Či už potrebujete ušetriť miesto v malej záhrade, zakryť nevzhľadný plot, alebo jednoducho záhradu len trocha oživiť – pri malej investícii a veľkej chuti do majstrovania môžete vyrobiť skutočne originálny kúsok.
Budeme potrebovať
Materiál:
- drevená guľatina
- moridlo a lazúra na drevo
- substrát
- rohovinové hnojivo
- mykorízne huby
- stavebné klince
- 4 × 100 mm, 20 ks
- lepenkové klince
- 16 × 2,5 mm, 20 ks
- biela geotextília
- kupolková (tzv. nopová) fólia
- rastliny
Náradie:
- pracovné rukavice
- kladivo
- píla
- nôž
- lopatka
Náročnosť: *
Čas: 4 hodiny
Ľudia: 3
Pracovný postup
1. GUĽATINA
Narezanú guľatinu natrieme dvoma nátermi – moridlom a po zaschnutí hnedou lazúrou. Keď zaschne aj tá, napílime si dve stojky a päť priečok.
2. KOSTRA
Stojky budú mať o 40 cm väčšiu dĺžku, ako je plánovaná výška zelenej steny. Vymeriame si pravidelné rozstupy na priečky a priklincujeme ich k stojkám.
3. HOTOVÁ STENA
Na prichytené priečky priklincujeme stavebnými klincami aj zvyšné dve stojky. Vytvoríme tak pevný rám, ktorý stojí na štyroch nohách.
4. GEOTEXTÍLIA
Na zadnú stranu natiahneme bielu geotextíliu, ktorá sa používa napríklad ako podklad pod fóliu pri budovaní záhradného jazierka.
5. UCHYTENIE
Geotextíliu napneme len veľmi jemne, medzi ňou a ďalšou vrstvou musí zostať miesto na substrát. Lepenkovými klincami geotextíliu uchytíme o stojky.
6. KUPOLKOVÁ FÓLIA
Na rozmer zadnej steny si vymeriame kupolkovú fóliu. Bude chrbtom konštrukcie a zároveň izolačnou vrstvou medzi substrátom a múrom.
7. CHRBÁT
Aj kupolkovú fóliu priklincujeme lepenkovými klincami o stojky, pričom tá by už mala byť napnutá, aby nakoniec dobre priliehala k múru.
8. UMIESTNENIE
Konštrukciu umiestnime k múru tak, aby sa oň opierala a bola stabilná. Stojky zapustíme 40 cm hlboko do pôdy a drôtom prichytíme vrch o múr.
9. VYSÁDZANIE
Priestor medzi geotextíliou a fóliou naplníme zeminou. Medzi priečkami vyrežeme otvory na rastliny a môžeme začať vysádzať.
10. CELKOVÝ POHĽAD
Do každého otvoru spolu s rastlinou pridáme aj mykorízne huby. Rastlinám sa tak bude dariť a čoskoro sa stena pekne zazelená.
11. VÝSLEDOK
Na spodok sadíme rastliny, ktoré majú prepadavý rast, napríklad zvončeky a do vrchnej polovice druhy rastúce vzpriamene, napríklad čistec.
Dobré rady
Zelená stena
Veľkosť môžeme, samozrejme, prispôsobiť svojim predstavám. Nám išlo o to, aby sme zakryli časť múru z prefabrikovaných betónových dielcov a aby sme zaujímavo ukončili sekvenciu z prútených plotov, ktorými sme časť múru už zakryli. Nasledujúce dva roky treba ešte drevenú konštrukciu pretrieť lazúrou a obnoviť tak jej ochranu, aby vydržala ešte niekoľko rokov, kým sa rozrastú kry a trvalky v záhone pred ňou.
Druhy
V priestore zelenej steny je málo substrátu, preto sem sadíme druhy, ktoré majú rady slnečné stanovište a rastú aj na plytkých pôdach. Výborné sú všetky typy skalničiek, ktoré sa kobercovito rozrastajú. My sme použili na spodnú časť zvončeky, ktoré budú rásť prepadavo a majú v spodnej časti najviac vlahy, a do vrchnej polovice sme sadili čistec, ľudovo zajačie uško, čo je mimoriadne nenáročný a životaschopný druh.
Úžitková stena
Výborne sa tu však bude dariť aj jahodám či niektorým bylinkám, takže zelená stena spestrí aj úžitkové hriadky.
Realizácia: Martin Čurda, Dušana Karasová, Ľudo Kunovič
Text a foto: František Laššák, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, viete mi poradiť, resp. potvrdiť, či je to mangold alebo niečo iné?…