Základy pestovania hrášku: Prečo ho mať v záhrade, ako na skladovanie a výber odrôd?

Vďaka nenáročnému pestovaniu je hrášok obľúbený aj u menej skúsených pestovateľov. Viete, kedy je správny čas na jeho výsev, zber a koľko vydrží čerstvý v chladničke?

Pestovanie hrášku v záhrade
Foto: iStock

Hrach siaty dreňový (Pisum sativum) pestujeme najmä kvôli krehkým, sladkastým semenám, ktoré v mladom čerstvom stave konzumujeme priamo zo strukov. Semená neskôr tvrdnú a strácajú sladkosť. V tejto fáze sú ideálne na kuchynské spracovanie, mrazenie či zaváranie.

Ak hrach necháme celkom dozrieť, semená v strukoch stvrdnú. Struky potom oberáme suché, semená vylúpeme. Po vyčistení, vysušení a približne 24 až 48 hodinách v mrazničke ho skladujeme vo vreckách alebo v sklenených pohároch v tmavej špajze. Okrem využitia v kuchyni ho na jar môžeme použiť na výsev.

Výživová hodnota hrachu

Kým čerstvo zozbieraný hrášok obsahuje veľa vody a vitamínov, po usušení klesá nielen obsah vody, ale aj vitamínov. Na druhej strane sa zvyšuje obsah minerálov. Energetická hodnota hrachu presahuje 95 kcal.

Čerstvý hrášok je bohatý na vitamíny C, A, K a vitamíny skupiny B. Obsahuje množstvo bielkovín, kyselinu listovú, železo, draslík a vápnik. Podporuje imunitu a trávenie.

Ako ho pestovať

Hrach vysievame do skleníka, ako aj voľne na záhon do hĺbky okolo piatich centimetrov. Semená môžeme vopred naklíčiť na vlhkej vate alebo gáze, čím výrazne urýchlime rast vňate. Výsev je ideálny skoro na jar, niektoré odrody sa dajú vysiať aj v máji a júni.

U nás sa najčastejšie pestuje hrach dreňový a cukrový. Dreňový sa pestuje na zber čerstvého zeleného semena, pri cukrovom hrášku nás zaujímajú mladé struky. Obom skupinám vyhovuje slnečné alebo len mierne pritienené stanovište s dobre priepustnou hlinitou pôdou.

Hrach neznáša organické hnojenie, ide o plodinu druhej a tretej trate, ktorá sa pestuje po zemiakoch alebo inej zelenine. Pri dlhodobom suchu je nutné zalievať. Odrody vyššie ako jeden meter je vhodné vysievať k opore, nižšie odrody to zvládnu bez opory.

Pestovanie dreňového hrachu

Výsev: skleník – január až február, záhon – marec až jún
Zber: máj – august
Rozstupy: 20 – 30 cm x 5 – 8 cm

Kedy zbierať semená

Hrach dreňový sa zberá v čase „zelenej“ zrelosti, teda obvykle v júli alebo auguste v čase, keď sú semená stále sýtozelené, ale už plne narastené.

Zberať ho môžeme aj po úplnom dozretí. Scvrknuté a chuťovo horkasté semienka však slúžia skôr na výsev v ďalšom roku. Zber hrášku si môžete predĺžiť až o jeden mesiac. Semená stačí vysievať s týždenným rozstupom.

Zber plodov hrachu
Foto: iStock

Ako skladovať čerstvý hrášok

Čerstvý hrášok sa dá uchovať približne desať dní v igelitovom vrecku v chladničke, vyžaduje vlhkosť okolo 90 %. Dá sa tiež zamraziť alebo sterilizovať. Cukrový hrach v chladničke vydrží približne týždeň.

Naša voľba odrôd

  • ‘Cedrik’ – neskorá dreňová odroda s veľkými semenami, výsev od marca do apríla, potom v máji a júni
  • ‘Zázrak z Kelvedonu’ – skorá dreňová odroda, zrelosť už o dva mesiace, výsev skorá i neskorá jar
  • ‘Kučerač’ – bezlistý poloneskorý hrášok s veľkými zrnami, výsev skoro i neskôr na jar

Text: Ing. Lucie Peukertová, redakcia
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku