom, že do plánovania musíme zahrnúť aj účel, na aký chceme svah využiť. Vždy sa však dá nájsť optimálna cesta a aj na pôvodne neobhospodarovanom svahu môžeme s úspechom pestovať zeleninu, spevniť ho pestrou skalkou či zabrániť erózii pôdy terasovaním.
Možností je veľa a často je skvelým riešením aj kombinácia viacerých z nich. Ak máme napríklad príkry svah pod domom, pri päte ktorého je ďalšia úroveň pozemku s príjazdovou cestou a musíme zachovať celú plochu spodnej úrovne, svah spevníme pri jeho päte svahovými tvárnicami, z ktorých môžeme bezpečne vystavať takmer kolmý múrik. Ďalšiu časť svahu tak môžeme modelovať s menej príkrym sklonom a vysadiť nízke kry, ktoré sa rozrastú do plochy. Celkom hore (pri dome) môžeme vymodelovať úzky vodorovný pás, po ktorom sa bude dať prejsť.
Alebo môžeme pri veľkom svahu využiť drevené nízke zábrany podobné tým, aké sa používajú na horských masívoch proti zosuvu pôdy, a skombinujeme ich s nízkymi kamennými múrikmi.
Prevýšenie pri dome
Najmenší problém je s terénnou vlnou, ktorú kopíruje aj budova a všetky spevnené plochy. Terénnu vlnu chodník prekonáva schodmi, a ak nie je prevýšenie veľké, popri schodoch môžeme terénnu vlnu spevniť múrikom z plochých kameňov, ktoré kladieme na seba bez spojivového materiálu.
Výhodou je, ak sú ploché kamene čo najväčšie a, samozrejme, využívame ich najväčšiu plochu, ktorou ich kladieme na seba, aby bola stabilita múrika čo najväčšia. Nezabúdame na preväzovanie a aspoň mierny záklon, aby sme ťažisko múrika presunuli do svahu. Takýmto spôsobom môžeme prekonať výškový rozdiel aj 2 m bez toho, aby sme použili betón. Ako materiál sú ideálne „šľapáky“ z andezitu, vápenca či bridlice.
Nízka stena
Ak máme prudký, ale nízky svah hneď pri spevnenej ploche, celkom jednoducho ho môžeme spevniť pekným pohľadovým lomovým kameňom, napríklad vápencom. Používame veľké bloky, ktoré majú aspoň 3 hrany rovné a aspoň 2 plochy rovné. Preväzujeme ich podobne ako tehly a zachováme aspoň minimálny záklon. Okrem toho, v každom rade (na striedačku nad sebou) „utopíme“ kameň vo svahu tak, že využijeme ako pohľadovú časť „čelo“ kamenného bloku a celú dĺžku bloku zapustíme do svahu. Stena tak získa kotvy vo viacerých úrovniach, výrazne tak posliníme stabilitu a zabránime zosuvu kameňa.
Mierny svah na veľkej ploche
Ak je na konci záhrady svah, ktorý sa náročne kosí, ale neplánujeme ho produkčne využívať, môžeme zrealizovať riešenie, ktoré nás zbaví pravidelného náročného kosenia, a pritom svah bude aj dobre vyzerať. Ak to terén dovoľuje, skon svahu zmiernime terénnymi úpravami – teda uberieme zvrchu a dosypeme do spodnej polovice.
Na takto upravený svah potom natiahneme geotextíliu, ktorú v niekoľkých radoch nad sebou uchytíme obrubníkom na záhony. Do textílie vyrežeme kríže, do ktorých zasadíme trvalky alebo druhy spevňujúce koreňmi svah – napríklad imelovník alebo plazivé borievky. Nakoniec to nastelieme kamennou drvinou, ktorá je stála, netreba ju dopĺňať, nerozfúka ju vietor a nebude sa zosúvať.
Svah nad domom
Ak máme pozemok, kde dom stojí na najnižšom bode a nad ním sa vypína svah, sú terasovanie a kvalitná drenáž doslova jediným a spoľahlivým riešením. Aby toto riešenie stopercentne fungovalo, terasy by mali byť čo najširšie. Čiže nemali by sme nechať veľký priestor pri dome a na úkor neho potom svah ešte viac spríkriť. Naopak, doprajeme si celkom malú, komornú terasku pri dome a potom spravíme veľkorysé terasy tak, aby na spodnej mohol byť trávnik a priestor na hry s deťmi a na tej druhej ovocné druhy, hriadky na zeleninu a izolačná zeleň. Prechody medzi terasami môžu byť pritom ako obrovské skalky s horským chodníkom z veľkých kamenných blokov.
Medzi domom a spevnenou plochou
Je celkom jedno, či riešime svah, kde dom je dole a hore spevnená plocha alebo naopak. V oboch prípadoch musíme spevniť svah tak, že nezmeníme jeho pôdorys a v oboch prípadoch musíme pri päte svahu vybudovať drenáž na odtečenie prebytočnej vody. Každopádne však aspoň v strednej časti získame miernejší sklon svahu tým, že jeho pätu do výšky minimálne 1 m vybudujeme takmer kolmo do výšky. Použijeme svahové tvárnice, ktoré sú stabilné riešenie, navyše do nich možno sadiť aj skalničky, takže úprava svahu má aj svoju estetiku. Dôkladný základ z makadamového lôžka, v ktorom môžeme umiestniť drenážnu rúrku, je zároveň nevyhnutnou drenážou, chrániacou spevnenú plochu pred vodou z prívalových dažďov.
Veľký svah nad spevnenou plochou
Na veľkú plochu relatívne príkreho svahu pomôže kombinácia 3 riešení. Predovšetkým terasovanie, teda vytvorenie niekoľkých úzkych terás podľa vrstevníc. Tie treba vystužiť a tu sú vhodné múriky z kameňa ukladaného nasucho a zároveň drevené preklady, ktoré zabránia zosúvaniu pôdy. Pomôže aj rozumne koncipovaná výsadba – do spodných etáží sadíme veľké kry, ktoré vyžadujú najviac vody a zároveň majú najsilnejšie sa rozrastajúci koreňový systém, vyššie sadíme trvalky, ktoré nenarušia stabilitu svahu, a vždyzelené druhy s kompaktným koreňovým systémom, ktoré pôsobia ako bodové kotvy svahu.
Všeobecné zásady
Do výšky vyše 1,5 m môžeme prevýšenie terénu pokojne vyriešiť pomocou múrika z kameňa ukladaného bez spojivového materiálu. Musíme však dodržať niekoľko zásad.
- Predovšetkým kameň preväzujeme, ako keď murujeme múr z tehál.
- Zachovávame vždy mierny záklon tak, aby ťažisko múrika „padalo“ dovnútra stavby a múrik sa tak opieral o svah.
- A do tretice – v každom rade (na striedačku v radoch nad sebou) kamenné bloky „utopíme“ do svahu. Teda celou dĺžkou kameň uložíme kolmo na povrch múrika a pohľadovo využijeme len jeho malú časť. Celý múrik však takto dokonale ukotvíme do svahu.
Text: Martin Čurda
Ilustrácie: Miroslav Šteiner, archív
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, prosím o radu, čo vysadiť na slnečný svah /šikmý násyp pod betónovým…