Maliny patria medzi najobľúbenejšie drobné ovocné rastliny spolu s jahodami. Tieto drevnatejúce kríky potešia nenáročnosťou aj odolnosťou.
Slovom „malina“ v bežnej reči označujeme jednak samotnú rastlinu a jednak jej plod. V skutočnosti je jej správny botanický názov ostružina malinová (Rubus idaeus). Na výber máme odrody raz aj opakovane plodiace s plodmi červenými, ružovými, žltými, oranžovými alebo dokonca takmer čiernymi.
Aj keď je malina považovaná za nenáročný ovocný druh, nevyhneme sa každoročnému rezu. Ak sa doň pustíme skoro na jar, pri raz plodiacich odrodách odstraňujeme všetky viacročné výhony a ponecháme len tie minuloročné, ktoré skrátime na výšku okolo 120 až 150 centimetrov.
Pri stále plodiacich odrodách sa môžeme rozhodnúť, či odstránime všetky výhony nad pôdou a na plody si počkáme až do jesene, alebo vykonáme prebierku. Tá spočíva v odstránení starých vyplodených výhonov (výhony staršie ako minuloročné), pričom minuloročné ponecháme a skrátime približne o pol metra.
Výživová hodnota
Energetická hodnota malín dosahuje necelých 70 kcal, preto sa dajú konzumovať aj pri redukčných diétach. Obsahujú vitamín C a vitamíny skupiny B, zaujímavé je aj zastúpenie minerálov, sú bohaté hlavne na draslík a vápnik.
Nájdeme v nich aj cenné antioxidanty. Pravidelná konzumácia plodov podporuje zdravie srdca a ciev. Je to tiež vhodné ovocie pre diabetikov.
Vedeli ste, že…
…v záhradníctve sa môžeme stretnúť aj s krížencom maliny a ostružiny? Medzi obľúbené odrody malinočerníc patrí napríklad ‘Buckingham Tayberry’.
Ako pestovať maliny
Ostružina malinová rastie voľne na lesných rúbaniskách či na okrajoch ciest. Na pestovanie v záhradách sa hodia hlavne šľachtené odrody.
Vysádzame ich na slnko či do polotieňa do kompostom vyhnojenej pôdy. Tá by mala byť dobre priepustná, neutrálna alebo mierne kyslá. I tak by však mala byť schopná zadržiavať vodu, ktorá je nevyhnutná pre bohatú násadu plodov.
Aj keď je malina relatívne nenáročná, môžeme ju v troch fázach pohnojiť Cereritom alebo hnojivom pre drobné ovocie. Prvá dávka by mala prísť približne v apríli, druhá v máji a tretia po zbere.
Maliny v závislosti od odrody dorastajú do výšky 0,5 až 3 metre. Kompaktné odrody s výškou do jedného metra sa dajú pestovať aj v kvetináči na terase, vysokým doprajeme dostatok miesta v záhone. Na pestovanie sa hodia opory z napnutých drôtov v dvoch radoch.
Kedy zbierať maliny
Maliny zbierame v plnej zrelosti, teda vtedy, keď sú plody plne vyfarbené a dajú sa ľahko oddeliť od lôžka. Raz plodiace odrody zbierame v júni, stále plodiace plodia väčšinou celé leto alebo od konca leta až do prvých mrazov. Pri zbere postupujeme opatrne, aby sa plody zbytočne neotlačili.
Čerstvé maliny sa dajú skladovať len niekoľko dní v uzavretej plastovej alebo sklenenej nádobke vystlanej servítkou. Dajú sa zamraziť alebo spracovať tepelne.
Pestovanie ostružiny malinovej (maliny)
Výsadba: voľnokorenné sadenice – marec až máj, október až november; kontajnerové sadenice – marec až november
Zber: jún (1× plodiace), júl až október (2× plodiace)
Rozstupy: pestovanie v radách, 40 cm pri 1× plodiacich, 60 cm pri 2× plodiacich
Naša voľba odrôd
- ‘Valentína’ – stále plodiaca odroda s oranžovožltými stredne veľkými plodmi
- ‘Black Jewel’ – raz plodiaca malina s takmer čiernymi plodmi, známa aj pod názvom ‘Bristol’
- ‘Baby Dwarf’ – stále plodiaca odroda s ružovočervenými plodmi, dorastá do výšky len 50 cm, ideálna na pestovanie v nádobách
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte. Poprosím Vás na červených malinách mám neskutočné množstvo tých veľkých…