Záhradkár v decembri alebo Zoznam úloh na zimné obdobie

„Čert nikdy nespí. “ Presne toto porekadlo platí aj pre záhradu v zimnom období. Navonok sa môže zdať, že keď vyberieme zo zeme posledný kus zeleniny a počkáme, kým všetko pokryje snehová prikrývka, nemusíme sa už o nič starať.

Záhradkár v decembri alebo Zoznam úloh na zimné obdobie

Oddych záhradkárovi síce počas zimy veľmi prospeje, no práve zimné obdobie je ideálne na plánovanie, zhodnotenie súčasného stavu a návrhy na zlepšenie všetkého, čo nám pomôže v nasledujúcej záhradkárskej sezóne napríklad získať bohatšiu úrodu, krajšiu a praktickejšiu záhradu alebo pri rôznych vylepšeniach.

Decembrové práce v záhrade sa veľmi odlišujú v závislosti od toho, v ktorej časti a v akej nadmorskej výške sa vaša záhrada nachádza. Tieto rozdiely sú naozaj dosť viditeľné. Pre mnohých záhradkárov zo severnejších oblastí nie sú práce v chladnom decembri už vôbec aktuálne. Iní záhradkári z južnejších oblastí neotáľajú, čakajú na chladné dni spolu s poslednou jesennou vypestovanou zeleninou a čaká ich ešte niekoľko činností, kým začnú silné mrazy.

Ale aj keď je vaša záhrada už pokrytá snehom, stále existujú záhradné úlohy, ktorých sa správny záhradkár nikdy nevzdá.

Záhrada v zime

Zhodnotenie a plánovanie


Pozitívna správa je, že zima je skvelý čas na vyhodnotenie efektivity vašej záhrady. Môžete jasne vidieť rozmiestnenie a veľkosť jednotlivých záhonov, drobné zmeny v podobe rastu kríkov, trvaliek alebo stromov. Ak je pre vás výhľad na záhradu menej inšpirujúci alebo ju v zime ani nevnímate, pretože v nej nie je nič, čo by stálo za pohľad, mali by ste si urobiť niekoľko poznámok, aby ste do nej pridali niečo, z čoho sa môžete tešiť aj počas zimného obdobia. Reč je napríklad o spojení prvkov okrasnej a úžitkovej záhrady, o realizovaní záhradného jazierka, výsadbe vždyzelených rastlín alebo o zmenách štruktúry celej záhrady alebo napríklad aj o doplnení pergoly, záhradného sedenia a mnohého iného.

Záhrada v zime

Všeobecná starostlivosť o záhradu v decembri

Pozrite sa, čo by ste mohli urobiť v decembrovej záhrade skôr, než vás prekvapia pomaly sa blížiace mrazivé dni:

  • Pohrabte ešte posledné opadané listy zo stromov a pripravte z nich podstielku k ružiam či rastlinám chúlostivým na mráz alebo ho využite na kompost.
  • Nezabudnite na vyčistenie náradia, jeho naostrenie, namazanie, výmenu a tiež uloženie.
  • Aj skleník, parenisko a fóliovník si zaslúžia ochranu pred mrazom a teplotnými zmenami. Drevo ešte ošetrite olejovými ochrannými nátermi alebo farbami.
  • Dokončite zazimovanie jazierok.
  • Zasaďte cibuľky narcisov, hyacintov a amaryllisu, aby kvitli hneď na jar a rozžiarili vašu záhradu ako prvé.
  • Pridajte do úžitkových záhonov organický kompost.
  • Kompost zakryte, aby doň priveľmi nepršalo alebo nesnežilo a nevyplavovalo z neho živiny.
  • Udržujte pod kontrolou burinu. Po vybratí rastlín je lepšie vidieť každú burinu. Nenechajte ju vysemeniť sa na záhony.
  • Zalievajte rastliny, ktoré v záhrade zostali, až kým pôda nezamrzne.
  • Venujte osobitnú pozornosť všetkému, čo ste vysadili koncom sezóny. Skontrolujte poriadne zakorenenie.

Mladý stromček obalený textíliou, ochrana pred zimou

  • Pokračujte v zbere zeleniny, ako sú ružičkový kel a mrkva, ktorá dokáže zvládnuť mráz.
    • Zostrihajte a zviažte niektoré druhy vysokých tráv pomocou špagátu tak, aby im ťažký sneh a vietor neublížili.
  • Upracte zvyšky lístia a konárov a zo záhrady odstráňte všetko choré alebo zamorené lístie.
    • Chráňte kôru mladých stromov pred poškodením zverou obalením spodnej časti kmeňa drôteným pletivom.
  • Používajte vápno ako ochranu kmeňov stromov pred škodcami a ako dezinfekciu.
  • Vypustite zavlažovací systém a uskladnite hadice.
  • V pivniciach a komorách nezabúdajte na pravidelnú kontrolu uskladnenej zeleniny a ovocia.
  • Rozplánujte si sadenie všetkých priesad a sadeníc, vyskúšajte aj nové druhy semienok, naštudujte si všetky potrebné informácie o nových druhoch zeleniny, ovocia alebo o iných rastlinách, po ktorých túžite.

Ak plánujete kúpu živého vianočného stromčeka s úmyslom vysadiť ho po sviatkoch do záhrady, vykopte si jamu skôr, ako zem úplne zamrzne. Nezabudnite tiež vyrýľovanú pôdu zakryť, aby príliš nezamrzla a mohli ste ju vrátiť späť do jamy pri zahrabávaní stromčeka.

Vtáčia búdka

Dajte si pozor na výstrahy pred mrazom. Chráňte rastliny pomocou tkaných textílií. Predovšetkým ide o črepníkové rastliny, ktoré zimujú na terase alebo na balkóne.

A nezabudnite na oživenie záhrady v zime všadeprítomným vtáctvom. Zapojte fantáziu a vyrobte si originálne kŕmidlá pre vtáky. Okrem rozruchu a divadla pri ich sledovaní sa môžete potom vďaka nim zbaviť drobných škodcov – rôzneho neželaného hmyzu.

Zimná starostlivosť o izbové rastliny

Okrem záhrady myslite aj na kvety v domácnosti. Skontrolujte, či vaše izbové rastliny prijímajú dostatok vody, vlhkosti a či dostatočne cirkuluje vzduch.

Izbové rastliny na okne, sneh
Hoci mnoho izbových rastlín neprejde počas zimy takmer žiadnou veľkou zmenou, sledujte prípadné nežiaduce príznaky. Napríklad nedostatok svetla sa môže prejaviť žltnutím listov a stoniek. V takom prípade presuňte rastliny na svetlejšie miesta.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie