Ich krásne zvončekovité kvety sú neprehliadnuteľné. Najčastejšie sú sfarbené do sýtomodra, vzácnejšie do biela, žlta či ružova.
Horce sú nižšie, väčšinou vždyzelené trvalky. Na pestovanie sú náročnejšie, je kľúčové vytvoriť pre ne vhodné podmienky a zabezpečiť primeranú starostlivosť, vtedy vytvárajú aj súvislé porasty. V predaji v kvitnúcom stave sú najčastejšie na jar alebo začiatkom jesene.
Horce (Gentiana) si väčšinou spájame s horami. Prirodzene však rastú v rôznych podmienkach – na horských lúkach, skalách aj v lesoch, a to po celom svete. Celkovo tento rod zahŕňa až 400 druhov. Na pestovanie v záhradách sa ale hodí len málo z nich, našťastie, sú rozšírené o mnohé pekné odrody.
Kvitnú bohato a dlho, podľa druhu od jari až do jesene. Odlišujú sa i rozdielnou charakteristikou rastu. Kým niektoré sú pôdopokryvné, iné sú vyššie a tvoria bohato olistené trsy sviežozelených lesklých listov, stonky ďalších zasa efektne prevísajú. Najnižšie druhy sa uplatnia v skalkách, na svahoch, vo vegetačných nádobách či dokonca v porastoch kyslomilných rastlín. Vyššie druhy môžeme zakomponovať do zmiešaných kvetinových záhonov alebo výsadieb v dekoratívnych kvetináčoch.
Kde a ako pestovať horce
Vyhovujú im slnečné aj polotienisté miesta s priepustnou, nie príliš vysychavou pôdou. Niektoré druhy obľubujú mierne kyslú, iné skôr neutrálnu až mierne zásaditú pôdu. Pozitívne reagujú na vyšší obsah humusu v pôde. Vyhradíme im dostatok miesta, pretože čím sú rozrastenejšie, tým sú hlavne v období kvitnutia krajšie. Nevysádzame ich do spoločnosti rýchlo sa rozrastajúcich alebo odnožujúcich rastlín. Ľahko sa množia výsevom alebo delením starších trsov na jar.
Rastliny vysádzame s neporušeným koreňovým balom na jar a na jeseň, nižšie druhy až 15 rastlín na 1 m2. Vyššie druhy sústreďujeme skôr do menších skupiniek pozostávajúcich aspoň z 5 až 6 kusov. Tak vytvoríme hustý porast.
Po vysadení ich dobre zavlažujeme, aby sa rýchlo zakorenili. Hoci výborne odolávajú mrazom, prvú zimu po výsadbe im doprajme ochranu a porast zakryjeme chvojkami. V lete ich chránime pred slnečným úpalom. Druhy kvitnúce na jeseň sa uplatnia aj v kvetináčoch, kde ich môžeme bez obáv kombinovať s inými rastlinami. Po odkvitnutí ich zlikvidujeme alebo na jar presadíme do voľnej pôdy.
5 druhov, ktoré v záhrade nikto neprehliadne
Horec ozdobný (Gentiana sino-ornata)
Tento pekne a bohato kvitnúci pôdopokryvný horec vyžaduje kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu. Uplatní sa na okraji záhonov s azalkami. Kvitne od začiatku jesene až do novembra.
v. × š.: 20 × 40 cm
Horec drsný (Gentiana scabra)
Patrí k najkrajším druhom. Kvitne na jeseň. Výborne sa mu darí v nádobách, pestovať sa dá aj vo voľnej vlhkejšej a kyslejšej pôde. Spolu sadíme viac kusov.
v. × š.: 20 × 30 cm
Horec luskáčovitý (Gentiana asclepiadea)
Netradičný a pôvabný vyšší druh s prevísajúcimi stonkami má menšie kvety. Kvitne začiatkom jesene. Uplatní sa v záhonoch aj v kvetináčoch.
v. × š.: 45 × 40 cm
Horec sedemklanný (Gentiana septemfida)
Pomaly rastúci a kompaktný nižší druh kvitne v lete a začiatkom jesene. Uplatní sa v skalkách a na múrikoch. Pôda by mala byť mierne vlhká s neutrálnou reakciou.
v. × š.: 10 × 20 cm
Horec bezbyľový (Gentiana acaulis)
Tradičný skalkový horec. Kvitne na jar, niekedy ešte rozkvitne počas jesene. Darí sa mu na slnku alebo v polotieni a v mierne kyslých, humóznych a výživných pôdach.
v. × š.: 10 × 30 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…