Na chate či pri dome – rodinné opekačky s priateľmi sú skvelou aktivitou na letné večery. Vybudujte si zapustené ohnisko a užite si naplno prázdniny vo svojej záhrade.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- čadičové bloky – množstvo podľa veľkosti ohniska
- geotextília do podložia
- makadam frakcia 8 – 16 mm
- drevené laty
Náradie:
- rýľ
- lopata
- hrable
- čakan
- gumené kladivo
- rukavice
- vodováha
- nožnice
Pracovný postup
1. VYMERANIE A ZAČIATOK
Na rovnej ploche si vyznačíme vonkajšie rozmery budúceho ohniska a začneme s výkopom. Pri vyznačovaní počítame aj s hrúbkou stien z kameňa.
2. VÝKOP A ŽIVÝ PLOT
Počas vykopávania jamy upravíme aj okolie, pričom použijeme vrchnú vrstvu zeminy z výkopu. Môžeme rovno vysadiť už aj živý plot.
3. KOMÍN A ZAROVNANIE
Keď je výkop hotový, v strede jamy vykopeme aj budúci „komín“ na oheň. Ohnisko premeriame a steny ešte dôkladne zarovnáme rýľom.
4. TEXTÍLIA A OBRUBA
Na hotovú jamu rozprestrieme geotextíliu a „komín“ preklenieme drevenými latami. Potom začneme stavať obrubu z čadičových blokov.
5. STENY
Čadičové bloky kladieme jeden na druhý tak, aby sme ich preväzovali ako tehly. Dodržiavame mierny záklon a rovnomerne po obvode dvíhame steny.
6. PRISYPANIE
Priebežne, počas kladenia čadičových blokov, zasypávame všetky medzery medzi stenou a výkopom jemným makadamom s frakciou 8 – 16 mm.
7. KOMÍN
Keď máme steny hotové, odkryjeme „komín“, prerežeme geotextíliu a vyložíme menším kameňom aj priestor na oheň. Na dno nasypeme makadam.
8. POVRCH
Vystužený „komín“ presypeme a makadamom vyplníme aj pochôdznu časť v ohnisku. Gumeným kladivom opravíme nerovnosti v stenách.
9. OKOLIE
Skôr ako položíme záverečné čapice na okraje ohniska, doladíme ešte bezprostredné okolie – natiahneme geotextíliu a prisypeme ju.
10. ČAPICE
Nakoniec spravíme obrubu z najväčších čadičových platní. Steny tak budú stabilné a na obrube sa pri opekaní bude dať bez obáv sedieť.
11. OHEŇ
Na záver založíme oheň a opekačka sa môže začať. Ak sú kamene rozhorúčené, dá sa na nich sedieť aj tak, večer už budeme potrebovať deku.
Dobrá rady
Vhodný kameň
Na zapustené ohnisko sú najlepšie kamene magmatického pôvodu. Najdostupnejšie horniny tohto druhu sú u nás andezit a čadič. Andezit sa štiepi pozdĺžne, ale čadič vytvára pri zvetrávaní šesť- alebo päťuholníkové bloky. Ľahko sa z neho vytvoria kamenné „tehly“, z ktorých vybudujeme telo zapusteného ohniska aj bez akéhokoľvek spojivového materiálu. Čadič je veľmi pevný, ešte o tretinu pevnejší ako granitoidy. Aj preto sa čadič často využíva v stavebníctve ako kamenivo do zmesí, ale aj ako stavebný či obkladový kameň. Rovnako dôležitý je aj pri výrobe izolačných materiálov, ako sú čadičové vlákna či minerálna vlna.
Ideálna veľkosť
Rozmer zapusteného ohniska by mal byť minimálne 2,5 × 2,5 m. V takom prípade je ešte vzdialenosť od ohňa dostatočná a príjemná. Ak chceme budovať ohnisko pre väčšiu skupinu ľudí, dĺžka hrany by nemala klesnúť pod 3 m. Je príjemné, ak máme z profilu pri sedení nohy v pravom uhle, preto by hĺbka ohniska nemala byť väčšia ako 50 cm, ideálne 45 cm.
Text: Martin Čurda
Foto: Boris Laššák
Zdroj: časopis Záhrada
Ako máte riešené vonkajšie ohnisko? Nejaké foto? Inšpirácie? Nie krb prosím, ale…