Závan hôr vo vašej záhrade: Zvoncové kvety horcov vás očaria

Ich krásne zvončekovité kvety sú neprehliadnuteľné. Najčastejšie sú sfarbené do sýtomodra, vzácnejšie do biela, žlta či ružova.

Horec v záhrade

Horce sú nižšie, väčšinou vždyzelené trvalky. Na pestovanie sú náročnejšie, je kľúčové vytvoriť pre ne vhodné podmienky a zabezpečiť primeranú starostlivosť, vtedy vytvárajú aj súvislé porasty. V predaji v kvitnúcom stave sú najčastejšie na jar alebo začiatkom jesene.

Horce (Gentiana) si väčšinou spájame s horami. Prirodzene však rastú v rôznych podmienkach – na horských lúkach, skalách aj v lesoch, a to po celom svete. Celkovo tento rod zahŕňa až 400 druhov. Na pestovanie v záhradách sa ale hodí len málo z nich, našťastie, sú rozšírené o mnohé pekné odrody.

Kvitnú bohato a dlho, podľa druhu od jari až do jesene. Odlišujú sa i rozdielnou charakteristikou rastu. Kým niektoré sú pôdopokryvné, iné sú vyššie a tvoria bohato olistené trsy sviežozelených lesklých listov, stonky ďalších zasa efektne prevísajú. Najnižšie druhy sa uplatnia v skalkách, na svahoch, vo vegetačných nádobách či dokonca v porastoch kyslomilných rastlín. Vyššie druhy môžeme zakomponovať do zmiešaných kvetinových záhonov alebo výsadieb v dekoratívnych kvetináčoch.

Horce v záhrade

Kde a ako pestovať horce

Vyhovujú im slnečné aj polotienisté miesta s priepustnou, nie príliš vysychavou pôdou. Niektoré druhy obľubujú mierne kyslú, iné skôr neutrálnu až mierne zásaditú pôdu. Pozitívne reagujú na vyšší obsah humusu v pôde. Vyhradíme im dostatok miesta, pretože čím sú rozrastenejšie, tým sú hlavne v období kvitnutia krajšie. Nevysádzame ich do spoločnosti rýchlo sa rozrastajúcich alebo odnožujúcich rastlín. Ľahko sa množia výsevom alebo delením starších trsov na jar.

Rastliny vysádzame s neporušeným koreňovým balom na jar a na jeseň, nižšie druhy až 15 rastlín na 1 m2. Vyššie druhy sústreďujeme skôr do menších skupiniek pozostávajúcich aspoň z 5 až 6 kusov. Tak vytvoríme hustý porast.

Po vysadení ich dobre zavlažujeme, aby sa rýchlo zakorenili. Hoci výborne odolávajú mrazom, prvú zimu po výsadbe im doprajme ochranu a porast zakryjeme chvojkami. V lete ich chránime pred slnečným úpalom. Druhy kvitnúce na jeseň sa uplatnia aj v kvetináčoch, kde ich môžeme bez obáv kombinovať s inými rastlinami. Po odkvitnutí ich zlikvidujeme alebo na jar presadíme do voľnej pôdy.

5 druhov, ktoré v záhrade nikto neprehliadne

Horec ozdobný (Gentiana sino-ornata)

Horec ozdobný

Tento pekne a bohato kvitnúci pôdopokryvný horec vyžaduje kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu. Uplatní sa na okraji záhonov s azalkami. Kvitne od začiatku jesene až do novembra.
v. × š.: 20 × 40 cm

Horec drsný (Gentiana scabra)

Horec drsný

Patrí k najkrajším druhom. Kvitne na jeseň. Výborne sa mu darí v nádobách, pestovať sa dá aj vo voľnej vlhkejšej a kyslejšej pôde. Spolu sadíme viac kusov.
v. × š.: 20 × 30 cm

Horec luskáčovitý (Gentiana asclepiadea)

Horec luskáčovitý

Netradičný a pôvabný vyšší druh s prevísajúcimi stonkami má menšie kvety. Kvitne začiatkom jesene. Uplatní sa v záhonoch aj v kvetináčoch.
v. × š.: 45 × 40 cm

Horec sedemklanný (Gentiana septemfida)

Horec sedemklanný

Pomaly rastúci a kompaktný nižší druh kvitne v lete a začiatkom jesene. Uplatní sa v skalkách a na múrikoch. Pôda by mala byť mierne vlhká s neutrálnou reakciou.
v. × š.: 10 × 20 cm

Horec bezbyľový (Gentiana acaulis)

Horec bezbyľový

Tradičný skalkový horec. Kvitne na jar, niekedy ešte rozkvitne počas jesene. Darí sa mu na slnku alebo v polotieni a v mierne kyslých, humóznych a výživných pôdach.
v. × š.: 10 × 30 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: horec | kvety

Najnovšie diskusie